Opava B i nadále překvapuje, nováček poprvé prohrál

Opava B nepřestává udivovat basketbalovou veřejnost. Tým opavských mladíků si poradil i se Zlínem a je v 1. lize stále neporažen. Venku to naopak nejde Královským sokolům, kteří si letos připsali už druhou porážku. Ve skupině západ přišel o neporazitelnost Sokol Pražský, jenž padl v prodloužení v Liberci. Velký obrat předvedl Jindřichův Hradec, který si díky skvělé poslední čtvrtině v Chomutově udržel letošní neporazitelnost.

Lions vstupovali do poslední periody v Chomutově v jedenáctibodovém deficitu, jejž ale dokázali velmi rychle smazat. Během tří minut totiž srazili Levharty šňůrou 17-2 a otupěli jejich snahy o cenný skalp. V této periodě (34-15) si Jihočeši mohutně pomáhali šestkami (12/17) a trefili i čtyři trojky. Pod výhru pátou výhru v sezoně, tentokrát v poměru 91-83, se podepsali Kábrt (20b+11d), Valentíny (19b+9d) a Linis (17b). Chomutov nebyl daleko od senzace, vysoký double-double zapsal Macháč (24b+15d), 19 bodů přidala opora Boyko.

Naopak velmi pohodlnou venkovní výhru oslavily Litoměřice, které zvítězily stylem start-cíl v Plzni. Západočeši (bez Aušprunka) nekladli přílišný odpor a jejich mířidla byla doopravdy vychýlená (27% z pole). Slavoj tedy již v poločase vedl o 28 bodů a v poklidu dokráčel k páté výhře 79-58. V dresu vítězů zvládl za 27 minut 23 bodů a 9 doskoků pivot Karlovský, za 14 minut nastřádal pěkných 14 bodů Žalud. Hosté ubránili hlavní plzeňskou ofenzivní zbraň Davida na pouhých pěti bodech, takže jediným dvojciferným střelcem Lokomotivy byl s 10 body Kojzar.

Sokol “konečně” padl

Dosud neporažený nováček ze Sokola Pražského poprvé klopýtl. V prodloužení padl 84-88 v Liberci. Hosté se přitom celý první poločas potýkali se špatnou úspěšností střelby. A po trojce Kořínka na 71-60 to vypadalo, že si Rysi v pohodě dojdou pro potřebou výhru. Sokol ale zabral v obraně a díky trojici Kohout – Jurman – Palek si vynutil prodloužení. V něm už kraloval domácí zkušený rozehrávač Josef Příhonský, jehož sedm bodů přiválo Liberci třetí triumf v sezoně a aktuálně čtvrtou pozici v tabulce. A právě Příhonský s Kořínkem nastříleli nejvíce bodů Rysů (po 19). Sokolu k prodloužení skvělého úvodu sezony nestačil ani 27-bodový výkon Matouše Jurmana s hardenovským nástřelem trojek 5/17.

Tabulka skupiny západ
zdroj: CZ.Basketball

Ani František Rylich nepomohl Polabí k první výhře v této sezoně. Tu naopak ve vyrovnaném duelu díky útočnému doskoku (14-9) a trojkám (7-5) ukořistil SP Basket 81-73. Velkou zásluhu na triumfu měl s 22 body Hřebík. Nymburský křídelník Rylich zapsal 15 bodů, ale spolu s Kolářem (25b+8d) byl jediným dvojciferným střelcem Polabanů.

Díky dobré obraně zvítězilo i béčko USK Praha, které přehrálo nováčka z Radotína 74-59. Týmu pomohl tentokrát z “áčka” i Ondřej Švec (8b+8d), ale hlavní úspěch slavila týmová hra v útoku (17 asistencí) i v obraně. Šest mladých Sov nastřílelo 8 a více bodů, nejpilnější byli 12-bodoví Palas s Ježkem. Radotín minul 16 šestek a také 17 trojek z 18 pokusů a v jeho dresu se neobjevil ani jeden dvojciferný střelec…

Vyrovnaný střed tabulky

Hned pět mužstev se po pátém kole v tabulce východu srovnalo s bilancí 3-2. Jsou mezi nimi Basket Brno U23 i Královští sokoli, mezi nimiž proběhl v neděli na Morendě vzájemný zápas. Spokojenější po závěrečném klaksonu byli mladí Brňané, poněvadž po Svitavách porazili (77-73) i druhého z favoritů skupiny východ. Už v poločase přitom domácí vedli 41-30, ale Východočeši pod taktovkou Sedmáka (20b) dokázali vyrovnat a v posledním dějství na chvíli i otočit. K rozuzlení nakonec výrazně přispěla přesná ruka Jaroslava Kubína, jenž v posledních pěti minutách trefil sedm z osmi šestek. Potenciálně vyrovnávací trojka Jiřího Jelínka na druhé straně se za stavu 76-73 pro Brno neujala, takže Marek Půlpán jistil velké vítězství svého celku. Nejlepším střelcem domácích se stal s 22 body Houzar, jenž si otevřel trojkovou střelnici (6/9).

