KomentářeNovinky

Kooperativa NBL je i letos znovu divácky velmi atraktivní a vyrovnaná

V dnešní analýze se vyhneme statistickým ukazatelům a zkusíme se podívat pod pokličku nejvyšší mužské basketbalové soutěže z perspektivy její atraktivity i toho, jak se jednotlivým týmům daří, kdo vyletěl nahoru a pro nějž je naopak sezona zatím hořkým zklamáním.

Zlepšující se Nymburk, Opava a Pandy držící se v závěsu

Dlouholetí tuzemští hegemoni byli loni sesazeni z trůnu a pro letošek si dali za jasný cíl vrátit se na ligový piedestal. Po rozpačitém startu ročníku, kdy Nymburští dvakrát padli, se jejich mašina v čele s reprezentačním křídelníkem Jaromírem Bohačíkem rozjíždí na plné obrátky. Výběr Francesca Tabelliniho těží z vyrovnanosti kádru a pestré palety střelců. Navíc vedení klubu mnohem lépe než loni trefilo zahraniční akvizice.

Loňští šampioni z Opavy se i letos drží na špičce soutěže (loni jejich vzepětí přišlo paradoxně až v předkole, respektive play-off), ovšem občas se na nich podepisuje náročný program kombinující KNBL a Ligu mistrů. Slezané se mohou spolehnout na opěrné borce i produktivní ofenzivu, ovšem je otázkou, jak dlouho bude mimo hru ústřední mozek hry Jakub Šiřina (podle posledních zpráv nebude zranění z Vilniusu vážné, jak se původně zdálo) a zda se marodka nebude rozšiřovat.

Do Ústí nad Labem před sezonou dorazila ligová superstar Ty Nichols s cílem vytáhnout Pandy na medailové pozice. Hbitý Američan ověnčený dvěma loňskými medailemi s Děčínem je top skórerem soutěže a nedávno vedl svou družinu ke šňůře sedmi ligových výher v řadě. Severská ekipa hraje rychlý basket, kde prim hrají Američané – v tomto kontextu bude pro ekipu Jana Šotnara nezbytné, aby zámořským borcům konstantní výkonnost vydržela po celou sezonu.

Nevypočitatelný USK, buzzer beaterový Kolín a písecké zjevení na scéně

Vysokoškoláci i v letošním ročníku patří k příjemným překvapením soutěže. Francouzský stratég Frank Kuhn dokázal najít ideální mix talentovaných mladíků doplněných Američany a borci z Folimanky znovu šlapou jako hodinky. Výkonnost mladých hráčů bývá kolísavá, což by případně ve zbytku sezony mohl být kámen úrazu i pro tým z metropole hlavního města.

Polabská ekipa vstoupila do nového ročníku s celou řadou kádrových změn a ty se zatím vesměs jeví velmi dobře. Ústřední postavou týmu je opět Adam Číž, jemuž se v posledních utkáních úchvatnými buzzer beatery daří lámat ultravyrovnané zápasy ve prospěch Medvědů. A jak víme z let předcházejících, tenhle plejer v téměř repre formě umí pozvednout svůj tým o několik levelů výš.

Nadšení, entuziasmus a parta táhnoucí za jeden provaz – i těmito slovy by se dalo definovat dosavadní působení Písku v Kooperativa NBL. Triple-doublový sběratel Vojtěch Sýkora a všeuměl Martin Svoboda táhnou ryze českou ekipu do A1. Velkou oporou nováčka soutěže jsou i fanoušci, kteří dokážou vytvořit pekelnou atmosféru.

Omlazené Brno, nevyrovnané výkony Děčína a pardubické trápení

Lítý boj o lepší skupinu před play-off se nejspíš svede mezi týmy uprostřed tabulky a v jejích spodních patrech. Zlepšenou výkonností se může pyšnit tým zpod Špilberku, který před startem ročníku převzal ambiciózní kouč Martin Vaněk, jenž velí omlazené družině. Ondřej Šiška a spol. postupně nacházejí ideální rytmus – a pokud se bude dařit zahraničním akvizicím, můžou být Jihomoravané ještě černým koněm.

Obhájci ligového stříbra a pohárového zlata zatím hledají klíč k ustálení formy. Výběr Tomáše Grepla dokáže porazit kvalitní týmy a předvést top výkon, jako proti Kolínu či v Ústí, ovšem také vyhořet, jako doma proti Olomoucku či na Slavii. A právě ustálení výkonnosti a s tím souvisejících výsledků může být ve finále alfou a omegou (ne)úspěšnosti sezony Válečníků.

Největším zklamáním dosavadního průběhu ročníku jsou jednoznačně Pardubice. V klubu již před několika týdny skončil kouč Dino Repeša a zítra klub v rámci začínající repre pauzy ohlásí další kádrové rošády. Východočechům to nešlape ani na jedné straně kurtu a nedokážou najít ideální herní mix. Na obranu Beksy lze ovšem říct, že od startu ročníku ji kosí obrovské množství zdravotních neduhů.

Promluví ještě Olomoucko, Slavia a Ostrava do boje o A1?

U Hanáků i Pražanů jsou jasnými opěrnými body cizinci, s jejichž aktuálním rozpoložením výkony i výsledky týmu stojí a padají. Oba celky navíc prošly rošádami již v rozběhnutému ročníku. Pokud se oba týmy chtějí probojovat do A1, musí začít brzy vyhrávat a neztrácet utkání v těsných koncovkách.

Ostravští se loni probojovali do play-off, kde ve čtvrtfinále sehrály zajímavé partie s Děčínem. Start letošního ročníku ovšem Novou huť nepostihl v obdobné formě, doplatila zřejmě i na větší kádrový třesk. Včera ovšem Ostravští porazili na Tatranu Válečníky a jednu z ústředních rolí hrál i produktivní ex-brněnský křídelník Rashad Madden, jenž v týdnu v klubu vystřídal Elijaha Weavera. Je možné, že tato změna i cenná výhra tým nakopne, aby se odlepil z ligového podpalubí…

Foto: ERA Basketball Nymburk