Litoměřice zkolabovaly v závěru, Zlín a Nový Jičín stále tápou

Oba dva hity devátého kola vyhráli domácí. Jindřichův Hradec po skvělém obratu v poslední čtvrtině, Brno U23 pro změnu díky dobré obraně. Pokračuje forma Sokola Pražského, naopak strádají i nadále Nový Jičín a Zlín.

Když v polovině 34. minuty zvyšoval litoměřický Haiblík na 64-61 pro svůj tým, vypadalo to, že v Jindřichově Hradci uvidí fanoušci koncovku jako řemen. Opak byl ale nakonec pravdou, k velké radost domácích příznivců. Lions totiž během pěti minut vystřihli nevídanou šňůru 16-0 zakončenou skvělou smečí Kábrta, jíž dorazil demoralizované Severočechy. Jindřichův Hradec zvítězil 82-69 a díky lepšímu skóre i nadále vede tabulku západu. Poslední měsíc zastihl ve vynikající formě Tomáše Valentínyho, jenž v neděli zaknihoval 19 bodů a 12 doskoků. Dvojice Filip Kábrt – Tomáš Jansa přispěla shodně po 16 bodech. Hlavní střelecká aktivita Slavoje ležela na bedrech pivota Karlovského (25b+9d), jenž ale zároveň ztratil osm míčů.

Zisk a smeč Filipa Kábrta

Liberec opět pozitivní

Vůbec žádnou šanci nemělo Polabí v Plzni. Středočeši bez několika opor kladli nějaký odpor pouze v prvních 15 minutách, poté ale zaúřadovaly domácí trojky a kolektivní hra. Lokomotiva nastřílela 14 trojek (se 44% úspěšností) a připsala si 32 asistencí, díky nimž oslavila přesvědčivou výhru 106-64. Návrat do sestavy po týdenní pauze přetavil Martin David na 21 bodů, Jakub Kojzar přidal vysoký double-double (16b+16d). Dávid Novák v hostujícím dresu se po zranění pomalu rozehrává, s 15 body (ale také se střelbou z pole 5/17) byl nejlepším Polabanem.

Pozitivní bilanci v tabulce (5-4) má po čase opět Liberec, který přehrál outsidera skupiny západ SP Basket 82-71. Triumf Severočechů se ale nerodil snadno. Ještě zkraje poslední periody Rysi přišli o dvouciferné vedení a Pelikán přirazil na 65-70 z pohledu Pražanů. Poté ale hosté čtyři minuty neskórovali a domácí ekipa pod vedením 17-bodového Vladimíra Kořínka mohla slavit. Hosté spoléhali v útoku jako obvykle na Hřebíka (17b) s Pelikánem (14b), k nimž se ale nikdo bodově nepřiblížil.

Obrat v posledních minutách

Béčko USK dalo zapomenout na hrozivý druhý poločas v minulém kole s Plzní. Tentokrát v Chomutově prokázal tým trenéra Jachana velký charakter a vyrovnaný duel v koncovce překlopil na svou stranu. Levharti vedli tři minuty před koncem 80-76, jenže Sovy odpověděly šňůrou 7-0 a ubránily výhru 83-80. Velmi dobrý zápas odehrál šestnáctiletý Pražan Martin Vraspír, jenž v závěru trefil veledůležitou trojku a za 12 minut mezi dospělými nastřádal 11 bodů! Trojky byly v zápase rozhodujícím jazýčkem na vahách (6-11). Hlavním tahounem USK byl s 21 body Ježek, za domácí odpovídali Boyko (22b) s Kovářem (20b).

Osmé vítězství v sezoně ukořistil v souboji nováčků Sokol Pražský nad Radotínem (81-68). Rozhodla o něm až závěrečná perioda, kterou zkušenější Sokolové vyhráli 26-14. Činili se zejména domácí trojkaři, kteří přesně zacílili čtyřikrát, z toho dvakrát nejlepší střelec duelu Jurman (21b). Ondřejovi Kohoutovi tentokrát o vlásek utekl double-double (9b+18d), i tak ale vede tabulku nejlepších doskakovačů 1. ligy s průměrem 14.8 na zápas. Druhý zlínský Tomáš Vošlajer zapisuje “jen” 12.3 doskoků na utkání.

Tabulka skupiny západ po 9. kole
Zdroj: CZ.Basketball

Pohodové výhry favoritů

Královští sokoli zvítězili počtvrté za sebou, tentokrát formu (104-75) Východočechů odnesli Snakes Ostrava. Hradec doma využil fyzických parametrů svých pivotů (68 bodů zpod koše) i šířky rotace (25-3 na body laviček) a pod vedením hrajícího manažera Sedmáka (23 bodů) slavil. Hostům nepomohlo ani galapředstavení Voráče, jehož 28 bodů bylo nejlepším střeleckým výkonem jeho kariéry mezi dospělými.

