Novinky

Svitavy udržely neporazitelnost i ve šlágru kola

O víkendu se odehrál dlouho očekávaný hit nadstavby 1. ligy mezi Svitavami a Pískem. Tuři z něj nakonec po velkém boji vyšli vítězně a přiblížili se prvnímu místu po nadstavbě. Skupina o 7. až 12. místo nabídla drtivé triumfy Plzně a Polabí, zatímco v play out si polepšil SP Basket. Zápasy o záchranu ve druhé nejvyšší soutěži však budou ještě hodně zajímavé.

Písek si v pátek došel pro pohodlnou domácí výhru proti Novému Jičínu. Jihočeši tentokrát neponechali nic náhodě a od prvních minut šli za svým cílem. Po úvodní čtvrtině 28-8 pak nebylo co řešit. Ve vysokém tempu hraný duel Sršni zvládli díky 27 útočným doskokům i 25 proměněným šestkám. Kouč Čech mohl rozložit minuty mezi celý tým, takže nejlepším střelcem byl tentokrát se 16 body Josef Svoboda. Nový Jičín (bez druhého guarda Jakubu a trenéra Hájka) spoléhal na pivota Proška (20b+13d), ale jinak 33% úspěšnost střelby z pole a 25 ztrát rozhodlo o debaklu hostů.

Svitavy začaly v Litoměřicích hodně zostra a po pěti minutách vedly o 11 bodů, jenže Slavoj se do lídra soutěže zakousl a postupně ukrajoval ze ztráty. Comeback řídil pivot Karlovský (29b+10d) a po trojkách Haiblíka se Šotnarem půl minuty před koncem duelu bylo vyrovnáno! Utkání ovšem rozhodli rozehrávači: Domácího Šotnara obral dobře bránící Jansa a mladý svitavský guard samostatný únik 1.4 sekundy před koncem bezpečně proměnil. Tuři zvítězili 70-68 a jejich nejlepším střelcem byl veterán Slezák (23b).

Školácká chyba Michala Šotnara

Hit kola pro Svitavy

V neděli si předehrály třetí kolo nadstavby dva nejlepší celky – tedy Svitavy a Písek. A rozhodně bylo na co se dívat. Tuři vstoupili do utkání jako velká voda a brzy vedli 16-6. Písek ale propad zastavil a třemi trojkami stáhl na 20-21 po první části. Hostům se příliš nevedla střelba, což ale kompenzovali na doskoku – například útočný vyhráli Jihočeši 22-7. Svitavy byly po celý duel mírně vpředu a Písek pouštěly vedení jen sporadicky. Skvělý zápas hrála domácí dvojice Jakub Jokl (16b+18d) – Pavel Slezák (20b), ale na druhé straně se činili pro změnu Borovka (18b+14d) se Šlechtou (15b).

Utkání dospělo po smeči Faita čtyři minuty před koncem normální hrací doby do “malého prodloužení” (74-74). Domácí Slezák nejprve nesportovně fauloval a pomohl Písku po dvou trojkách Šurého do vedení. Ovšem domácí ostrostřelec se poté vykoupil, protože zaznamenal sedm bodů a vrátil Svitavám vedení. Domácí si díky trestným hodům Lukáše Jokla s Jansou došli pro těsnou výhru 88-84. Písek v zápase zradila střelba: Ač měl tým trenéra Čecha k dispozici o 25 střel pole více než Svitavy, kvůli 33% úspěšnosti tento ostře sledovaný duel prohrál. Tuři zase své konto navyšovali z četných šestek (27/40). Svitavy mají nyní v tabulce na Sršně náskok dvou výher a tři zápasy do konce se velmi přiblížily vysněnému prvnímu místu před play off.

Tabulka nadstavbové skupiny C
Zdroj: CZ.Basketball

Aušprunkův triple-double

Polabí proti Olomouci zacílilo přesně z dálky jednadvacetkrát a v Poděbradech oslavilo vysokou výhru 107-74. Do sestavy Středočechů se po zranění třísla vrátil Filip Kábrt a hned se s 22 body stal nejlepším střelcem duelu. Hanáci prohráli první poločas 30-61 a pak už se utkání pouze dohrávalo. Nejlepším střelcem hostů byl s 25 body Tkadlec.

