KomentářeNovinky

V pátek startuje play off první ligy

Největšími favority na finále první ligy jsou bezesporu hráči Písku a Svitav. Oba silné celky musí však nejprve odklidit z cesty čtvrtfinálové soupeře. Nemělo by jim to činit velký problém. Papírově nejdramatičtější čtvrtfinálovou dvojicí je ta mezi Brnem U23 a Novým Jičínem. Více se dozvíte v našem preview.

Sršni Photomate Písek (1.) vs. BK Loko Plzeň (8.)

Písek vstupuje do play off s jediným cílem: Projít jím v co nejrychlejším čase a pokud možno bez zranění. Svěřenci trenéra Čecha si chtějí zahrát baráž o účast v KNBL, která jim loni se Slavií utekla jen o fous. Letos mají Jihočeši ještě silnější kádr. Skvělou osu Sýkora – Šlechta – Englický doplnili Borovka z Jindřichova Hradce a Fait z Ústí nad Labem (už před sezonou). Plzeň těžko může Sršně nějak překvapit. Západočeši by samozřejmě rádi urvali doma jedno vítězství, ale proti ofenzivní síle Písku to je krajně nepravděpodobné. Opírat se budou o pivota Aušprunka, jenž hraje v posledních týdnech ve výborné formě. Jestli to bude stačit na “přijatelné porážky”, je ve hvězdách.

Vzájemné zápasy v sezoně: 112-86, 93-60

Match-up: M. Svoboda vs. Aušprunk

Tip na sérii: Písek 3-0

Tuři Svitavy (2.) vs. Basketbal Polabí (7.)

I série Svitav má podobně jako ta písecká jasného favorita. Na druhou stranu mladíci z Polabí ukázali svůj (zejména útočný) potenciál. Tuři doufají, že budou mít k dispozici už v úvodním duelu svého rozehrávače Tomáše Jansu, jenž je důležitým členem rotace a pomáhá 12.4 body na utkání. Jansa hrává také NBL za Děčín, ovšem ve středu vynechal derby s Ústím pro nemoc. Zkušenosti ostrostřelce Slezáka, křídelníka Nováka, potažmo centimetry Jakuba Jokla, to vše jsou silné zbraně týmu trenéra Bálinta. Zejména hra podkošových hráčů je zásadním rozdílem mezi oběma týmy. Polabí nemá proti Joklovi adekvátního protihráče (Kolář, Mikula), takže bude zajímavé sledovat, zda se borci z polabského perimetru vytáhnou a sérii zdramatizují.

Určitě sledujte Dávida Nováka. Vypořádá se svitavská obrana se slovenským talentem?

Vzájemné zápasy v sezoně: týmy spolu nehrály

Match-up: Slezák vs. D. Novák

Tip na sérii: Svitavy 3-0

Lions Jindřichův Hradec (3.) vs. Slavoj Litoměřice (6.)

Jindřichův Hradec zvládl závěr nadstabvy poměrně dobře. I přes odchod několika opor (Stegbauer, Borovka atd.) uhájil domácí kurt a připsal si bilanci 3-3. Ta mu stačila na třetí pozici. Dobrou zprávou pro trenéra Červenku je výpomoc střelce Kheila, jenž pendluje ve Slavii. Týmu by v případném druhém kole play off mohl pomoci i rozehrávač Marek Welsch z Olomoucka. Synovec reprezentační legendy Jiřího Welsche přestoupil na Hanou na podzim s tím, že v důležitých utkáních mají Lions právo jeho služeb využít. Je otázkou, zda si Welsch nezahraje za svůj bývalý klub už v některých duelech proti Litoměřicím.

Buď jak buď, Jihočechy nečeká se Slavojem nic lehkého. Severočeský tým vede zkušený rozehrávač Michal Šotnar a pod košem řádí pivot Jan Karlovský. Další borci jako Maděra, Haiblík nebo Grunt představují slušnou palebnou sílu. Lions potřebují vylepšit výjezdy na palubovky soupeřů, zcela jistě by neradi jeli do Litoměřic dvakrát. Oba týmy poslední dobou slušně brání a obrana by měla v play off rozhodovat. Opravdový oříšek pro tu litoměřickou bude Rokas Jocys, jehož průměry posledních třech duelů se pohybují téměř na 32 bodech!

Vzájemné zápasy v sezoně: 88-63, 65-76

Match-up: Linhart vs. Haiblík

Tip na sérii: J. Hradec 3-1

Basket Brno U23 (4.) vs. BC Nový Jičín (5.)

Patrně nejzajímavější zápasy uvidí haly na Morendě a na Krytém bazénu. Jak Brno U23, tak i Nový Jičín vyznávají ofenzivní basketbal a v posledních dvou sezonách v jejich střetech platilo pořekadlo “m§j dům, můj hrad”. Uvidíme, koho kouč brněnského áčka Růžička bude posílat Martinu Vaňkovi. Ligový lídr hraje o udržení první pozice po nadstavbě, avšak borci jako Dáňa, Křivánek a Nečas by se prvoligové “rezervě” náramně hodili.

Kevin Týml táhne Nový Jičín

Nový Jičín naproti tomu najisto může spoléhat na ostravský kvartet v čele s Kevinem Týmlem, který je v posledních zápasech nadstavby ve vynikající formě: Přestože Nový Jičín prohrál pět z jejích šesti utkání, Týml v posledních čtyřech střílel v průměru téměř 22 bodů. Zabrat musí (při absenci Zdeňka Jakubu) rozehrávač Lukáš Bukovjan, který sice perfektně rozděluje pasy a má přehled na hřišti, ovšem musí i bodovat. Rotaci Severomoravané rozšířili o jiného rozehrávače Jana Říčku (ex-Snakes), který například s Pískem ukázal, že má stále přesnou ruku. V této sérii očekáváme tuhý boj na všech pět utkání, rozhodovat bude ochota bránit a o něco širší brněnská rotace.

Vzájemné zápasy v sezoně: 56-100, 100-86

Match-up: Křivánek vs. Bukovjan

Tip: Brno U23 3-2