KomentářeNovinky

Získají barcelonští lvi euroligovou trofej?

Fanoušci na starém kontinentě se dočkali. Final4 Euroligy v Kaunasu vypukne už dnes. Český basketbal bude mít v Žalgirio aréně dvě želízka v ohni – Tomáše Satoranského a Jana Veselého. A právě jejich Barcelonu považují experti spolu s Olympiakosem za hlavní kandidáty na zisk trofeje.

Olympiakos vs. Monako (17:00)

Olympiakos vyhrál základní část Euroligy (24-10) a bude se moci v Litvě opírat o nejvíce fanoušků v hledišti. Obávaní řečtí tifosi s napětím čekají, zda se jejich miláčkům napotřetí v sezoně podaří zdolat Monako. Přední celek francouzské ligy je ve Final4 nováčkem, ale rozhodně není pouze do počtu. Svěřenci trenéra Saši Obradoviče se probojovali do Kaunasu díky výhře v pátém utkání play off nad Maccabi. Stejný počet výher mimochodem potřeboval i Olympiakos proti Fenerbahce a Real proti Partizanu. Francouzský celek se bude muset Řekům vyrovnat v defenzivě: Zatímco Olympiakos má spolu s Barcelonou nejlepší obranu v soutěži (75.5), tým z francouzské riviéry inkasuje v průměru 82.1 bodů na zápas. A jak známo, tituly vyhrává obrana.

O monackém útoku v čele s Mikem Jamesem nikdo nepochybuje. Právě James je zvyklý ještě z CSKA na atmosféru Final4. Většina jeho spoluhráčů takové zkušenosti nemá. To se rozhodně nedá říct o Olympiakosu, který i přes některé výrazné individuality (Sloukas, Vezenkov aj.) je týmem s velkým “T”. Kolektivní hru v ofenzivě dokládá i 21 asistencí mužstva na utkání, borci jako Walkup, Papanikolaou, McKissic a samozřejmě Vezenkov, dokáží kdykoli explodovat. Ve vynikající formě hraje poslední týdny ostrostřelec Kostas Sloukas, jenž si brousí zuby na čtvrté vítězství v Eurolize. Dvou (2012, 2013) dosáhl právě s Olympiakosem, třetího (2017) pak jakožto spoluhráč Jana Veselého ve Fenerbahce. V prvním semifinále se bude podle našeho názoru radovat řecký týmový duch podpořený davy na tribunách a protřelým koučem Bartzokasem na lavičce.

Tip: Olympiakos

Sloukasův winner ve třetím čtvrtfinále s Fenerbahce

Barcelona vs. Real Madrid (20:00)

Barcelona slibuje rivalovi vendetu za loňské Final4, v němž Real Katalánce porazil 86-83 v semifinále. To však ještě lavičce královského klubu vládl matador Laso, který měl navrch před impulzivním Šarunasem Jasikevičiusem. A právě strategický souboj trenérů by po delší době nemusel vyznívat pro Real. Chus Mateo byl sice dlouholetým asistentem kouče Lasa, ovšem jeho kvalit nedosahuje. A Jasikevičius (s nožem na krku, protože Barcelona už vyhrát trofej potřebuje), se může ukázat v taktickém souboji. Co se týká šířky kádru, Katalánci na papíře disponují bez diskuze tím nejlepším, co se po evropských palubovkách “potuluje”. Mohli by v klidu postavit dvě rovnocenné pětky a to je jistě velká devíza. Mirotič, Laprovittola, Satoranský, Veselý či Higgins – to všechno jsou borci, kteří by byli v jiných týmech jasnými lídry.

Žalgirio aréna pojme přes 15.000 fanoušků

Real staví na ose Musa – Hezonja – Tavares, k nimž se přidávají ostřílení španělští perimetroví hráči v čele s klubovými ikonami Sergiem Llullem a Rudym Fernándezem. Velkou ztrátou je pro Real určitě Yabuseleho trest po bitce proti Partizanu. Velký part na obou polovinách “placu” tak musí předvést obr Walter Tavares, jehož obrana bude velký oříškem pro Veselého a spol. Barcelona naopak staví svou hru na výborných trojkách, jež v této sezoně střílí s nevídanou úspěšností 40.8%. Barca vše podporuje dobrou obranou a v play off Euroligy přehrála Žalgiris lehce 3-0. Pro Real Madrid je zase typická poměrně ofenzivní hra, na níž málem proti Partizanu doplatil. Ovšem obrat z 0-2 na 3-2 a dvě výhry v bělehradském pekle je čin hodný velkého uznání.

Na závěr dodejme, že H2H vede letos Barca 3-2 a v dnešním semifinále nebudou hrát Higgins za Barcelonu a Deck s Yabuselem za Real Madrid. Dočkají se Tomáš s Honzou společné trofeje? To se uvidí, avšak dnes ve španělském souboji věříme právě Barceloně.

Tip: Barcelona