Federální pohárNovinky

Federální pohár: Představujeme skupinu A

Federální pohár 2022 má pro fanoušky v nabité skupině A připravené pikantní střety: Uvidíme slovenského mistra Patrioti Levice, obhájce loňského stříbra ve Federálního poháru – Spišské Rytíře, velmi dobře posilněný Kolín a konečně loni čtvrté Válečníky z Děčína. Dění můžete sledovat na TVcom nebo přímo v kutnohorské hale Klimeška.

Všechna mužstva z A skupiny navíc budou pořádat druhé kolo (a samozřejmě zápasy o trofej) Federálního poháru 16. a 17. září.

Rytíři: Návrat “zlatého” trenéra

V kádru Spisškých Rytířů nezůstal po loňské sezoně (4. místo v Niké SBL) pomalu kámen na kameni. Z důležitých hráčů odešli Stevanovič, Dennis, Baťka a smlouvu klub neprodloužil ani trenéru Svitkovi. Fanoušci ovšem nemuseli smutnit, protože na Spiš se vrátil strůjce zlatého double ze sezony 2020/21 – slovinský trenér Teo Hojč. Vedle reprezentačního guarda Hliváka, jenž s klubem prodloužil smlouvu, se Rytířům povedlo podepsat dalšího zlatého hocha – křídelníka Tomáše Mrviše. Ten se vrací po roční anabázi v Handlové.

Zajímavé jsou však další posily: Viktor Juríček přišel z Levic oživit svou poněkud uvadající kariéru, ale hlavní bomba v rámci Niké SBL vybuchla před týdnem. Spišské Nové Vsi se upsal 223 cm vysoký reprezentační pivot Michael Fusek, jenž v minulosti patřil k pilířům Interu Bratislava. Na pozici čtyři klub angažoval reprezentanta Jižního Súdánu Chudiera Bileho, jenž si v minulé sezoně zahrál G-League. Rozehrávku bude letos u Rytířů spolu s Hlivákem obstarávat Američan Issiah Washington, který přišel z černohorského týmu Lovčen Cetinje, s nímž si například zahrál 2. jadranskou ligu (16.8b, 6.2d, 5.8a). Na postu 1 a 2 může hrát poslední posila – další Američan Patrick McGlynn. 29letý zkušený hráč loni přispíval Alkaru v chorvatské lize 20.4 body a 5.3 asistencemi.

Bude nějakou dobu trvat, než se nový tým Rytířů sehraje. Zatím má za sebou dva přátelské duely: První (benefiční) se Svitem zvítězil 89-80 a druhý v Maďarsku nad Nyíregyházou 78-72. Ve vyrovnané skupině A se mohou Spišáci poprat o první místo, pokud správně zahrají rozehrávači a bude se dařit Michaelu Fuskovi. Zajímavý bude páteční souboj trenéra Hojče s jeho bývalým klubem – Levicemi, s nimiž získal v roce 2018 titul v SBL.

Jízdní řád skupiny A
Grafika: Lukáš Droppan
Jízdní řád skupiny A
Grafika: Lukáš Droppan

Levice: Začíná éra bez Krajčoviče

Patrioti Levice loni vyhráli Niké SBL i Alpe Adria Cup. Ovšem z vítězného týmu odešli Juríček s Abrhámem, ale hlavně kapitán Šimon Krajčovič. Zkušený rozehrávač a reprezentant se upsal druholigovému německému Bremerhavenu. Zda mužstvo angažovalo adekvátní náhradu, se teprve uvidí. Bosenský guard Draško Kněževič je bezesporu dobrým obráncem, jestli však jeho útočné schopnosti budou stačit na Kvalifikaci o Ligu Mistrů, potažmo FIBA Europe Cup, se uvidí. Jako další guard se do Levic vrátil starý známý – Henri Wade-Chatman, jenž má za sebou dobrou sezonu v rumunské lize. Stínem však je jeho zranění z první přípravy s Prievidzou, po němž bude Američan mimo hru několik týdnů. Klub tak hledá náhradu na krátkodobý kontrakt.

Trenér Michal Madzin však může být rád, že se menežmentu povedlo udržet dvojici Američanů – křídelníka Tre McCalluma (načne na Tekově třetí sezonu) a pivota DeShawna Freemana. Spolu se dvěma posilami – lucemburským reprezentantem Benem Kovačem (pozice čtyři) a slovinským shooting guardem Mihou Lapornikem vypadá křídelní a podkošová sestava velmi slušně. Tím spíš, že v Levicích zůstal dlouhán Boris Bojanovský. Levice v přípravě zatím podlehly Prievidzi (69-82) a porazily rakouský St. Pölten 77-70.

