KomentářeNovinky

Nymburk nad propastí a Děčín bez lídra

Semifinále Kooperativa NBL vrcholí. A jelikož se v letošním play off dějí věci roky v tuzemsku nevídané, rozhodli jsme se přispět komentářem. Obě série jsou skvělé: Pardubice smazaly manko dvou děčínských výher a jedou na sever s otevřeným hledím. A Opava proti Nymburku ve svém žlutém pekle dokonce obrátila z 0-1 na 3-1. Hegemon posledních dvou dekád – ERA Basketball Nymburk tak balancuje nad propastí vyřazení!

Pardubice se v prvních dvou semifinálových duelech v Děčíně nevyrovnaly tvrdosti Válečníků a vcelku zaslouženě v obou padly. Hned v prvním mači muselo rozhodovat prodloužení a v jeho závěru byla dobře patrná nerozhodnost pardubických lídrů, vzít na sebe za stavu minus tři odpovědnost. A tak závěrečný veledůležitý útok tak nakonec dopadl Šafarčíkovou ztrátou. Odpovědnosti se naopak nezříkal děčínský lídr Ty Nichols, jenž děčínské mače ozdobil hvězdnými 24, resp. 29 body.

Padla facka na sále

Nichols byl ale vidět i po skončení čtvrtého utkání na Dašické, kde Beksa skvělou obranou po přestávce vymazala děčínské střelce a vyrovnala sérii na 2-2. Bohužel pro celý děčínský klub se tentokrát Američan ukázal v nejhorším možném světle. Po zápasovém “trash-talku” od domácího guarda Vyorala neudržel Nichols nervy na uzdě a svému sokovi uštědřil pěknou facku. Za ukázkově nesportovní gesto byl poté disciplinárkou potrestán stopkou na tři utkání a pokutou 25.000 Kč. Nichols se v následném videu na klubových sociálních sítích protivníkovi omluvil a klub se proti trestu odvolal. EDIT: Děčín uspěl s odvoláním a Nicholsovi disciplinárka snížila trest – pouze na dva zápasy.

Nicholsovo nesportovní gesto

V každém případě bude Nichols chybět Děčínu zcela jistě v dnešním zápase č. 5. Válečníci v sobě musí nalézt sílu, protože ve čtvrtém semifinále ztratili na východě Čech patnáctibodové vedení a na tahu jsou před plnou Maroldovkou oni. Na “výlet” do Děčína se určitě příliš netěší Tomáš Vyoral, jehož na severu nečeká rozhodně žádné vřelé uvítání. Vyoral navíc bude muset zabrat, zatím v sérii s Děčínem zapisuje na své poměry velmi dietních 10 bodů a 3.75 asistencí na utkání.

V děčínském dresu naopak musí předvést výkon z říše snů MVP letošní základní části AJ Walton, jehož na střídačce asi příliš neuvidíme. Walton si navíc potřebuje dát pozor na potíže s fauly. V tomto ohledu bude na druhé straně zajímavé sledovat taktiku pardubického kouče Repeši. Úzká rotace Děčína zažije zatěžkávací zkoušku, přece jen Ty Nichols v play off proti Bekse zářil s 23.5 body a 5 asistencemi na utkání. Podaří se Pardubicím dobýt děčínskou palubovku? Sledujte na TVcom od 18:00.

Žluté peklo nadvakrát schvátilo mistra

“Co peklo schvátí, to už nenavrátí,” říká se v jedné české pohádce. A jednu zcela novou právě v těchto dnech a týdnech možná píše BK Opava. Slezané si prošli peklem letošní sezony: Nejprve v prosinci nezvládli prohrát maximálně do deseti bodů v Levicích, ačkoli ještě zkraje třetí čtvrtiny vedli bezpečně o patnáct bodů. Kolaps (a prohra o 14) je stál druhé kolo FIBA Europe Cupu. Poté v únoru vypadli ve čtvrtfinále se Slunetou z Českého poháru, v němž obhajovali loňské senzační zlato. A aby si Šiřina a spol. vypili pomyslný kalich hořkosti až do dna, museli v NBL do předkola play off proti poloprofesionální Slavii. A i v předkole museli po porážce v Praze až do třetího mače. Ten však nakonec bezpečně zvládli a tím i odstartovali cestu z hlubin vzhůru. O čtvrtfinálovém tažení proti Brnu (4-2) toho novináři napsali mnoho a v semifinále opavská forma zatím graduje.

