KomentářeNovinky

Základní část Chance ŽBL spěje do dramatického finiše

O nadcházejícím víkendu se zavřou stavidla nad základní částí 32. ročníku nejvyšší ženské basketbalové soutěže. Po pěti letech se letos po této fázi sezony opět týmy rozdělí na dvě pětičlenné skupiny podle postavení v tabulce.

„Horní“ pětka má jisté play-off, v té „dolní“ se bude bojovat o tři místa ve vyřazovacích bojích. Formát nadstavby je obdobný jako v nejvyšší fotbalové lize, kdy každý tým sehraje čtyři utkání (každého soupeře ve skupině tedy potká jednou). Tím pádem každý mančaft čekají dva zápasy v domácím prostředí a stejný počet na venkovním kurtu.

Týmy postupující do vyšší nadstavbové skupiny

Místenku v lepší nadstavbové skupině mají jistou obhájkyně titulu ZVVZ USK Praha, oba brněnské celky Žabiny i KP TANY a také BLK Slavia Praha, jenž v letošní sezoně válí a může být pomyslným černým koněm soutěže i boje o cenné kovy.

Karolínu Šotolovou z KP TANY Brno (vlevo) brání Vira Hrymaliuk ze Slovanky
Foto: KP TANY Brno

Družstva v A2, jež zabojují o play-off

V nižší skupině se potkají zlepšující se SBŠ Ostrava, příjemné překvapení sezony v podobě nováčka DSK Basketball Brandýs společně s KAROU Trutnov a Slovankou, které patří mezi nevyzpytatelný ekipy.

Adéla Smutná z Ostravy (s míčem) najíždí do koše v utkání proti Žabinám Brno
Foto: Zuzana Krišicová

Zvířecí“ souboj Levhartic a Lvic o lepší nadstavbovou skupinu

Napínavý souboj o proniknutí do lepší nadstavbové skupiny proběhne mezi Levharticemi Chomutov a Hradeckými Lvicemi. Lepší výchozí pozici mají Severočešky, které jsou páté s bilancí 8 výher a 9 porážek, kdežto tým Petera Bálinta má na šesté příčce bilanci 7×10.

V případě, že Chomutov v posledním kole základní části zvítězí, je o postupujícím do A1 rozhodnuto. Levhartice ovšem nečeká snadná šichta, když zavítají na palubovce rozjeté pražské Slavie. Kateřina Zeithammerová a spol. by před svými fans dle papírových předpokladů měly setnout Trutnov; navíc po dvou porážkách v řadě potřebují zabrat a zlepšit si sebevědomí.

Pokud Chomutov prohraje a Hradec zvítězí, oba týmy se v tabulce vyskládají na 26 bodech. Ve prospěch východočeského celku by v tu chvíli hrálo skóre ze vzájemných zápasů, které mají o šest punktů lepší.

Na konci října družina okolo Valentýny Kadlecové zvítězila v Hradci 76:66 (Wynn-Pollard a Rylichová po 14 – Čuperková 17), ovšem ve druhém měření sil jim Lvice na severu Čech vrátily porážku i s úroky a vyhrály 85:69 (Effangová 19 – Wynn-Pollard 25).

Třetí variantou je, že v posledním kole oba týmy prohrají – i v tomto případě by platila varianta, že díky jednomu vítězství navíc by do lepší skupiny pronikl výběr Pavla Staňka.

Tip: Do lepší nadstavbové skupiny pronikne Hradec Králové, který si doma poradí s Trutnovem. Naopak Severočešky podlehnou nadupané Slavii v čele s nejlepší střelkyní celé soutěže Alenou Hanoušovou.

Foto: Marek Gaier