Patrioti si hodně slibují od slovinského reprezentanta Lapornika
Foto: Lukáš Droppan
Patrioti si hodně slibují od slovinského reprezentanta Lapornika
Foto: Lukáš Droppan

Hlavním úkolem pro trenéra Madzina je souhra a zvyk na nové rozehrávače. Levice čeká v září náročný program, takže můžeme očekávat, že trenér dá ve Federálním poháru příležitost i mladším hráčům. I Patrioti mohou zabojovat o první místo v této skupině, ovšem kostra týmu musí být zdravá.

Vždy nepříjemní Válečníci

Pokud jsme o Levicích psali, že je pro tým dobré, že udržel McCalluma s Freemanem a Bojanovským, pro Děčín bylo nesmírně potřebným prodloužení kontraktu s rozehrávačem a výtečným obráncemTy Nicholsem. Tím spíš, že severu Čech dala vale dlouholetá opora Ondřej Šiška. Rozehrávku budou letos u Válečníku obstarávat výhradně Američané. Druhým do party je totiž ex-rozehrávač Svitu nebo Kolína AJ Walton. S ním přichází i silný nájezd do koše a přehled, jakož i dobrá obrana. V tomto se podobá Šiškovi. Stinnými stránkami Waltonovy hry zůstávají časté problémy s fauly a slabá úspěšnost trojkové střelby.

Pod koš Děčín přivedl za Craiga Osaikhwuwuomwana zkušeného Bosňáka Igora Josipoviče (známého dřív z USK a Olomoucka). Z USK přivábili Válečníci nadějného pivota Petra Macháče, jehož zdobí cit pro doskok a obrana, zapracovat však musí na šestkách. Válečníci zatím v přípravě vyhrávali a to i bez Ty Nicholse, jenž se k týmu připojil teprve před několika dny. Dvakrát porazili Wells (98-81 a 79-66), porazili polské druholigové kluby Walbrzych (86-67) a Zhořelec (90-77). S pražskou Slavií se utkání za stavu 61-61 nedohrálo kvůli problémům s palubovkou.

Válečníci po vítězné generálce před Federálním pohárem
Foto: BK ARMEX Děčín
Válečníci po vítězné generálce před Federálním pohárem
Foto: BK ARMEX Děčín

Kouč Grepl bude ve Federálním poháru spoléhat na oba americké rozehrávače, stejně tak jako na střelce Svobodu s Kroutilem. Tradiční oporou a duší týmu je kapitán Pomikálek, na pozici pět musí vedle Josipoviče své odehrát i Macháč, nebo Mach. Pokud užší rotace Děčína vydrží tři utkání ve třech dnech, mohou se vždy nepříjemní Válečníci poprat o prvenství. Lavička Válečníků není prozatím tak kvalitní, jako u ostatních mužstev.

Šiška proti ”svým” aneb Kolín je favorit

Mužstvo Kolína od letošní sezony vede nový hlavní trenér Adam Konvalinka. Stávající kouč – manažer Miroslav Sodoma bude i nadále zastávat pouze manažerskou funkci klubu. Medvědi v loňské sezoně NBL neobhájili bronz z ročníku 2020/21 a vypadli už ve čtvrtfinále se Slunetou 1-4. Vedení klubu nicméně udrželo všechny důležité hráče a ještě navíc přivábilo oporu Interu Bratislava (20b, 7.2d). Litevský power forward doplní už tak velice silnou podkošovou osu Lošonský – Petráš – Jelínek. Kolín by měl letos tedy dominovat na doskoku.

Hlavní bombu ale tým z Polabí odpálil příchodem Ondřeje Šišky z Děčína. Zkušený guard vytvoří s Adamem Čížem skvělou rozehrávačské duo. Šiška si hned na úvod sezony zahraje proti svým bývalým spoluhráčům z Děčína. Přetlak rozehrávačů (je tu ještě Dlugoš) odnesl Róbert Rožánek, jenž zamířil do Slavie. Kolín má delší dobu kádr pospolu a i na křídle má slušnou kvalitu (Mareš, Novotný), jakkoli právě na postech dva a tři je možná největší medvědí slabina. A to při vší úctě k Janu Křivánkovi či jiným mladším hráčům. Buď jak buď – Kolín je pro nás největším favoritem skupiny A. V přípravě zatím Polabané porazili Písek 81-71, Slunetu 75-73 a podlehli Nymburku 68-84.

V náročném programu prvního kola budou hrát prim maličkosti, ale sehranost Medvědů by mohla udělat své. Tajným tipem je, že ani jeden z týmů nebude mít bilanci 3-0 ani 0-3, tedy, že se dvě mužstva podělí o bilanci 2-1 a dvě o 1-2.

Tip na pořadí ve skupině: 1. Kolín, 2. Levice, 3. Děčín, 4. Spišská Nová Ves