Komentáře

Dominance Nymburku i překvapení jménem Kolín

Nadstavbová část Kooperativa NBL skončila a už v sobotu startuje předkolo play off. Krátké ohlédnutí před vrcholem sezony nikdy nezaškodí, takže pojďme na to. Nejdříve se podíváme na výše umístěnou šestici týmů. V ní nás nejpříjemněji překvapil Kolín.

1. ERA Basketball Nymburk (35-1)

Mistr prosvištěl do play off s jedinou ligovou kaňkou a tou byla porážka 98-100 v Opavě. Po výpadku v Lize Mistrů a Final4 ČP mají tak Středočeši poslední možnost napravit prozatím slabou sezonu. Musí se však mít na pozoru, Opava ve finále poháru ukázala, jak je nebezpečná. Přes to všechno není v Nymburku důvod k panice. V play off sériích na více zápasů by měl mít v obhájce vždy navrch a projevit by se měla na české poměry nadstandardně široká rotace. Střelecká osa Ross – Harding – Hruban budí velký respekt. Nymburk si spravil náladu po zpackaném poháru, když posledních šest duelů nadstavby vyhrál v průměru o 29 bodů. Velkou vzpruhou muselo být i smetení Opavy 110-68.

2. BK Opava (25-11)

Slezané už letos jednu trofej vyhráli a ve finále ČP naplno ukázali, že se s nimi musí počítat ještě více. Mají Radima Klečku, který dokáže sám vyhrávat zápasy, dlouholetého lídra Jakuba Šiřinu a pod košem Mattiase Markussona. Švédský obr by měl v případném finále s Nymburkem či možném semifinále s Brnem vyrovnávat dlouholetý podkošový handicap Slezanů. Opavě se ani letos nevyhnuly krize: ta první byla “klasická” lednová, druhá, o něco kratší pak po únorové reprezentační pauze. Tým však slušným finišem nakonec (asi zaslouženě) vybojoval druhé místo po nadstavbě a kromě případného finále se může ve všech sériích těšit na výhodu domácího prostředí.

Opava slaví vítězství v Českém poháru

3. Basket Brno (24-12)

Brno nakonec souboj o druhou příčku na dálku s Opavou prohrálo. Týmu trenéra Růžičky pro závěr nadstavby chyběl Hunter Mickelson, jakož i lepší bilance s Opavou (1-3). Unavení Brňané navíc včera ztratili slibně rozehrané utkání v Kolíně (92-93), takže by jim ani čistě hypoteticky nestačily lepší vzájemné duely se Slezany. Přesto klub může být s pozicí poměrně spokojen a ve čtvrtfinále jej čekají Pardubice. Ještě předtím si ale Jihomoravané zahrají ve Final4 ENBL v polském Wloclawku. Ve středu v semifinále poměří síly s litevským Šauliai. Klub touží po první medaili sezony, když už to nevyšlo v Lounech na Final4 ČP. Otázkou zůstává, jak rychle se vrátí opora Hunter Mickelson.

Brno si brousí zuby na medaili a spoléhá na umění Huntera Mickelsona

4. BC Geosan Kolín (19-17)

Pro mnohé (nás nevyjímaje) je kolínské čtvrté místo a pozitivní bilance 19-17 překvapením. V předsezónním preview jsme Medvědy tipovali níže. Tým kouče Sodomy však pod sebe těsně odsunul jak vždy ambiciózní Pardubice, tak i ústeckou Slunetu. A právě s Pandami se Středočeši jakožto obhájci bronzu utkají v prvním kole play off. Kolín v nadstavbě střídal vysoké porážky s Opavou a Nymburkem s důležitými triumfy (dvakrát s USK i Královskými sokoly, tak i domácími výhrami nad Slunetou a Beksou), a v konečném účtování to stačilo. Třešničkou na dortu musí být obrat v posledním kole proti Brnu, kdy se Medvědi dostali ze čtrnáctibodové ztráty v polovině třetí periody. Pokud bude zdravý Adam Číž a bude se i nadále dařit slovenské podkošové dvojici Petráš – Lošonský, nemusí být obhajoba bronzu neřešitelnou záležitostí.

5. Sluneta Ústí nad Labem (18-18)

Sluneta si i přes slabší závěr nadstavby došla pro páté místo, s nímž vedení může být spokojeno. Tým trenéra Šotnara je postaven na pěti amerických hráčích a Ladislavu Peckovi. Těchto šest stěžejních borců doplňuje dvojice Fait – Karlovský, občas si zahraje Johan Haiblik. Z možných soupeřů pro čtvrtfinále je Kolín pro Severočechy možná tím nejpřijatelnějším (jakkoli Opavu dvakrát doma zdolali). Sluneta každopádně zažila sezonu jako na houpačce, horší období střídala s lepšími. Pokud tým bude bránit a kromě skvělého Autreyho, Svejcara a Pecky se prosadí i další hráči, čeká Kolín možná série na nejdelší možný počet zápasů.

Nádherný alley-oop po ose Autrey – Johnson

6. BK Pardubice (17-19)

Blíží se další play off a i po roce do něj Pardubice vstupují z pozice hůře postaveného týmu a dokonce s negativní bilancí. Východočeši se každoročně snaží ukořistit jednu z ligových medailí, jenže až na jednu výjimku se jim to v poslední desetiletce nedaří. Letošní sezona mimo KNBL je pro Beksu ale celkem slušná: Bronz v Louda Auto Final4 Českého poháru a stříbro v Alpsko-Jadranském poháru ukázal potanciál týmu kolem Tomáše Vyorala. Zároveň se Bekse letos nevyhla řada slabších momentů: Porážka v Jindřichově Hradci v základní části, či několik těsných proher v březnovém nahuštěném programu. Právě ony porážky (zpravidla do šesti bodů) odsoudily Pardubice k šesté příčce a čtvrtfinále s Brnem. S Jihomoravany mají Pardubice zápornou bilanci 2-3, ovšem pokud bude tým trenéra Repeši zdravý (vyjma Josefa Potočka), může favorita série výrazně potrápit a třeba i postoupit do kýženého semifinále. Dobrou zprávou před vyřazovacími boji je pro pardubický klub výhra v derby nad Královskými sokol.

Tabulka nadstavbové skupiny A1 Kooperativa NBL
Zdroj: Livesport.cz
Tabulka nadstavbové skupiny A1 Kooperativa NBL
Zdroj: Livesport.cz