Sobota v NBL: Hvězdná premiéra Svobody i třikrát OT

Fanoušci toužebně očekávající start Kooperativa NBL se dočkali. S sobotu vypukl nový ročník a hned první kolo ukázalo, jak vyrovnaný bode. Hned tři arény viděly nadstavený čas a perfektní bitvy. Těm se vymykalo jen utkání na Hané, kde úřadoval Nymburk.

Hegemon posledních dvou dekád neponechal nic náhodě a proti oslabenému Olomoucku si šel tvrdě za svým cílem. Nymburk výborně bránil a v útoku rychle zakončoval akce. Hanáci vydrželi s ex-mistrem držet “jakž takž” krok jen poločas (39-52) a to zejména díky 16 bodům Davida Škrance. Ve třetí periodě Středočeši ještě více zabrali a ovládli ji 25-9. Celkově Nymburk dokráčel k pohodlnému triumfu 108-68 a kouč Tabellini mohl být spokojen. O hlavní část bodové produkce hostů se staraly posily Gordon (22b) se Svejcarem (18b), Nymburk předčil Hanáky na útočném doskoku 21-7 a skvěle střílel za dva body (61%). Domácí šiky vedli Škranc a Matthews (oba po 22 bodech).

Svoboda málem spasitelem

Ofenzivní duel bývalého a současného nováčka KNBL bavil. Slavia Praha, spoléhající na výtečnou úspěšnost střelby, vedl nad Pískem po většinu utkání. Po třech čtvrtinách svítilo na tabuli skóre 92-76 a nic nenasvědčovalo dramatu. Kdo z fanoušků doma přepnul stream třeba do Děčína, aby se pak za nějakou dobu vrátil do Edenu, nestačil se divit. Písek diametrálně změnil intenzitu obrany a tažen skvělým pivotem Svobodou ukrajoval ze ztráty. Bod po bodu, minutu po minutě. Když Borovka devět sekund před koncem obrátil na 101-100 pro Sršně, žlutočerné dvě stovky příznivců byly v extázi. Tu zchladil jednou šestkou Newkirk a zápas šel do prodloužení.

V nastaveném čase viděl Eden přetahovanou o každý bod a mentálně nabuzený Písek vedl častěji. Utkání nakonec de facto rozhodla až Varnerova trojka 20 sekund před koncem, jíž předcházela úspěšná střela Mareše. Zkušenější Slavia pak už došestkovala utkání do vítězství 115-112, přičemž Sršňům už (kvůli pěti faulům) v koncovce chybělo zkušené trio Šlechta, Fait a Sýkora. Písecká pohádka nebyla daleko. Jihočechům nezbývá, než pogratulovat, že to za stavu minus 18 nezabalili.

Euforie píseckých po smeči Svobody

Hvězdou večera v Edenu byl bezesporu pivot Sršňů Martin Svoboda, jenž se zaskvěl nejvyšší užitečností dosavadního průběhu kola – 47! Svoboda pomohl 38 body a 10 doskoky a měl i výtečnou efektivitu střelby (12/18 z pole a 14/18 TH). Při obnovené premiéře v KNBL za hosty přidal 20 bodů křídelník Šlechta. Slavia se opírala o trio dvacetibodových střelců, jimž vévodil Varner (28b+8d), následován Thompsonem (24b) a Marešem (22b).

Kuhnova vítězná premiéra

V souboji dvou nových hlavních koučů se raduje Frank Kuhn – lodivod USK Praha. Jeho svěřenci zdolali v defenzivním partu na Folimance Basket Brno. Hvězdou utkání byl s 20 body soví power forward David Böhm. Domácí nastoupili bez Američana Grigsbyho a i Samoura hrál navzdory zranění. Brno se v utkání opíralo o dvojici Šiška (17b) – Lee (15b+9d): první jmenovaný mohl těžkou trojkou s klaksonem překlopit výhru na stranu Brna, ale minul. Sovy strádaly (jak už to u nich bývá poslední roky zvykem) z čáry trestného hodů (10/22), ale o něco méně ztrácely (15-17) a v koncovce měly i štěstí. Vítězný koš zápasu vstřelil více než minutu a půl před posledním klaksonem pivot Petružela.

Reprezentační power forward USK Praha David Böhm

Burda králem na severu

Dvojité prodloužení muselo rozhodnout o vítězi šlágru mezi Děčínem a Pardubicemi, jehož konci slavil zejména jeden nenápadný hrdina. Pardubický guard Matěj Burda trefil z rohu těžkou trojku pět sekund před koncem druhého prodloužení. A jelikož v časové tísni na druhé straně minul Walton, mohla si Beksa oddechnout (112-111). Není bez zajímavosti, že Burda do té doby na palubovce strávil pouze dvanáct minut a zapsal tři body.

Beksa totiž vedla na severu po většinu utkání, nejvíce o 16 bodů ve druhé části. Děčín se ale skvostnou šňůrou 17-4 zkraje třetí části vrátil zpět do utkání a chvíli i vedl (61-59). Poté ale hosté (hrající v širší rotaci) znovu zabrali a vytvořili si mírný náskok. Jak to ale bývá u Válečníků zvykem – není konec, dokud není konec: Beksa totiž prohospodařila šestibodový náskok mající 40 sekund před koncem řádné hrací doby. Prodloužení už poté bylo bylo více o vůli a o štěstí. Ačkoli v něm zejména Matěj Svoboda dělal, co mohl, radovaly se nakonec Pardubice.

Domácím zkazily zápas šestky (15/32) a Pardubice zvítězily v Děčíně po šesti porážkách v řadě. Čtyři Válečníci nastříleli 20 a více bodů. V tomto směru byl nejúspěšnější kapitán Pomikálek (23b+14d). V hostujícím dresu ukázal, že bude velmi platnou posilou Alford s 29 body.

Vítězná trojka Matěje Burdy

Slezské derby konečně pro Opavu

Opava utekla hrobníkovi z lopaty. Úřadující mistr navzdory druhé čtvrtině hrůzy (9-27) přivezla z ostravského Tatranu vítězství 102-96 po prodloužení. Jasnou hvězdou derby byl loňský finálový MVP Jakub Šiřina, jenž svému týmu pomohl 28 body a 8 asistencemi. Opavský playmaker tak zaznamenal druhou nejvyšší užitečnost prvního kola. Bývalý reprezentační rozehrávač nastřílel 12 bodů v prodloužení, do nějž poslal trojkou na 81-81 zápas domácí křídelník Týml. Ostrava v prvním kole spoléhala na Amaričany Jetera (20b+8d) s Weaverem (19b+6d). Naopak kvůli brzkým problémům s fauly si v utkání příliš nezahrál rozehrávač Majerčák.

Ostravu posadila v utkání na koně druhá perioda, v níž začala dobře bránit a naopak Slezané působili při osmibodovém vedení až příliš bohorovně. Ještě ve 33. minutě vedli domácí 69-60, ale Opava zejména díky nůším šestek (40/46 v utkání!) snižovala. Domácí užší rotace začala “šlapat vodu” a Šiřina se Švandrlíkem překlopili vedení na stranu hostů. Tatran (resp. jeho domácí část fanoušků) napěchovaný k prasknutí (1498 fanoušků a návštěva kola) už možná začal přemýšlet nad porážkou, ale naději jim dodal Kevin Týml. V nastavení si Opava pomohla 13 šestkami, z nichž 12 proměnila a derby ovládla.