KomentářeNovinky

Boj o skupinu A1 v KNBL vrcholí

V nejvyšší mužské basketbalové soutěži jsou před námi poslední dvě kola, která definitivně rozluští tajenku, kdo postoupí do vytoužené lepší nadstavbové skupiny a kdo naopak „žuchne“ do A2. Kdo má nejlepší vyhlídky, kvalitní formu i relativně příznivý los?

Souboj mezi Pardubicemi, Pískem a Ostravou

Při pohledu na tabulku na konci textu je patrné, že ústřední (sou)boj o A1 se povede trojlístkem týmů – Beksou, Sršni a Novou hutí. Nejlepší výchozí pozicí se aktuálně pyšní Východočeši, kteří mají o výhru víc než Písek a o dvě než Ostrava. Jak vypadá minitabulka vzájemných zápasů těchto soupeřů, pokud by po 22. kole měly všichni tři shodnou zápasovou bilanci?

Na prvním místě je Písek (3 výhry/1 porážka; skóre + 11 bodů), druhá je Ostrava (2/2; + 18) a až třetí jsou Pardubice (1/3; – 29).

Forma jednotlivých týmů

Pokud se ovšem podíváme na aktuální formu těchto týmů, vyjde nám na obou pólech přesný opak. Písek se po výborném entrée do nejvyšší soutěže topí v krizi a jeho trenér Jan Čech si po nedávném domácím krachu s Válečníky nebral ke svým svěřencům servítky. „Asi je načase si to přiznat. Máme pátou porážku v řadě a všechny mají společný jmenovatel. Pokud si myslíme, že jako mladý český tým bojující o A1, jako nezkušený nováček soutěže, všechny přestřílíme a budeme zápasy vyhrávat útokem, tak budeme rádi, když tu soutěž zachráníme. Já už nevím, jak víc přinutit svoje hráče změnit myšlení a donutit je bránit,“ řekl naštvaně a dodal:

„My jsme už asi počtvrté dostali přes sto bodů. Druhá čtvrtina je na naší obranné polovině takový zmar, že pustíme soupeře do dvouciferného náskoku a druhý poločas už zachraňujeme, co se dá. Pardubice nás dohnaly, sice jsme pořád osmí a máme to ve svých rukách, ale asi bych se už nebavil o A1, ale o našem přístupu. A pokud se nevrátíme do toho, co nás zdobilo na začátku soutěže, tak se nám ještě zle povede. Jediné, co mi udělalo radost, byl přístup mladých hráčů, kteří ukázali, že do týmu patří a že si zaslouží větší minutáž, než do teď dostávali.” Právě propustná „defe“ je aktuálně největším problémem, s nímž se nováček soutěže musí vyrovnávat, stejně tak jej dusí šňůra pěti porážek v řadě. A navíc Jihočeši od této porážky přišli i o osmé místo v průběžné tabulce…

Josef Svoboda z Písku brání svého jmenovce Matěje v utkání proti Děčínu
Foto: Sršni Photomate Písek

Naopak Pardubice se po rošádách v kádru – alespoň co výsledků týká – dostaly do úplně jiného módu. Herně to sice mnohdy ještě skřípe, ovšem Kamil Švrdlík a spol. drží důležitou sérii tří výher v řadě, která je přiblížila lepší nadstavbové skupině. Výrazně k tomu „perníkářům“ pomáhá i ex-brněnský perimetrový ostrostřelec Kameron Chatman, jenž za sedm odehraných zápasů zapisuje průměrně 20,1 bodu a stal se ofenzivním lídrem týmu. Je také otázkou, jak se povede zabudovat pivota Tyereho Marshalla, jenž poprvé krátce nakoukl do české ligy v sobotu proti Slavii.

Družina Adama Cholevy se po nepovedeném startu do soutěže zvedla a v posledních zápasech jí k tomu výrazně pomáhá také bývalý hráč Brna, křídelník Rashad Madden. Ten za osm zápasů průměrně zaknihuje téměř 15 punktů na zápas. Ovšem u moravskoslezské ekipy je zopakování loňského postupu do A1 spíše v rovině teorií, i vzhledem k losu a ztrátě dvou výher na Beksu…

Los posledních dvou kol základní části

Trumfy v rukou tedy aktuálně drží Pardubice. Ty před sebou ještě mají zápasy v Opavě a doma s USK Praha, což budou nesmírně zajímavé bitvy. Slezanům stále chybí ústřední playmaker Jakub Šiřina, čehož by mohl využít v průběhu ročníku obrozený a zlepšující se Tomáš Vyoral. Pražané v posledních týdnech nejsou v optimální formě, čehož by Beksa mohla využít.

Písek čeká nároční šichta v Ústí nad Labem, které se veze na vlně a naposledy v neděli doma vyprášilo Brno 116 body. Následně Petr Šlechta a spol. uzavřou základní část domácím špílem s Olomouckem.

Těžký los má také Ostrava – cestuje do Nymburka, jenž se bude chtít rehabilitovat po nezdaru v Děčíně, a následně ve svém hájemství přivítá nevyzpytatelný Kolín…

Jarrid Rhodes z Ostravy pálí přes Petra Křivánka z Brna
Foto: NH Ostrava

Aktuální tabulka Kooperativa NBL po kompletně odehraných 20 kolech základní části:

1. BK Opava (bilance 16 výher/4 porážky; skóre 1858:1666)

2. ERA Basketball Nymburk (15/5; 1853:1420)

3. SLUNETA Ústí nad Labem (13/7; 1825:1672)

4. BK ARMEX Děčín (13/7; 1752:1635)

5. USK Praha (10/10; 1495:1529)

6. Basket Brno (10/10; 1532:1606)

7. BC GEOSAN Kolín (10/10; 1612:1701)

8. BK KVIS Pardubice (9/11; 1683:1748)

9. Sršni Photomate Písek (8/12; 1742:1835)

10. NH Ostrava (7/13; 1549:1624)

11. BK REDSTONE Olomoucko (6/14; 1620:1766)

12. SK Slavia Praha (3/17; 1548:1867)

Mimochodem, často je vedena diskuze ohledně vzájemných zápasů či skóre, které nakonec rozhodne o pořadí. V průběžné tabulce je primárním faktorem skóre, ovšem v konečné tabulce rozhodují jako první ukazatel vzájemné zápasy. Pro ilustraci – pokud by nyní končila základní část, Děčín by při stejné bilanci skončil díky lepším vzájemným zápasům (2-0) před Ústím.

Foto: Milan Křiček/BK KVIS Pardubice