Novinky

Létající Švrdlík dovedl Pardubice k poháru

Pardubice slaví primát v Alpe Adria Cupu! Kamil Švrdlík okořenil druhé finále několika alley-oopy a 21 body a 6 doskoky vedl jako správný kapitán Beksu k triumfu 96-80. O držiteli poháru rozhodlo až prodloužení, kam se šlo po výsledku 78-71 v normální hrací době.

Bez bázně hrající Děčín však Bekse kladl tuhý odpor a na začátku třetí periody po šestibodové šňůře kapitána Ježka vedl už 42-51, což v součtu znamenalo vedení o propastných 16 bodů. Domácí ale v enteria aréně probudila šňůra 9-0, jíž podpořil nový centr Jakub Merešš.

V poslední čtvrtině si Pardubice vypracovaly mírné vedení a i když to už vypadalo, že Děčín těsný součet z obou zápasů uhájí, přišel trest za minely: Válečníci Ježek se Šiškou minuli jasné dvojtakty a zápas poslal do prodlužení jednou šestkou pivot Heřman. Součet skóre z obou zápasů totiž činil 167-167. Tou dobou už hosté hráli bez vyfaulovaného Pomikálka, jehož následoval i Žikla, zatímco za domácí kvůli přísnému metru sudích nedohráli postupně Dunans, Heřman a právě hrdina Švrdlík.

Pardubice prodloužení zvládly

Nastavení už patřilo Bekse, jíž tlačili zejména Vyoral se Škrancem, ale také prořídlé, leč tou dobou už hlasité publikum. Pardubice zvítězily 18-9 v prodloužení a celkově 96-80. V součtu dvojzápasu poté 185-176. Pohár pro vítěze domácím předal člen vedení AAC Marek Imre. Pro Pardubice je to první mezinárodní úspěch v historii klubu, zároveň se staly prvním českým vítězem tohoto poháru.

Kapitán Švrdlík a sportovní ředitel Nečas pózují s pohárem

Vedle Švrdlíka za domácí zářil s 23 body a 9 doskoky Tomáš Vyoral, jenž se však často pouštěl do těžkých střel a minul celkově 18 z 26 střel z pole. 15 bodů a 9 doskoků zaznamenal pivot Prokop Slanina. Za Děčín se nejvíce dařilo kapitánu Ježkovi s 20 body (10/10 TH), následovanému 16-bodovým Šiškou. Hosté si připsali 20 ztrát, ale zase proměnili nevídaných 33 šestek z 39.

„Je to pro nás zadostiučinění, že jsme v přípravě na sezonu fakt makali, byť výsledkově to nebylo ideální. Věřili jsme tomu a na konci měli možná i trochu štěstí. Klíčem ale bylo to, že ve třetí čtvrtině to naše v uvozovkách druhá pětka otočila a dala nám impuls, díky kterému jsme vyhráli,“ usmíval se lídr Beksy Tomáš Vyoral.

BK JIP Pardubice – BK ARMEX Děčín 96:80pp (19:26, 15:14, 27:19, 17:12, 18:9)
Body: Vyoral 23 (9 doskoků), Švrdlík 21 (6 doskoků), Slanina 15 (9 doskoků), Škranc 10, Potoček 8, Merešš 8, Dunans 4, Heřman 3, Svojanovský 2, Svoboda 2 – Ježek 20, Šiška 16 (7 doskoků a 7 asistencí), Žikla 11, Kroutil 11, Kotásek 10, Grunt 8 (7 doskoků), Houška 2, Pomikálek 2

Doskoky: 51 – 45
Trojky: 7 – 5
TH: 21/31 – 33/39
Ztráty: 11 – 20
Fauly: 33 – 27