Novinky

Češi a Slováci v zahraničí: Ihring rozstřílel Růžičkovu Zalakeramii

Tři výrazné česko-slovenské výkony se v ligových zápasech udály na evropských palubovkách. Postarali se o ně Mario Ihring, Ondřej Balvín a Tomáš Pavelka. Neztratili se ale ani další reprezentanti a trenéři. Dejte si náš pravidelný přehled!

V italské lize nadále pokračuje strádání Brindisi Tomáše Kyzlinka. Brindisi prohrálo tentokrát na palubovce Trenta 71-81 a nic na tom nezměnilo ani 9 bodů a 2 doskoky českého reprezentanta. Kyzlink pobyl na palubovce 27 minut, trefil tři z šesti střel z pole i obě šestky. Brindisi prohrálo zatím všech osm utkání.

Podobný zápis, jako Kyzlink, zaznamenal Vojtěch Hruban v dresu Choletu. Jeho tým doma podlehl euroligovému Lyonu 69-73 kvůli poslední periodě (10-21). Reprezentační kapitán nastřádal 9 bodů, 2 doskoky a asistenci za 31 minut, přičemž trefil čtyři z osmi střel z pole. Cholet je v tabulce momentálně osmý s bilancí 6-6.

Exploze Maria Ihringa

Mario Ihring je zpět a v plné parádě! Umění slovenského playmakera pocítila Zalakeramia trenéra Lubomíra Růžičky, jež s Ihringovým Pakšem prohrála 86-92. A pětadvacetiletý rozehrávač řádil. Za 34 minut sestřelil Zalakeramii 25 body, přidal také 9 asistencí, 3 doskoky a 2 zisky. Ihring navíc trefil i šest z devíti trojek a spolu s kolegou Nicholsonem (24b) měl hlavní podíl na premiérové výhře Pakše v sezoně! Za domácí nastřádal 12 bodů a 6 asistencí ex-ústecký Tony Hicks a 10 bodů přidal ex-brněnský Oleksandr Mišula.

V souboji dvou ex-nymburských dlouhánů v Bundeslize se radoval Jimmy Boeheim, jehož 19 bodů a 7 doskoků pomohlo Tübingenu zvítězit v prodloužení v Braunschweigu 92-87. Za domácí si 20 minut zahrál Martin Peterka, 5 body (2/5 z pole) a 3 doskoky však čtvrtou prohru z posledních pěti utkání neodvrátil.

V Bundeslize musela pořádně hořkou pilulku doma skousnout Alba Berlín, která podlehla Mitteldeutscheru 75-108! Alba schytala debakl i proto, že hosté stříleli z pole s 61% úspěšností a potopili 14 trojek. Náročný program v podobě dvojzápasového euroligového týdne tedy způsobil své… První pozici v tabulce si po výhře 88-83 ve Würzburgu naopak stále drží obhájce titulu Ulm s hlavním trenérem Antonem Gavelem.

Trenér Ulmu Anton Gavel

Ve druhé Bundeslize se naopak nedařilo Šimonu Krajčovičovi, jehož Giessen podlehl Kirchheimu 99-105 a slovenský rozehrávač zapsal pouhé 2 body a 2 asistence za 25 minut.

Nedobrý týden Barcelony

Na uplynulý týden nebudou v dobrém vzpomínat basketbalisté Barcelony. Prohráli v něm totiž dva ze tří duelů, v Eurolize ve Vitorii dokonce o 23 bodů, v neděli v ACB lize v Murcii 73-82. V ligovém duelu nenastoupil Jan Veselý ani David Jelínek za domácí. Tomáš Satoranský si zahrál 23,5 minuty a nasbíral 11 bodů (5/7 z pole), 5 doskoků a 2 asistence. Katalánci ztratili zápas v posledních třech minutách, kdy domácí obrátili šňůrou 12-1 ze 70-72!

Ve druhé španělské lize oslavila už šestou výhru Tizona Burgos pod taktovkou reprezentačního kouče Ocampa. David Böhm přispěl k výhře nad Estelou 6 body a 3 doskoky za 14,5 minuty při střelbě z pole 3/7. Nebodoval naopak Richard Bálint, jehož Alicante zvítězilo 83-79 nad Fuenlabradou. Ex-brněnský střelec nedostává prostor (6,5 minuty) a trápí se. Do statistik zaknihoval tentokrát jen doskok a asistenci. A divoká karta na závěr “španělského turné”. Bývalý ostrostřelec Levic Miha Lapornik byl s 19 body nejlepším střelcem San Pabla Burgos, ale jeho tým (a hlavní aspoirant na postup) i tak poprvé v sezoně prohrál – v Melille 72-79.

Pavelka trápil Žalgiris

Šauliai Tomáše Pavelky je stále přikován ke dnu litevské ligy. Devátou porážku v sezoně podle očekávání uštědřil Pavelkovu týmu euroligový Žalgiris Kaunas. Ale díky dvojzápasovému euroligovému týdnu se triumf favorita 89-74 nerodil snadno. Žalgiris až pomocí širší rotace a čtyř trojek pojistil svou výhru až závěrečné čtvrtině (22-11). Slovenský centr nasbíral proti favoritovi za 26 minut 14 bodů, 6 doskoků, asistenci a blok, za což si vysloužil užitečnost 16. Trefil také sedm z osmi střel z pole a jeho tři koše a výstavní blok si můžete prohlédnout ve videu níže.

Nejlepší akce zápasu Žalgiris – Šauliai

Prometej stále stíhá Kalev na čele tabulky lotyšsko-estonské ligy. Tým Ronena Ginzburga a Ondřeje Balvína rozdrtil Parnu 80-49 a český obr byl druhým nejlepším střelcem svého týmu. Za pouhých 21 minut na place zvládl Balvín 16 bodů (6/8 z pole a 4/4 TH) a 9 doskoků. Ve stejné lize podlehla Valmiera Maroše Zelizňáka kometě tohoto ročníku Rigasu Zelli 78-87 a slovenský hráč si příliš nezahrál. Za čtyři minuty zvládl jeden doskok.