Novinky

1. liga Hvězdný Svojanovský a velký lup Nového Jičína

Michal Svojanovský z Vividbooks Pardubice byl díky svému triple-doublu nejvýraznější postavou 15. kola 1. ligy. V něm se udála také řada překvapení, jako lup Nového Jičína ve Svitavách, či porážka Jindřichova Hradce v Liberci. Dejte si kompletní souhrn kola.

V nedělní dohrávce Chomutov využil citelného oslabení Litoměřic (Karlovský, Haiblík, Šotnar, Grunt) a díky zlepšené obraně po přestávce (51-48) Levharti oslavili výhru 88-80. Petr Macháč ke čtvrtému zářezu v sezoně přispěl 28 body a 14 doskoky, za což si vysloužil užitečnost 38 (druhá nejlepší v tomto kole). Litoměřických sedm statečných se po přestávce omezilo jen na 32 bodů a desátý triumf sezoně tak nezapsalo. Tadeáš Slowiak v dresu poražených nastřádal 27 bodů, ale také sedm z celkových 19 ztrát.

Liberec si vyšlápl na Lions

“Malé prodloužení” v poslední tříminutovce čtvrté periody zvládl doma Liberec proti Jindřichovu Hradci. Lídrovi skupiny západ chyběl křídelník Filip Kábrt a jeho absence byla znát. Šlágr kola, v němž se oba týmy několikrát vystřídaly ve vedení, dospěl po vyrovnání hostujícího Jansy do nervydrásající koncovky za stavu 75-75. A ač mladý rozehrávač Lions dělal co mohl, jeho úsilí a 24 bodů bylo nakonec marné. Důležité střely trefil domácí Daniel Olejník, jenž se spolu s veteránem Příhonským stal nejlepším severočeským střelcem s 18 body. Rysi oslavili se svými fanoušky výhru 85-81, která byla zároveň desátá v sezoně.

Sokol Pražský splnil roli favorita proti Polabí a zastavil výsledkový propad. Sokolové doma vyhráli druhou a třetí čtvrtinu v součtu 57-39 a po dvou porážkách v řadě dokráčeli k výhře 98-85. Týmu pomohl i navrátilec do sestavy Ondřej Kohout 11 body a 10 doskoky, střelbu však řídili zejména Zach (19b) s Hartigem (18b). Polabí syceno slovenskými mládežnickými reprezentanty Dávidem Novákem (29b+12d) a Peterem Kováčikem (22b) neodehrálo špatný zápas, ovšem opět inkasovalo téměř sto bodů.

Tabulka skupina západ po 15. kole
Zdroj: CZ.Basketball

Pelikán králem na Foli

Matouš Pelikán byl hrdinou pražského derby mezi USK Praha B a SP Basketem na Folimance. Dlouhán SP Basketu nastřílel 15 bodů, doskočil 4 míče – ale hlavně se nejlépe zorientoval pod košem soupeře čtyři sekundy před koncem normální hrací doby. Střelu o desku proměnil a jeho celek vyhrál 69-67. Mladé Sovy už po time-outu nestihly odpovědět a nerozšířily svou sbírku čtyř výher. SP Basket jim už nyní v tabulce dýchá na záda, ztrácí jediný triumf. Podle všeho si oba rivalové zahrají play out. Místo Pelikána mohl být hrdinou utkání domácí Adam Kolář, který v posledních třech minutách vstřelil pět bodů. Jenže následně dvěma trestnými hody v poslední minutě pohrdl a dal tak šanci soupeři. V dresu Sov vyčníval Matyáš Ježek s 15 body, 11 doskoky a 10 získanými fauly.

Vítězný koš SP Basketu proti USK B

Roli favorita splnila doma Plzeň proti Radotínu (77-59). Západočeši svědomitě bránili a po deváté výhře v sezoně zůstávají i nadále v souboji o nadstavbu C. Kariérní rekord mezi dospělými předvedl v dresu Radotína host z Písku Pavel Černý s 25 body (9/14 z pole). Jinak ale plzeňští dovolili Radotínu úspěšnost pouze 29% z pole, což nemělo naději na úspěch. Lokomotivu vedl Václav Honomichl s 19 body, 10 doskoky a 6 asistencemi.

Svojanovský dosáhl triple-doublu

Michal Svojanovský byl hlavní hvězdou večera v pardubické hale na Dukle, kde domácí Vividbooks v prvním poločase s Opavou B tahali výrazně za kratší konec lana. O půli Slezané i bez Šimona Kurečky a Kavana vedli 34-24 a ničili Východočechy výbornou defenzivou. Svojanovského chvíle přišly po změně stran. Ve druhé půli nastřílel 14 bodů, celkově jich nasbíral 24. Zaknihoval i 14 doskoků a 10 asistencí, tedy ceněný triple-double. Pardubice se ve třetí čtvrtině zvedly z mizérie a šňůrou 25-12 otočily. Mladí Slezané si pak ale vzali své vedení zpět (56-60). Koncovka zápasu nicméně patřila znovu domácím: Mrázek se dvakrát v rozmezí jedné minuty trefil zpoza oblouku a opavské dílo zkázy dokonal Svojanovský. Pardubický guard zaznamenal s užitečností 39 výkon tohoto kola. Opavě citelně scházela kreativita zraněného Kryštofa Kavana, jejím nejlepším střelcem byl se 14 body Štěpánek.