Ve velmi okleštěné sestavě (např. bez klíčového pivota Vošlajera) dostal “nakládačku” Zlín v Plzni. Západočeši si s chutí zastříleli (75% za dva body) a přeskákali hosty 55-19. Z takových statistik vyplynul výsledek 124-77. Z jednoznačného zápasu měl největší radost domácí pivot Karel Aušprunk, jemuž se podařilo zapsat triple-double. Osmadvacetiletý hráč nasbíral 25 bodů, 10 doskoků a 11 asistencí. S užitečností 45 byl také mužem kola. Ze spoluhráčů mu “dýchal na záda” rozehrávač Honomichl (27b). Za hosty se snažil guard Szarowski (19b+6d).

V souboji dvou rezervních mužstev měli usnadněnou práci hráči USK Praha B. Opavské béčko totiž přijelo oslabeno o trojici Mička, Robenek a Matouš Kurečka. Klub z Folimanky zvítězil 94-75 i díky dvěma třicetibodovým střelcům Šafaříkovi (30b) a Vlkovi (32b). Druhý jmenovaný svůj výkon ozdobil šesti trojkami. Hosté prohráli všechny čtyři periody, ovšem Kryštof Kavan nebyl daleko triple-doublu (16b+13d+8a).

Tabulka nadstavbové skupiny D

SP Basket ukončil sérii proher

Ve skupině play out skončily dva duely až po prodloužení. V pátek hraném utkání v Praze vyválčil SP Basket čtvrtou výhru v sezoně proti Prostějovu. V prodloužení udeřil domácí střelec Matouš Jurman dvakrát z dálky a zlomil odpor Orlů. SP Basket zvítězil 91-81 po šesti porážkách v řadě a o jednu výhru se vzdálil předposlednímu Pelhřimovu. Vynikající zápas odehrál i Filip Staniszewski (28b), jenž bodově tým táhl spolu s Jurmanem (17b) a Pelikánem (17b+9d). Za hosty nastřílel 27 bodů veterán Petr Dokoupil, úctyhodných 19 míčů (a 10 bodů) doskočil Radim Havel.

Druhé prodloužení tohoto kola zvládli pro změnu lépe hosté: Liberec potvrdil výbornou formu a uspěl na palubovce Snakes 85-81. Severočeši mohli vyhrát už v normální hrací době, ale to odmítl z rohu trojkující domácí guard Jakel. V koncovce i v nervózním prodloužení Snakes citelně chyběl dlouhán Jiří Štěpánek, pro nějž zápas skončil po pěti osobních chybách. Hosty naopak táhl jejich podkošový hráč Ondřej Výcha, jehož sedm bodů v prodloužení bylo pro vítěze rozhodující. Výcha jinak zaznamenal 16 bodů a 11 doskoků, Příhonský přidal 18 bodů a Olejník 17 bodů a 10 doskoků. Snakes se extrémně trápili za tři body (19%), Liberec naproti tomu ovládl šestky (16-9) i méně ztrácel (18-12). Za domácí zahrál slušný zápas veterán Jan Stehlík (22b).

Tabulka skupiny play out

Jihlava doma podesáté

Fanoušci Vysočiny nemají poslední roky moc důvodů k radosti. Tým hraje už třetí sezonu o holé přežití, avšak letos jihlavští nevyhráli ani jednou doma. Jubilejní desátou prohru utržili v neděli s Chomutovem (58-89). Utkání bylo rozhodnuto už v prvním poločase, po němž domácí prohrávali 16-44. Hosté se jako obvykle spoléhali na power forwarda Žiklu (23b+8d) a po pátém vítězství pomalu ale jistě unikají ze sestupových vod. To Vysočina (s nejlepším střelcem Maňákem s 18 body) už nabírá vodu a těžko říct, co by musel kouč Pešout změnit, aby se tým ještě zachránil.

Pelhřimov v tomto kole nenavázal na výhru z Prostějova, byť s Pardubicemi B nebyla daleko. Vyrovnané utkání se ve prospěch Východočechů zlomilo až v posledních 90 sekundách: Na koš Adama Lukeše na 69-67 už nestihl nikdo z domácích zareagovat a Pardubice zvítězily v Pelhřimově nakonec 70-67. Hosté (ovládající doskok 48-33) si poradili i bez dvojice Burda – Novotný, vedl je Tomáš Novák s 15 body a 14 doskoky. Sojky mají v tabulce stále tři jen výhry a tentokrát je bodově sytil Benák (16b).