Komentáře

V předkole repríza a Lions vyhlíží soutěže pro baráž

Nadstavbová část Kooperativa NBL skončila a už v sobotu startuje předkolo play off. Krátké ohlédnutí před vrcholem sezony nikdy nezaškodí, takže pojďme na to. V tomto článku zmapujeme pořadí na sedmém a osmém místě nadstavby A1, resp. se podíváme na nadstavbovou skupinu A2.

7. USK Praha (14-22)

Sovám se nakonec podařilo zastavit černou sérii z ledna a února, kdy prohrály třináctkrát v řadě. Dvě domácí výhry nad Pardubicemi a Královskými sokoly tak týmu z Folimanky přisoudily sedmé místo o skóre před právě Sokoly. Pražané se tak v předkole utkají s nevyzpytatelnou Ostravou a trenér King bude mít o čem přemýšlet. Pro mladý tým je však Ostrava přece jen o něco snesitelnějším soustem, než Děčín. Pokud jde o ony dvě výhry USK v nadstavbě, rodily se především díky slušné obraně. V A na ní musí mladíci stavět i v předkole. V ofenzivě to bude na americké dvojici Mangas – West a na Radku Farském. Ten se však po návratu do Prahy zatím stále hledá. Důkazem budiž pouze 6.3 bodů na utkání a tristní úspěšnost střelby z pole 27%. Důležité rovněž bude, zda se na předkolo dokáží dát zdravotně do pořádku rozehrávač Vyroubal a křídlo Bátovský.

8. Královští sokoli (14-22)

Předkolu play off se po roce nevyhnuli ani Královští sokoli, kteří se v nadstavbě potýkali s marodkou křídelníka Pešakoviče, potažmo některých dalších nosných hráčů. Po roce čeká Východočechy i stejný soupeř – Děčín. V sérii hrané na dvě vítězství však mají malou výhodu, protože případný třetí duel budou hrát doma. Tuto sérii bude obzvlášť zajímavé sledovat. Válečníci prahnou po odvetě a budou chtít využít toho, že Sokoli od začátku února prohráli 13 z 15 soutěžních utkání. Na druhou stranu – Hradec odehrál nepoměrně těžší zápasy, než “kralující” Děčín v A2. Pokud se dá do soboty zdravotně do pořádku Ozren Pavlovič (záda), bude osa Stamenkovič – Pešakovič – Pavlovič – Sedmák táhnout Východočechy do play off. Buď jak buď – čeká nás nejspíš poměrně ofenzivní série.

9. BK ARMEX Děčín (17-17)

To, že nechybělo málo a Děčín hrál i přes katastrofální začátek sezony skupinu A1, jsme už psali. Leč, Válečníci na jaře bojovali pouze v A2, v níž neměli konkurenci. Do bilance bilanci 8-4 promluvilo šest domácích výher a místy až zdecimovaná sestava kouče Grepla. Děčín trápily nemoci a zranění, proto koncem března přivedl ex-ústeckého Brandona Astona a v dubnu pivota Jonathana Gallowaye. První jmenovaný guard zařídil triumf válečnického torza nad Ostravou 79-65, Galloway v premiéře na ostravském Tatranu zaznamenal 9 bodů a 8 doskoků za 22,5 minuty. Děčínská rotace tak s návratem Ty Nicholse čítá devět hráčů, což se bude proti Královským sokolům hodit. Děčín musí jednou vyhrát v hale Třebeš, jedině tak postoupí do čtvrtfinále proti Nymburku. Že čeká všechny zúčastněné série “prsa na prsa”, tuší už nejeden basketbalový expert i sázkové kanceláře.

Martin Mach se toho nebál

10. NH Ostrava (13-21)

Nová Huť v nadstavbě klopýtala, ale protože soupeři Olomoucko s Jindřichovým Hradcem měli dost starostí sami se sebou, udržela postupovou desátou pozici. V domácí hale Ostrava (kromě facky s Olomouckem 73-109) neměla konkurenci, ovšem venku z toho byla žalostná bilance 0-6. Před blížícím se předkolem je to varovný signál, neboť jak známo, tým trenéra Cholevy musí vyhrát aspoň jednou na Folimance. Útok Ostravy není špatný, když nepočítáme slabou trojkovou střelbu (29.5%, USK ji navíc nemá o nic moc lepší), problémem je defenziva. Ostravané inkasovali v posledních pěti utkáních v průměru 89 bodů, což by mohla být voda na mlýn střelcům jako West, Mangas, nebo Farský. I toto předkolo by mělo být poměrně ofenzivní, kdo bude mít větší vůli bránit a komu více půjdou trojky (a šestky), postoupí do čtvrtfinále.

11. BK Redstone Olomoucko (8-26)

Jediný tým, kterému už sezona skončila, je Olomoucko. Hanáci měli před sezonou jistě větší cíle, ale hrozivý podzim je v podstatě diskvalifikoval z boje o předkolo. Nakonec z toho zůstal boj o holé přežití – na dálku s Lions. Menežmentu se povedl dobrý tah s rozehrávačem Nicholasem Tomsickem, jehož 18.6 bodů a 4.5 asistencí mělo při záchraně rozhodující váhu. Chorvatský guard ukázal přehled na hřišti a skóroval téměř vždy, když to jeho mužstvo potřebovalo. Slušné zápasy v nadstavbě zahrál Daquan Bracey (14.3b), stejně jako Freddie McSwain (10b+5.9d). Při zdravotních komplikacích Filipa Halady to byli dva důležití muži na křídle. V každém případě: Klubu se v tomto ročníku povedlo odvrátit nejprve krach a pak i sestup, takže zase tak černě by to fandové basketu na střední Moravě vidět nemuseli. A vedení Olomoucka může v delší letní přestávce v klidu přemýšlet, jak naloží s následujícím ročníkem.

Tabulka nadstavby A2
Zdroj: Livesport.cz
Tabulka nadstavby A2
Zdroj: Livesport.cz

12. GBA Lions Jindřichův Hradec (7-27)

Lions jakožto nováček soutěže chtěl před ročníkem hrát ve vyšších patrech tabulky, avšak to se nepovedlo ani v nejmenším. Jihočechům se nepodařilo získat ani 11. příčku a vyhnout se baráži. Jedním z důvodů byla i obrovská fluktuace hráčů. Kádrem prošlo nevídaných 21 hráčů, jenže jen několik cizinců si vydobylo stálejší pozici a jistou účast v zápasech. jedním z nich byl top střelec Torin Dorn, jenž měl ale velkou smůlu na zranění. Americký křídelník pomáhal Lions 21.8 body, 5.9 doskoky a 3.8 asistencemi v 18 zápasech. Sezona pro něj předčasně skončila, takže můžeme jen spekulovat, zda by se Lions s Dornem v sestavě vyhnuli baráži. V závěru sezony se menežmentu povedlo přivést Ukrajince Sydorova, stejna jako ex-kolínského DuBose, kteří by klubu měli výrazně pomoc v baráži. Nevýhodou Jindřichova Hradce bude měsíční čekání na baráž, v 1. lize totiž teprve v pátek začíná semifinále…