KomentářeNovinky

Základní část Chance ŽBL je v polovině. Které týmy letos vyletěly vzhůru a kdo vévodí individuálním statistikám?

Ženská nejvyšší basketbalová soutěž vstoupila do letošního ročníku s novým titulárním partnerem, sázkovou kanceláří Chance, a také s touhou pozvednout kvalitu opět na vyšší stupeň. Některá utkání opravdu nabízejí zajímavou podívanou, ať už jde o derby či zápasy týmů, které spolu v tabulce sousedí.

Ligovému pelotonu opět vévodí hegemon ZVVZ USK Praha, jenž zatím v šesti zápasech nepoznal přemožitele (6/0). Na druhém místě se nachází, možná trochu nečekaně, KP Brno. Královopolanky před sezonou dosadily na trénérský post ambiciózní Marcelu Krämer a ta zatím se svými ovečkami v lize nepoznala hořkost porážky (bilance 7/0).

Betano dorazilo do Česka! 3000 Kč vstupní bonus plus 350 Kč po dokončení registrace

Třetí místo okupuje jejich městský rival ze Žabin (6/2), který kromě porážky od USK v městském derby na kurtu KP v dechberoucím mači prohrál o jediný bod. Bramborová pozice patří Hradci Králové (5/3), jenž na papíře oproti předchozím sezonám oslabil. Ovšem na lavičce má ostřílenou kormidelnici Romanu Ptáčkovou, která v současnosti vede i ženský národní tým a ze svých svěřenkyň umí vymáčknout naprosté maximum.

Týmy na pátém a šestém místě – SBŠ Ostrava a Levhartice Chomutov – mají shodnou bilanci (4/4) a jistě budou chtít šlapat na paty Hradci Králové. Sedmá Slavia má o zápas méně (3/4).

Ve spodních patrech tabulky se nachází osmý Trutnov (2/7), jejž zatím nenastartovaly změny na trenérském postu ani v hráčském kádru. Bez ligového triumfu je letos zatím devátá Slovanka (0/6) a desáté Strakonice (0/7), které tabulku uzavíraly i v loňském ročníku.


Najai Jasmene-Wynn Pollard z Chomutova útočí přes Briu Holmes z Žabin Brno
Foto: Marek Gaier/Levhartice Chomutov

Statistika nuda je, má však…

Ve školních lavicích bývala statistika často víc než nudná, ovšem my ji opentlíme řadou zajímavostí. Krátké tabulkové shrnutí si nyní pojďme rozebrat zevrubněji řečí čísel. Nejprve se společně podíváme na nejzajímavější čísla v týmových a následně i individuálních statistikách včetně toho, kdo jednotlivým žebříčkům vévodí.

Týmové statistiky:

Vstřelené body – nejproduktivnějším týmem je pražský USK (průměr 103,3 bodu na zápas) následovaný Žabinami Brno (78,4) a KP Brno (77,0).

Obdržené body – nejpevnější ligová „defe“ zdobí také Terezu Vyoralovou a spol. (47,2), za nimi se poté řadí BLK Slavia Praha (64) a KP Brno (64,1).

Asistence – žebříčku vévodí kdo jiný než svěřenkyně Natálie Hejkové (průměr 26), za nimi jsou seskládány KP Brno (19,1) a jejich městský rival z Žabin (18,6).

Doskoky – nejlépe doskakující ekipou jsou opět účastnice Euroligy (průměr 49,8), jimž na paty nejvíc šlapou Žabiny Brno (48) a KP Brno (45,9).

Úspěšnost střelby za 2 body – dvobodovou střelbu znovu opanují obhájkyně tuzemského titulu (58,8%) před Sokolem Hradec Králové (48,6) a Slovankou (45,3).

Úspěšnost střelby za 3 body – jediným námi sledovaným žebříčkem, jenž nevede USK, jsou právě trojky; na první příčce jsou Žabiny (úspěšnost 36,6%) následované Karou Trutnov (34,9) a BLK Slavia Praha (30,7).

Individuální statistiky:

Body – top snajperkou Chance ŽBL je chomutovská zahraniční akvizice Najai Jasmene Wynn-Pollard (průměr 22,1 bodu na zápas) následovaná dvojicí z pražského USK Valériane Vukosavljevič (22) a Merritt Hempe (18,3).

Asistence – nejvíc finálních přihrávek v průměru rozdává ostřílená rozehrávačka Kateřina Bartoňová z chomutovským Levhartic (5,6 asistence na zápas) spolu s Karolínou Šotolovou z KP Brno (4,9) a Tejou Oblak z USK Praha (4,7).

Teja Oblak atakuje koš hradeckých Lvic
Foto: Pavel Tajovský/ZVVZ USK Praha

Doskoky – nejlépe doskakující hráčkou je pivotka Žabin Elissa Cunane (10,2 doskoku na utkání), v závěsu za ní je trutnovská Whisper Fisher (10,1) a Najai Jasmene Wynn-Pollard (8,8).

Úspěšnost střelby za 3 body – zpoza trojkového oblouku nejpřesněji míří Alena Hanušová (55,6%), její týmová spoluhráčka z Žabin Petra Záplatová (47,5%) a třetí je Kateřina Kozumplíková z Trutnova (46,2%).

Úspěšnost střelby za 2 body – mušku z kratší vzdálenosti má prozatím nejpřesnější talentovaná Tereza Halátková z USK Praha (úspěšnost 73,3%), hned za ní je ostřílená ex-reprezentantka Alena Hanušová z Žabin Brno (71,4%) a triumvirát uzavírá další naděje z USK, Simona Sklenářová (70%).

Nejvíc bodů v jednom zápase letošního ročníku zaknihovala Destiny Campbell ze Slovanky (32), v těsném závěsu za ní jsou Valériane Vukosavljevič s Najai Jasmene-Wynn Pollard (shodně po 31).

Cena Chance (obdrží ji hráčka do 23 let s nejlepším poměrem asistencí/ztrát) – novince letošního ročníku aktuálně vévodí Veronika Szabó z týmu SBŠ Ostrava (průměr 5,0) se značným náskokem před dvojicí pronásledovatek Petra Malíková (2,6; KP Brno) – Simona Sklenářová (2,2).

Foto: Bohuslav Stloukal/KP Brno