Královští sokoli neměli příliš mnoho práce se Zlínem, který zdolali 98-75. Lídr skupiny východ si proti sedmičce “ševců” pomohl 15 trojkami a samozřejmě i 35 body lavičky. Díky porážce Svitav s Novým Jičínem se Sokoli dostali o skóre před svého východočeského soka do čela. Vítězové spoléhali na veterána Sedmáka (23b+9d), poražení pro změnu na Nehodu (19b).

Nejvyšší výhru tohoto kola předvedlo Brno U23, které zničilo Olomouc 116-78. Šest Jihomoravanů nastřílelo dvojciferný počet bodů a podílelo se na jedenácté výhře v sezoně a dorovnání Opavy B. Na Morendě domácí mladíci mířili skvěle za dva (70%) i za tři body (46%) a nedali Hanákům šanci. Se 17 body a 6 doskoky se za 17 minut zaskvěl Kubín a on i jeho spoluhráči nechali hrát olomouckého Zdravkoviče, jehož skvělých 34 bodů vysoké porážce zdaleka nezabránilo.

Tabulka skupiny východ po 15. kole

Senzační loupež Nového Jičína

Nový Jičín přetrhl desetizápasovou svitavskou sérii triumfů. Svěřenci kouče Hájka vyjma druhé čtvrtiny ve Svitavách dominovali a odvezli si domů cenný lup 87-75. Severomoravané oslavili sedmou výhru v sezoně a (před nadstavbou D, do níž míří) nejspíš ještě neřekli poslední slovo v souboji místenky v o play off. Nový Jičín začal na Střelnici ostře 15-2, aby vyhrál první periodu 34-16. Stejnou mincí pod taktovkou Marka (29b zápase) a Slezáka (17b) ale oplatili Tuři a po díky čtvrtině 30-11 obrátili na 46-45. Po přestávce ale hosté zabrali v obraně a na doskoku a šňůrou 19-9 se znovu ujali vedení, které už udrželi. Nový Jičín v závěrečné pětiminutovce zápasu vše jistil z šestek (9/11). Vítězné mužstvo tlačil vpřed Janů (22b), double-double zapsal Bujnoch (13b+10d).

V posledním duelu 15. kola nestačil Prostějov na Snakes Ostrava 78-83. Domácí Orli tak definitivně ztratili naději na vyhnutí se play out, naopak Snakes si udržují ztrátu jediné výhry na aktuálně šestý Vividbooks Pardubice. I Ostravané museli obracet, pátý úspěch sezony oslavili díky skvělé poslední pětiminutovce, jíž vyhráli 19-7. Prostějov ztratil vedení 71-64, když nechal rozstřílet zejména Mičku se Stehlíkem. Nejlepším hostem co se týká bodů byl s 18 rozehrávač Jakel, stejný počet a 11 doskoků navíc pak nastřádal domácí Kaštil.

Výsledky:

Levharti Chomutov – Slavoj Litoměřice 88-80 (Macháč 28, Boyko 16 – Slowiak 27, Rozsypal 16)

Loko Plzeň – Wolves Radotín 77-59 (Honomichl 19, Mach 15 – Černý 25, Taussig 15)

Sokol Pražský – Basketbal Polabí 98-85 (Zach 19, Hartig 18 – D. Novák 29, Kováčik 22)

Lynx Liberec – GBA Lions J. Hradec 85-81 (Příhonský 18, Olejník 18 – Jansa 24, Vondra 17)

USK Praha B – SP Basket 67-69 (Ježek 15, Kramosil 14 – Mičuda 15, Pelikán 15)

Královští sokoli – Fastav Zlín 98-75 (Sedmák 23, J. Svojanovský 15 – Nehoda 19, Dedek 16)

BCM Orli Prostějov – Snakes Ostrava 78-83 (Kaštil 18, Nosek 14 – Jakel 18, Voráč 17)

Vividbooks Pardubice – BK Opava B 70-63 (Svojanovský 24, Mrázek 13 – Štěpánek 14, Motyčka 12)

Basket Brno U23 – Basketbal Olomouc 116-78 (Kubín 17, Šulc 15, Strašák 15, M. Půlpán 15 – Zdravkovič 34, L. Olbort 11)

Tuři Svitavy – BC Nový Jičín 75-87 (Marko 29, Slezák 17 – Janů 22, Bujnoch 13)