Svitavy ve východočeském derby doma zdolaly Vividbooks Pardubice 94-76 a ostrostřelec Slezák se po výpadku v Opavě vrátil na svůj bodový průměr (21b). Výborné výkony předvedli i jeho spoluhráči Hlobil (19b+11d+6bl) s Novákem (20b+6d+6a). Pardubičtí mladíci se snažili, doskočili 20 míčů v útoku a Lukeš (24b) dělal všechno možné i nemožné pro zdramatizování. 68% úspěšnost Svitav za dva body ale způsobila konečný rozdíl.

Jan Hlobil a jehho dva bloky proti Vrábelovi

Po slabším rozjezdu zapsalo pátou výhru v řadě i Brno U23. Svěřenci kouče Pavlíka porazili po bodově dietním prvním poločas 25-23 nakonec Opavu B 71-55. Svůj den neměl hostující pivot Štěpánek, jenž byl pečlivě hlídán a velmi brzy měl také potíže s fauly. Mladí Brňané rozhodli o sedmém triumfu sezony ve třetí desetiminutovce (26-12), Opava B naopak prohrála teprve podruhé v sezoně. Obě mužstva mají nyní v tabulce shodnou bilanci 7-2. Utkání rozhodl doskok (58-38) a nejlepším střelcem Jihomoravanů byl se 17 body Šimon Svoboda, za hosty odpovídali Kavan s Lazeckým (oba 12 bodů).

Trápení pokračuje

Nový Jičín prohrál už pošesté v sezoně. Tým, jenž měl podle papírových předpokladů bojovat o postup do nadstavby C, bude podle všeho rád za vyhnutí se play out. Severomoravany sužují zranění, v Olomouci nenastoupil jejich klíčový pivot Bujnoch ani střelec Janů. Naopak Olomouc potřebovala vyhrát za každou cenu, takže vedle Žáka a Olborta naskočil do utkání i Tkadlec. A síla těchto borců byla v zápase znát, Hanáci si vytvořili náskok 29-19 už po první čtvrtině a poté jej díky nápaditější i rychlejší hře (36-12 na body z brejku) udržovali až do konce (93-83). Hanáky za druhou výhrou v sezoně vedli Tkadlec (17b), Erik Klepač (15b) a Grmolenský (15b+7d). Nový Jičín poháněli Čank s Mikulcem (oba po 14 bodech), ale hlavní problém hostů tkvěl v obraně.

Šest proher (ale jeden zápas k dobru) má aktuálně i Zlín, který nečekaně prohrál v Prostějově. Mladí Orli hráli s větší energií a papírově silnějšího soupeře udolali 76-73 navzdory 24 útočným doskokům Zlína. Hosté měli – s výjimkou ostrostřelce Nehody (26b) dost vychýlená mířidla (20% za tři body a 59% TH). Prostějov zápas rozhodl minišňůrou 8-5 v posledních 150 sekundách hry a Šmídova trojka na prodloužení se neujala. Domácími tahouny byli Adam Klepač (20b+8d) se Slavíkem (16b).

Neúplná tabulka skupiny východ

Výsledky:

GBA Lions J. Hradec – Slavoj Litoměřice 82-69 (Valentíny 19, Kábrt 16, Jansa 16 – Karlovský 25, Slowiak 16)

Lokomotiva Plzeň – Basketbal Polabí 106-64 (David 21, Kojzar 16 – D. Novák 15, Synáček 13)

Levharti Chomutov – USK Praha B 80-83 (Boyko 22, Kovář 20 – Ježek 21, Dejmek 14)

Lynx Liberec – SP Basket 82-71 (V. Kořínek 17, Stibor 13 – Hřebík 17, Pelikán 14)

Sokol Pražský – Wolves Radotín 81-68 (Jurman 2, Zach 11, Hartig 11 – Randuška 14, Taussig 12, Bělohradský 12)

Královští sokoli – Snakes Ostrava 104-75 (Sedmák 23, Welsch 19 – Voráč 28, Mička 17)

Tuři Svitavy – Vividbooks Pardubice 94-76 (Slezák 21, Novák 20 – Lukeš 24, Svojanovský 15)

Basket Brno U23 – BK Opava B 71-55 (Š. Svoboda 17, Strašák 12 – Kavan 12, Lazecký 12)

BCM Orli Prostějov – Fastav Zlín 76-73 (A. Klepač 20, Slavík 16 – Nehoda 26, Vošlajer 13, Dedek 13)

Basketbal Olomouc – BC Nový Jičín 93-83 (Tkadlec 17, E. Klepač 15, Grmolenský 15 – Čank 14, Mikulec 14)