Komentáře

NBL: Kdo v úvodu překvapil a kdo zklamal? (2. část)

V minulém článku jsme se podívali na nejpříjemnější překvapení úvodního měsíce v Kooperativa NBL. Teď nás čeká zbytek pelotonu a začneme těmi, kterým korona pauza přišla velmi vhod. Tedy Svitavami a Olomouckem, kteří okupují poslední dvě místa tabulky.

Jestliže v úvodu někdo vysloveně šokoval, pak jsou to bezesporu Svitavy. Pouhá jedna výhra v derby nad Pardubicemi nevěstí nic dobrého. Přestože tým přes léto slušně posílil a až na prohru s USK prožil dobrou přípravu, nepřestávají se mu vyhýbat zranění. Bujnoch, Dragoun, Sehnal, Goga a Křivánek – to všechno jsou hráči, kteří trenéru Pivodovi aspoň jednou v oněch sedmi duelech NBL chyběli.

Kromě absencí tkví problémy Turů ale daleko jinde: V hrozné obraně a nefungujícím doskoku. V průměru 93 obdržených bodů je bezpečně nejhorší vizitka z celé ligy. Podobně je na tom mužstvo i v doskocích. Číslo 37 sice na první pohled nevypadá nijak hrozivě. Jenže tím, že trend průměru doskoků jednotlivých týmů na zápas je vzrůstající, jsou Svitavy spolu s USK a Hradcem v této herní činnosti poslední.

Trenér Lukáš Pivoda burcuje své svěřence (na archivním snímku ze sezony 19/20)
Trenér Lukáš Pivoda burcuje své svěřence (na archivním snímku ze sezony 19/20)

Trenér Pivoda si po šokující prohře v Ostravě stěžoval, že má v týmu vlastně jen jednoho pivota – ex-Sovu Domagoje Proletu. Nabízí se otázka, zda to mladý lodivod nevěděl před sezonou, když spolu s manažerem Pavlem Špačkem skládali tým. Na postech 1-3 se objevilo pomalu devět hráčů, zatímco na pozice centra a power forwarda dohromady tři. Čtvrtý dlouhán tedy musel přijít – Delvon Johnson, jenž loni působil v Prievidze.

I s Johnsonem však Tuři prohráli další dva domácí duely (s Hradcem a Kolínem) a v médiích se začalo zase o něco více spekulovat o odvolání Lukáše Pivody. Ten však má podle všeho důvěru vedení a pokud MZ Prymula povolí sportovním klubům tréninky, může se svými hráči zapracovat na nevalné obraně, potažmo na střelbě z dálky. Tu trojkovou totiž zatím Tuři vůbec nezvládají (27,7%) – což je – pokud chcete hrát s nižší sestavou a rychle, poněkud problém. Tuři totiž mají nejvyšší čas začít vyhrávat – ony medaile totiž přijdou pouze, pokud se dostanou do play off (a nejlépe ne z osmé pozice).

Trápení Hanáků

Olomoucko je dalším týmem, který mívá před každou sezonou vysoké ambice. Jenže letos po úvodním triumfu (v tom utkání bez Palyzy a Kouřila) nad Děčínem, přišla studená sprcha v podobě pěti porážek za sebou. S Nymburkem se sice dala očekávat, ale skóre 95-98 je spíše malou výhrou. Alarmující je naopak facka v Opavě, kde tým prohrál o 31 bodů, nebo také prohra 74-88 v Ostravě.

Lídr Olomoucka Lukáš Palyza rozjíždí útok svého týmu

Foto: Facebook BK Olomoucko
Lídr Olomoucka Lukáš Palyza rozjíždí útok svého týmu

Neúspěchy s Pardubicemi (93-94) a USK Praha (75-76) se sice řadí do kategorie smolných, jenže jsou tady. A tak kouč Benáček i celý tým mají o pauze o čem přemýšlet. Vedle slabé obrany (89 inkasovaných bodů na utkání) nás zaujala také přílišná sobeckost v útoku. V týmu Hanáků je totiž až příliš velký počet hráčů, kteří potřebují balon. Tedy už zmíněný Palyza, dále Pekárek, Bezbradica, ale i Váňa. Ovšem playmaker (Kouřil) a míč je ve hře jen jeden. Vše podtrhuje pouhých 16,2 “týmových” asistencí na zápas.

Olomoucko musí také více bojovat, což se primárně očekává od mladých hráčů. Ostrý kontrast v bojovnosti a obraně byl vidět právě v utkání na Tatranu, kde snad mezi mužstvy Ostravy a Olomoucka v těchto atributech nemohl být větší rozdíl. Pokud vše dobře půjde, čeká po korona pauze Olomoucko doma i druhý trápící se tým – tedy Svitavy. Už tento duel mnoho napoví o možnostech obou soupeřů pro zbytek sezony NBL.

A co ostatní?

Nymburk pokračuje ve své vítězné šňůře, ačkoli jeho (zejména defenzivní) výkony mají ještě k dokonalosti daleko. S Olomouckem a (poprvé s) Pardubicemi nebyli hegemoni posledních dvou dekád NBL daleko k porážkám. Ve čtvrtfinále Final-8 Champions league špatná obrana a horší úspěšnost šestek na domácí AEK Athény nestačila.

Nejlepších 8 akcí KNBL za září 2020

Pardubické výsledky letos opět stojí a padají se dvojicí Vyoral – Švrdlík, do vyšší provozní teploty se tak po pauze musí zahřát například novic Dunans. Beksa je s bilancí 3-4 ve středu tabulky, ovšem ambice jsou určitě výše. Na druhou stranu mají Východočeši (díky předehrávce) za sebou už oba mače s Nymburkem, takže výhry pak mohou přibývat “snadněji”.

Královští sokoli (2-4) na sebe upozornili triumfem ve Svitavách, v němž navíc guard Peda Stamenkovič zaznamenal 25 bodů a 16 asistencí. To mu vyneslo pro letošek zatím rekordní užitečnost 48. Východočeši oproti loňsku lépe brání (82,5 bodů na zápas), takže je musí mrzet těsné porážky v Ústí (75-76) a doma s Děčínem (79-83).

Průběžná tabulka Kooperativa NBL

Zdroj: ČBF
Průběžná tabulka Kooperativa NBL

Sluneta odehrála kromě jasného utkání s Ostravou (93-67) čtyři velmi vyrovnané duely a celkově díky třem výhrám a dvěma porážkám okupuje v neúplné tabulce čtvrtou pozici. Severočeši angažovali pod koš Černohorce Rakočeviče, který se zatím ukazuje v dobrém světle. Přidat ale bude muset Hanes a také Pecka, naopak Svejcar se 16 body na zápas táhne mužstvo jako správný kapitán. Pandy mají ale poměrně široký a slušně vyvážený kádr a určitě letos budou jedním z kandidátů na semifinále NBL.

Týmy Brna, Děčína a Kolína jsme nehodnotili, poněvadž odehrály maximálně tři utkání. Uvidíme, jak se bude nejen jim, ale všem mužstvům v Kooperativa NBL dařit po pauze, jež snad bude co nejkratší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *