Federální pohárNovinky

Federální pohár: Meleščenko proti Interu i návrat Čuroviče

Federální pohár a jeho šestnáctičlenný peloton se dnes dočkal rozlosování základních skupin. Tři mají dějiště na Slovensku a jednu skupinu uvidí fandové v nové kutnohorské hale. Pozornost poutá bezersporu skupina ve Svitu, neboť kouč Medvědů Oleg Meleščenko povede tamní Medvědy proti svému bývalému klubu – Interu Bratislava. Miljan Čurovič na lavičce Olomoucka naproti tomu zavítá do Lučence, kde se výborně zapsal jako hráč.

Vedle rozlosování skupin a destinací pro druhé kolo (o titul a konečné umístění) získal Federální pohár také třetího mediálního partnera. Je jím Rádio Expres, což je několikátý rok po sobě nejposlouchanější rádio na Slovensku a například v roce 2020 si jej denně poslechlo 17,4 % Slováků (bezmála 800.000 lidí). Po našem portálu a webu Niké SBL – Basketliga.sk tak Federální pohár získal opravdu silného mediálního partnera, jenž osloví velké množství lidí.

A nyní už k samotnému losu. O pořadatelství základních skupin se přihlásily Komárno, Lučenec, Svit a Kutná Hora. U posledně jmenovaného města je patrné, že domácí prostředí by zda mohl mít nedaleko ležící Kolín. Základní skupiny jsou na programu od pátku do neděle 9.-11.9. Některé zápasy se budou krýt s play off Eurobasketu. Český tým, pokud postoupí, by měl osmifinále hrát v neděli 11.9.

Nová hala v Kutné Hoře

Základní skupiny

A (Kutná Hora): Kolín, Děčín, Levice, Spišskí Rytieri

B (Lučenec): Lučenec, Královští sokoli, Handlová, Olomoucko

C (Komárno): Komárno, Pardubice, Prievidza, Slavia Praha

D (Svit): Svit, Opava, NH Ostrava, Inter Bratislava

Na první pohled se jako nejsilnější jeví kutnohorská seance, kde je těžké určit jednoznačného favorita. Kolín slušně posiluje, Válečníci jsou vždy nepříjemní a Rytíři pro změnu chystají ”přestupovou bombu” na pozici hlavního trenéra. Levice jsou slovenský mistr, který loni vyhrál Alpe Adria Cup a letos si vyzkouší kvalifikaci o Ligu Mistrů. Tu si znovu zahraje i obhájce loňské trofeje (a stříbrný tým z KNBL) z Opavy. Svěřenci Petra Czudka budou zápolit v ”déčku” ve Svitu, kde jsou jednoznačným favoritem. Fanoušci slovenského basketbalu se určitě těší na zápas Meleščenkova Svitu proti bývalému týmu ruského odborníka – Interu.

Zajímavá bude i základní skupina v Komárnu. Domácí v loňské sezoně (jakožto nováček) Niké SBL senzačně brali bronz a Pardubice mají vždy vysoké cíle. Pozadu nechce zůstat ani ambiciózní Slavia, tedy nováček Kooperativa NBL. Naopak finalista Niké SBL a loni ve Federálním poháru třetí Lučenec je doma velkém favoritem skupiny B. Proti bude určitě Olomoucko a Královští sokoli. Zejména Hanáci si budou chtít vytáhnout, neboť jejich trenér Miljan Čurovič v první dekádě 21. století v Lučenci prožil skvělé sezony hráčské kariéry.

Na závěr dodáme, že Final4-1, Final4-2, Final4-3 a Final4-4 se uskuteční 16. a 17. září. Pořádat je budou podle umístění kluby ze skupiny A, tedy Kolín, Děčín, Levice a Spišskí Rytieri.