KomentářeNovinky

Potvrdí dominanci pod Špilberkem Žabiny, nebo překvapí KP?

Již zítra odstartuje grandiózní semifinálová série Chance ŽBL, v níž se v brněnském derby utkají Žabiny a KP TANY. Letošní vzájemné zápasy i rivalita obou soupeřů naznačují, že boj o jihomoravskou metropoli slibuje parádní podívanou.

KP TANY Brno – základem úspěchu eliminace obrovité Cunane i disciplína a zodpovědná hra

V posledním vzájemném měření s Žabinami vedly v jeho průběhu svěřenkyně Marcely Krämer až o 26 punktů, přesto nakonec košem v poslední sekundě odcházely ze hřiště s hlavami v dlaních. A právě na koncentraci v průběhu celých klání apeluje kormidelnice KP i před startem play-off.

„Musíme se tentokrát koncentrovat celých 40 minut, ukázaly jsme, že v hale soupeře umíme odehrát vyrovnané utkání, ale bude to potřeba dotáhnout do vítězného konce. Žabiny jsou zkušeným týmem, který se opírá o vysokou americkou pivotku Cunane. Nejlepší střelkyně družstva svoji práci pod košem dělá výborně, musíme ji co nejvíce eliminovat,“ vyzdvihuje i přínos 196 vysoké Američanky, jež průměrně střílí 14,4 bodu na utkání a právě ona rozhodla buzzer beaterem zmíněné klání na začátku března.

Dominica Hynková a spol. do semifinále naskočí v tradičním složení, kromě dlouhodobých marodů Kucowské a Dudáčkové jsou v plné zbroji. A po volném velikonočním pondělí se již připravují na start semifinále. „Věříme v naše síly a víme, že pokud budeme hrát jako jeden tým a bojovat o každý míč, můžeme uspět. Klíčem k úspěchu bude disciplína a zodpovědná hra bez zbytečných chyb. Poslední derby bylo strhující! Fanoušci vytvořili fantastickou atmosféru a já doufám, že bude taková i v boji o finále,“ vypichuje důležité aspekty cesty k výhře i důležitost podpory vlastních tifosi perimetrová ostrostřelkyně KP TANY Kateřina Galíčková.

Ofenzivu Královopolanek v letošním ročníku táhnou pivotka Anežka Kopecká (13,7 bodu na zápas), Kateřina Galíčková (12,1) a další produtkivní podkošová plejerka Petra Malíková (10,6).

Fanoušci KP TANY Brno při posledním derby na Rosničce
Foto: Bohuslav Stloukal

Žabiny Brno – důležité bude přibrzdit rychlou hru i trojkopalbu soupeřek

Na semifinálovou sérii se těší i ostřílená rozehrávačka a lídryně Žabin Petra Záplatová, která se po nedávné absenci kvůli zlomenině prstu vrací do své optimální formy. „Za semifinálového soupeře jsme rádi. S KP to budou kvalitní a nejspíše i vyrovnané zápasy, které pro oba týmy mohou být jak zajímavé, tak prospěšné pro přípravu do dalších bojů o medaile,“ říká dvaatřicetiletá hráčka, která si vyzkoušela i zahraniční angažmá v Polsku či Španělsku.

„Poslední konfrontace s KP skončila s trochou štěstí výhrou v poslední vteřině. Říkám s trochou, jelikož jsme se vrátily do zápasu, kde jsme ztrácely 26 bodů, a to je proti takovému soupeři velká paráda. Ale zároveň to byl jediný zápas, který se v této sezoně dal považovat výsledkově do posledních minut za celkem vyrovnaný,“ vrací se k poslednímu měření sil, kdy se její družina dokázala vyškrábat z bažiny až k dechberoucí koncovce. V dalších dvou zápasech Žabiny nad KP zvítězily o 7 a 11 bodů, což sice nejsou kardinální rozdíly ve skóre, ovšem herně na tom byly Žabiny objektivně lépe než jejich městský konkurent.

„Nechci říkat, že už se ničím nepřekvapíme. Takticky se může každý tým ,zaskočit´ asi vždy. Ale víme o silných a slabých stránkách jednotlivých hráček – a ty se musí eliminovat. KP se snaží hodně běhat dopředu a sází na střely z tříbodového oblouku. Může se tedy zdát, že mezi námi je rozdíl pouze ve výhodě našich vyšších podkošových hráček, ale myslím, že i v dalších aspektech bychom měly vyčnívat spíše my. Každopádně to se rozhodne a ukáže až na hřišti – a ať vyhraje ten lepší tým,“ vypichuje nejsilnější stránky soupeřovy hry usměvavý blondýnka, jež v nejvyšší ženské basketbalové soutěži debutovala již v roce 2008.

Kouč Viktor Pruša v semifinálové sérii nemůže počítat se službami zraněné reprezentační pivotky Emmy Čechové.

Nejlepší střelkyní Žabin v dosavadním průběhu ročníku je tedy americká pivota Elissa Cunane, jež průměrně sází 14,4 bodu na zápas. Za ní je bosenská křídelnice Nikolina Knežević (12,3) a následuje trojlístek Natálie Stoupalová – Petra Záplatová – Eliška Hamzová, který shodně zaznamenává 11,3 bodu na zápas.

Karolína Šotolová z KP TANY Brno (s míčem) rozjíždí další útok svého týmu
Foto: Bohuslav Stloukal

Cesta obou týmů do semifinále Chance ŽBL

Tým Viktora Pruši „vyfasoval“ ve čtvrtfinále papírově mnohem slabšího soupeře – SBŠ Ostrava, kam se mimochodem v průběhu letošní ročníku z Žabin vrátila produktivní křídelnice Adéla Smutná. Jeho svěřenkyně potvrdily roli jasných favoritek, třikrát bez problémů zvítězily (o 27, 17 a 30 bodů) a postoupily do další fáze vyřazovacích bojů.

Královopolanky naproti tomu musely proti Levharticím Chomutov bojovat o postup až do Zápasu 5. V dramatické a interesantní sérii si oba celky dokázaly udržet výhodu domácího prostředí. A nedělní dopolední rozhodující klání si pod svá křídla vzala především Kateřina Galíčková, jež táhla ofenzivu vítězek a výrazně pomohla k postupu. Reportáž z tohoto mače najdete na našem webu ZDE.

Výsledky dosavadních vzájemných zápasů v letošní sezoně:

Žabiny Brno – KP TANY Brno 82:75 (Knežević 24 – A. Kopecká 20)

KP TANY Brno – Žabiny Brno 71:82 (Šotolová 15 – Cunane 20)

Žabiny Brno – KP TANY Brno 76:74 (Dudášová 22 – Šotolová 17)

Tip na výsledek série: 3-1 pro Žabiny Brno

Foto: Bohuslav Stloukal