Ukázkový pick’n’roll zakončil Sedmák efektní smečí

První venkovní výhru v sezoně si připsal Nový Jičín, jenž ale otupil snahy Prostějova až v závěrečném dějství. Svěřenci kouče Hájka tak venku zvítězili 98-76, když si pomohli jedenácti trojkami při úspěšnosti 47%. Přední celek východu přeskákal Orly 43-27 a střelecky spoléhal na Janů (24b) a Bujnocha (17b+10d). Lídrem Orlů byl s 24 body Jakub Nosek, jenž po návratu na palubovky dokazuje, jak důležitým článkem sestavy trenéra Pešty je.

Bez potíží nasázely Svitavy stovku Olomouci (108-74). Hanáci přicestovali na Střelnici pouze v šesti (a bez Žáka s Lukášem Olbortem) a od počátku tahali za kratší konec. Vítězství Turů mohlo být ještě drtivější, nebýt slabších trojek i šestek. Dvoubodové střelba (69%), šířka rotace i 64 bodů zpod koše byly i tak rozhodujícími faktory. Skvělou sezonu zažívá veterán Slezák, jenž i v neděli soupeři “nasypal” 26 bodů za 21 minut. Za Hanáky kontroval s 24 body Zdravkovič.

Opava B “sundala” i Zlín

Jediným neporaženým celkem na východě je Opava B, která se z průměrného klubu z minulých sezon vyšplhala až na čelo. Tým trenéra Vlčka překvapuje všechny, kteří sledují 1. ligu. V minulém kole jeho běhavý a kolektivní basketbal pocítil Zlín. Opava B systematicky budovala náskok, bavila slušnou návštěvu 213 diváků týmovou hrou (25 asistencí) a dokráčela pro triumf 96-72. Opory Zlína Vošlajer s Nehodou se tentokrát odmlčely, nejlepším střelcem poražených byl s 16 body Šmíd. Mladí Slezané přeskákali Ševce 17-5 v útoku, potopili 12 trojek a zaslouženě oslavili pátou výhru. Blízko triple-doublu byl Kavan (10b+9d+9a), životní zápas odehrál osmnáctiletý Jáchym Henzl (17 bodů za 18 minut), stejný počet bodů zaznamenal i Štěpánek.

Tabulka skupiny východ
Zdroj: CZ.Basketball

V posledním duelu uplynulého kola obracely Vididbooks Pardubice zápas proti Snakes Ostrava. Ještě ze začátku poslední čtvrtiny to vypadalo na překvapení, Snakes vedli o osm bodů. Mladí Východočeši ale v závěru zlepšili obranu a (25-12 v poslední čtvrtině) a hosty (už bez vyfaulovaného Stehlíka) přehráli 72-66. Zápas rozhodla širší rotace Pardubic (23-7 na body laviček), obě mužstva strádala z pole (39% – 36%) i ze šestek (7/16 – 16/30). Domácí šiky vedla dvojice Lukeš (21b) – Štěpán Vlček (13b+10d), Ostravě nestačil ke třetí výhře v sezoně ani heroický výkon Mičky (22b+18d).

Výsledky:

Lokomotiva Plzeň – Slavoj Litoměřice 58-79 (Kojzar 10- Karlovský 23, Žalud 14)

Levharti Chomutov – GBA Lions J. Hradec 83-91 (Macháč 24, Boyko 19 – Kábrt 20, Linis 17)

SP Basket – Basketbal Polabí 81-73 (Hřebík 22, Růžička 12 – Kolář 25, Rylich 15)

LYNX Liberec – Sokol Pražský 88-84pp (Příhonský 19, Kořínek 19 – Jurman 27, Zach 17)

USK Praha B – Wolves Radotín 74-59 (Palas 12, Ježek 12 – Bělohradský 9)

BCM Orli Prostějov – BC Nový Jičín 76-98 (Nosek 24, Kaštil 19 – Janů 24, Bujnoch 17)

Tuři Svitavy – Basketbal Olomouc 108-74 (Slezák 26, Hlobil 19 – Zdravkovič 24, Srník 18)

Basket Brno U23 – Královští sokoli 77-73 (Houzar 22, Kubín 13 – Sedmák 20, Svojanovský 16)

VividBooks Pardubice – Snakes Ostrava 72-66 (Lukeš 21, Š. Vlček 13 – Mička 22, Janisch 16)

BK Opava B – Fastav Zlín 96-72 (Štěpánek 17, Henzl 17 – Šmíd 16, Nehoda 11)