Z Nymburku si Slezané přivezli nad očekávání příznivý stav 1-1, když ve druhém duelu nedali Středočechům žádnou šanci (94-75). Velký charakter ukázali i ve třetím semifinále, v němž doma tahali od začátku za kratší konec lana. Opavě v něm nešly trojky: Za třicet minut potopili jen dva z 18 pokusů. Jenže útočný doskok (18), skvělý Filip Zbránek (16 bodů v prvním poločase) a vynikající sekvence tří trojek uprostřed poslední čtvrtiny – tyto všechny atributy vedly k velké otočce na 84-77. Vyprodaná aréna bouřila a to ještě nevěděla, co bude v pondělí. Čtvrtý duel totiž Opava proměnila v naprostou exhibici a místy úplně bezradný Nymburk zdecimovala 90-58. V českých poměrech výsledek zcela nevídaný. Nymburk prohrává 1-3 na zápasy a má do čtvrtku o čem přemýšlet.

Pojď sem – kam jdeš?

Přijde Nymburk o finále?

Vzhledem k předvedené hře i průběhu série, nabývá výrazných kontur i možnost finále bez Nymburku. Ještě pár sezon zpět naprosto nepředstavitelná věc. Mnoho (starších) českých basketbalových fanoušků (nefandících Nymburku) si často jen trpně povzdychlo, zda ještě někdy zažijí vyrovnanou NBL. A najednou je tady. Nymburku se letos nepovedlo přivést zahraniční posily, které by byly v NBL neotřesitelnými oporami. Hráče jako Rosse, Hardinga, nebo z dřívějších sezon Hankinse, Daltona, Schilba, Washingtona a další tentokrát nevidíme. Lockett s Watsonem nejsou špatní, nicméně nejsou to rozdíloví hráči. Velmi zajímavě vypadal guard Gilyard, jenž ale po několika dobrých zápasech na konci nadstavby přešel do průměru. Možná i proto, že se o pozici dělí s Autreym (který si jako jeden z mála udržuje v poměru k nabídnutým minutám svůj slušný standard).

Budou se trenér Sokolovský a matador Petr Benda takto radovat po semifinálové sérii?
Foto: David Šváb

No a Češi? Kapitán Martin Kříž se snaží, seč může, ale ruku na srdce, není to střelec. Lukáš Palyza a Ondřej Sehnal (až na dvě výjimky v play off) jsou z formy. Tůmovi, Váňovi či mladíkovi Novákem kouč Sokolovský nedává prostor. Prapor drží tedy dlouháni Benda s Kovářem, byť ve čtvrtém semifinále vyhořeli i oni. Pokud se mistrovi nedaří v ofenzivě (bůhví proč se Opavě přizpůsobil pomalejším basketem), měl by to nahradit nasazením v obraně. To se v opavských zápasech dařilo pouze první poločas třetího a třetí periodu čtvrtého. Dost málo, když chtete obhájit titul. Další věcí je doskok, na němž Nymburk vysloveně hoří. 18-9 pro Opavu v útočných doskocích v G3 a 48-28 v G4 celkově hovoří za vše. Pokud tyto herní činnosti hráči Nymburku nezlepší, série pro ně může skončit už ve čtvrtek. Obrovský tlak leží na jejich bedrech, Opava může hrát v naprosté pohodě. Poslední krok ale bývá nejtěžší – kdy jej Opava udělá? Předem nevíš…