Novinky

Pardubická šestka dobyla Opavu, šlágr pro Jindřichův Hradec

Magnetem 14. kola byl dozajista souboj Jindřichův Hradec – Polabí, v němž Středočeši i bez několika opor zle trápili favorizované Jihočechy. Na východě vydřel Zlín výhru nad opavským nováčkem, už před svátky podlehla Olomouc prostějovským Orlům a konečně béčko Pardubic i v šesti vyhrálo na palubovce opavské rezervy.

Zcela jasným pánem na hřišti bylo béčko USK Praha, jež v Plzni zničilo domácí 41:83 a okupuje čtvrtou pozici tabulky. Hosté donutili precizní obranou Západočechy jen 29,6% úspěšnosti z pole. Žádný velký problém neměl ani lídr 1. ligy – písečtí Sršni. Ti v bezstarostném utkání, které se muselo divákům líbit, zdolali doma Liberec 110:94. Za hosty odehrál výborný zápas křídelník Taylor, stejně tak jako Filip Kroutil. Kondoři se musí přes všechno zlepšení ještě zaměřit na defenzivu.

Písecký Miroslav Procházka najíždí do liberecké obrany

Jindřichův Hradec spasil Arrington

Polabí nastoupilo v souboji druhého se třetím bez několika opor (Kováře, Koláře, či Kotáska), ale v první periodě zaskočilo Jindřichův Hradec skvělou obranou. Z vedení 8:19 a vychýlené domácí mušky se však netěšili dlouho. Lions začali přes 752 diváky druhou část zostra a povolili hostům první body z pole až po pěti minutách. Tou dobou Dlugoš jen snižoval na 24-23. V domácím dresu řádil Kijuan Arrington, jenž si ve druhé části hrál svůj vlastní zápas a 18 body (z celkových 25 v zápase) zajistil domácím dokonalou otočku na 43:34. Polabí se díky trojkám (11/31) a šestkám (21/24) drželo po přestávce na dostřel, avšak v koncovce Jirákova střela cíl nenašla, takže GBA Jindřichův Hradec oslavil jedenáctý triumf v sezoně po výsledku 87:86.

Duel ze spodních pater tabulky zvládl Vyšehrad, který i za pomoci zkušeného pivota Jaroslava Tyrny (24b+9d) zdolal Košíře 79:69. Vyrovnané pražské derby domácí Sokol rozhodl ve třetí čtvrtině, jíž vyhrál 18:8. A překvapení na závěr „západu“ – Litoměřice pokračují v nevyrovnaných výkonech, což mělo za následek porážku na Sokolu Pražském. Pražané doma výtečně bránili a vybojovali vítězství 72:65, čímž se dotáhli na rozdíl jediné výhry právě k pátým Litoměřicím.

Cvek trápil i Zlín

Viktor Cvek je ve formě a nic na tom nezměnila ani vánoční pauza. Křídelník Basketu Opava 2010 je nejužitečnějším hráčem 1. ligy s průměrem 32,6 a dokázal to i proti Zlínu. Lídra tabulky východu ničil 28 body, 14 doskoky a 11 získanými fauly, což mu vyneslo užitečnost 42! Favorizovaní Valaši měli dlouho utkání ve své moci a dvě a půl minuty před koncem utkání zvyšoval Nábělek už na 74:84. Zdálo se, že je rozhodnuto, jenže opak byl pravdou. Po hostujících chybách a faulech Cvek s Kurečkou snížili už na 82:84, resp. o něco později na 84:86. Zlínský Krutílek trestuhodně zahodil obě šestky a 23 sekund před koncem měli domácí míč. Otočku měl z dálky na ruce Matějka, jenže minul a roztřesené vítězství Zlína 84:88 jistil trestnými hody veterán Prášil.

Bez Romana Zachrly „nekvetla pšenka“ SA Komfortu Brno v Novém Jičíně. Domácí kompletní ekipa sice své příznivce napínala po 30 minut, ale vydařená závěrečná perioda dala výsledku 104:81. Domácí se opírali o vynikající střelbu trojek (14/34), o čtyři se shodně postarali Kelar s Lyčkou. Severomoravané jsou v tabulce přesto předposlední.

Ve vyrovnaném středu tabulky poskočili Snakes Ostrava, kteří i bez Jana Stehlíka vyválčili výhru 76:67 nad Vysočinou. Prvním double-doublem mezi dospělými je vedl dlouhán Adam Robenek (18b+10d). Hostům nestačil ani tradičně skvělý Martin Novák a jeho 19 bodů, 10 doskoků a 5 asistencí.

Pardubická šestka utrojkovala Opavu

A nyní jedno velké vítězství pardubických šesti statečných. Trenér Konvalinka měl v zápase v Opavě k dispozici pouze šest mužů, přesto proti téměř kompletnímu béčku Opavy (jen bez hrajícího kouče Vlčka) dokázali Východočeši překvapit a vyhrát 81:85. Oba týmy provázela poměrně slabá obrana, ovšem také nepřesná střelba. Jen pro zajímavost, Opava vypálila 80 pokusů, hosté ještě dokonce o čtyři více. Utkání, v němž Východočeši vedli takřka celý zápas a nastříleli 13 trojek, rozhodly definitivně tři Tkadlecovy dalekonosné střely v poslední čtvrtině a Slezané na ně ani přes heroický výkon rozehrávače Bukovjana (29b+11a) nedokázali odpovědět. Za zmínku stojí i dva vysoké pardubické double-doubly: Kryštof Baťa 18b+17d a Michal Svojanovský 19b+15d.

Ilustrační foto: Pardubický křídelník Michal Svojanovský v reprezentačním dresu

Už před Vánocemi viděla Haná derby mezi Olomoucí a Orly Prostějov. Hosté posíleni o Váňu, Vašáta a Gogu ostře sledovaný zápas zvládli 67:79 a na třetím místě už ztrácejí na Olomouc jen jedno vítězství. Domácím dělal velké potíže pivot Vašát, jenž zaznamenal 26 bodů a 9 doskoků.