Novinky

Liberec i Košíře zabraly, drtivý finiš Polabí spláchl Písek

V 15. kole 1. ligy poutaly pozornost výhry celků ze spodních pater tabulky. Liberec díky skvělému Taylorovi rozdrtil Vyšehrad, Košíře zasadily smrtící úder Plzni v poslední čtvrtině. Souboj třetího s prvním na západě vyhrálo Polabí i díky explozi Dlugoše. Na východě porazilo Brno už i se Zachrlou Olomouc nečekaně vysoko 98:75.

Ve šlágru tohoto kola přehrálo Polabí Sokol Písek díky drtivé závěrečné čtvrtině 29:8. Domácí Středočechy táhl Theodor Dlugoš s 32 body a 7 doskoky a mocný obrat započal dvěma trojkami veterán Stanislav Votroubek. Právě na tříbodové střely domácí spoléhali, protože jich proměnili celkem 13. Domácí navíc velmi dobře bránili píseckou hvězdu Petra Šlechtu, jenž zaznamenal pouze 15 bodů (3/12 z pole), což bylo 10 bodů pod jeho sezónním průměrem.

Díky triumfu 87:72 se Polabí posunulo na bilanci 11-4, naopak Písek utržil teprve druhou porážku v sezoně (12-2). Utkání mělo pikantní náboj pro pivoty obou mužstev: Domácí Stanislav Votroubek a hostující Pavel Englický totiž v dřívějších letech společně hrávali za ČEZ Basketball Nymburk.

Tabulka skupiny západ po 15. kole
Zdroj: ČBF

Na 12 vítězství se po suverénní výhře 117:74 nad Sokolem Pražským posunul Jindřichův Hradec. Ze spodních pozic se naopak chce pomalu odlepit Ydea Kondor. Liberečtí basketbalisté uspěli vysoko 91:58 nad Vyšehradem a zdá se, že vedle tradičních posil z Děčína našli spasitele. Je jím americké křídlo Maurice Taylor, jehož 23 bodů, 14 doskoků a 5 asistencí vyneslo autorovi 38, což je nejvíce ze všech hráčů z celého kola 1. ligy. Hostům se nedařilo snad v žádné činnosti a o 33 bodů prohráli zcela zaslouženě.

Košíře ukončily černou sérii

Košíře si musely oddechnout tak mocně, že to slyšela celá Praha. Svěřenci trenéra Zacha totiž zvítězili po třinácti prohrách v řadě a připsaly si teprve druhý úspěch v sezoně. V domácí hale se poprvé představila posila s ligovými zkušenostmi a asistent kouče USK Praha – Martin Bašta. A premiéra to byla nakonec vítězná, ačkoli to v zápase jako na houpačce dlouho nevypadalo.

Košíře po slušném začátku S Plzní totiž totálně nezvládly druhou čtvrtinu (10:28) a ještě minutu před koncem té třetí prohrávaly 52:57. Šňůra 19:0 na přelomu třetí a čtvrté části však zkoprnělým Západočechům zasadila těžký direkt. Martin Bašta v poslední části potopil čtyři z pěti svých trojek a s 16 body patřil spolu s 20-bodovým Kulčákem k hvězdám zápasu. Košíře ztrácejí na Plzeň v tabulce nyní už jen dvě výhry a na Liberec stále jednu.

Martin Bašta (Košíře) bojuje s plzeňským Václavem Honomichlem (vpravo)

Litoměřice si v přímém souboji o čtvrté místo na západě dojely pro těsnou výhru 75:78 na Folimanku. Domácí mladíci USK Praha si nepohlídali hostující dlouhány v čele s Davidem Šteffelem (21b), kteří domácí pivoty přehráli 24-40 v bodech z vymezeného území. Utkání rozhodli v závěrečné čtyřminutovce Kantůrek se Šteffelem a domácí nepřesná muška z čáry trestných hodů. Potenciálně vyrovnávací trojka Marka Vyroubala s klaksonem už cíl odrazem o desku nenašla.

Další Olomoucké klopýtnutí

Olomouc má už šestou porážku, tentokrát však opravdu drtivou. SA Komfort Brno už i s Romanem Zachrlou nadělil Hanákům málem potupnou stovku. Pod triumf 98:75 se podepsal 24 body Müller či 17 Šebela. Z olomoucké porážky mají radost ve Zlíně, protože tamní Valaši rozdrtili v duelu obran Nový Jičín 67:45 a s bilancí 14-1 neomezeně kralují východu.

Ve vyrovnaném středu tabulky se díky nejlepšímu skóre na třetí příčku prokousaly Pardubice. Jejich křídelník Michal Svoboda totiž zase jednou řádil a 31 body a 7 trojkami pomohl odklidit z cesty Vysočinu (91:77). Východočeši dominovali v trojkové střelbě (15-3) a Vysočina se musí červenat, protože prohrála zápas, v němž si doskákala pro 25 útočných doskoků (jenže vyrobila I 26 ztrát). Snakes ubránili lídra Basketu Opava Viktora Cveka na 9 bodech a celý tým na pouhých 48, takže si dokráčeli pro pohodlnou výhru 48:77.

V posledním zápase víkendového programu přetlačila Opava B doma Orly Prostějov 85:79. Výhra Slezanů je o to cennější, že Hanákům pomáhali Váňa, Goga a Vašát – tedy mladíci z BK Olomoucko. Zejména střelci Váňovi se nevedlo (2 body a 1/8 z pole), takže prapor musel držet Viktor Vašát s 15 body a 8 doskoky. Domácí, kteří spoléhali už i na hrajícího kouče Vlčka, rozhodli o osmé výhře v sezoně šňůrou 8:0 v rozmezí 35. – 37. minuty. Vysoký double-double zaznamenal Jiří Štěpánek 16b+17d), podobně jako Se dařilo i dalším oporám: Jakubu Slavíkovi (15b+10d) a Lukáši Bukovjanovi (21b+8a, TH 15/15).