Novinky

Písek vrátil sérii do Svitav, Slavia postupuje

Po dvou semifinálových duelech první ligy známe prvního finalistu. Jejím podle očekávání pražská Slavia. Na svého soupeře si bude muset ale počkat. Písek v neděli na domácím kolbišti přetlačil Tury, a tak rozhodnutí padne ve středu na svitavské Střelnici.

Slavii se do sestavy vrátil kapitán Pavel Pumprla a sešívaní neměli s Novým Jičínem příliš složitou práci. V pátek doma Slávisté dominovali a pestrou paletou zakončení si došli pro hladký triumf 114-73. Sešívaní si připsali 16 útočných doskoků a za dva body stříleli s 69% úspěšností. Nový Jičín se držel v dohledu pouze prvních sedm minut, kdy bylo skóre 18-16. Pak Slavia přeřadila na turbo a ještě do poločasu odskočila na 58-35, čímž bylo prakticky po zápase. Domácí táhl s užitečností 39 Radek Pumprla (22b+8d+7z), 21 bodů přidal slávistický obvyklý tahoun Jalen Bradley. Hosty hrající v užší rotaci držel Gianluca Prošek, jenž zaznamenal 23 bodů a 10 doskoků.

V odvetě na severu Moravy viděla slušně zaplněná novojičínská hala pěkný ofenzivní zápas. V něm sice domácí tahali od prvních minut za kratší konec, ale i přes porážku 70-106 si vysloužili mohutný aplaus svých fanoušků. Rozehrávači Nového Jičína Jakubu s Bukovjanem nastoupili do utkání se sebezapřením, čehož hostující Bradley a spol. využili měrou vrchovatou. Slavia byla o mnoho lepší v doskocích (44-29) i v úspěšnosti střelby z dálky (11/30 ku 7/32). Nejlepšími střelci Nového Jičína byli Tomáš Havlík s Gianlucou Proškem (oba 17 bodů). Slavia těžila z umění Bradleyho (21b+7a), Pumprly (18b+7d) a Novotného (16b+7d).

Děkovačka v Novém Jičíně

Písek doma neprohrává

Svitavy v prvním utkání série doma Písek rozdrtily 85-55 – zejména zásluhou skvělé obrany. Na dvou bodech ubránily písecké podkošové eso Martina Svobodu, a rozehrávač Vojtěch Sýkora zakončil duel na 8 bodech. Oba důležití hráči Písku navíc společně minuli 16 z 19 střeleckých pozic z pole. Písek v útoku nedostával ani píď volného prostoru a svitavští příznivci mohli oslavit vysoké vítězství. Vedle klasického lídra Pavla Slezáka (21b) se velmi dařilo i Jakubu Joklovi, jehož double-double (16b+12d) zvýraznily i tři bloky. Hostujícím nejlepším střelcem se stal se 14 body Petr Šlechta. Zkušenější hráči Svitav však věděli, že je ve specifické písecké hale čeká peklo…

Martin Novák ”not in my house”!

Druhé semifinále se neslo ve znamení mnoha obratů. Oba týmy se vystřídaly celkem dvanáctkrát ve vedení. Svitavy lépe začaly (7-2), aby předaly otěže Písku (28-20) po pěti domácích trojkách v úvodním dějství. Zlepšená obrana perimetru pak přinesla Svitavám poločasové vedení o dva body (46-44), jenže dvě minuty před koncem třetí části bouřili diváci při vedení Sršňů 68-60. Zejména díky aktivitě Jakuba Jokla šlo utkání do dramatické koncovky. Čtyři minuty před koncem Sršni vedli 80-79 a pevné nervy měl ostrostřelec Petr Šlechta, jehož trojka na 83-79 se ukázala být klíčová. Proti písecké zóně se totiž Tuři nebyli schopni už prosadit a Sršni oslavili velké vítězství 88-82.

Domácí rozehrávač Vojtěch Sýkora nebyl daleko triple-doublu, protože zapsal 21 bodů, 13 doskoků a 8 asistencí. Petr Šlechta pomohl 18 body a 9 zisky a Martin Svoboda 21 body a 8 doskoky. Klíčovým ukazatelem utkání byly útočné doskoky, v nichž Sršni předčili Tury 17-9, čímž si vytvořili o 13 střel za zápas více, než soupeř. Svitavy se opíraly znovu o Pavla Slezáka (19b) s Jakubem Joklem (17b+10d). Rozhodující semifinále je na programu ve středu od 20h ve Svitavách.