Novinky

USK deklasoval Opavu, Beksa veze výhru z Ústí

Překvapením nedělního programu NBL byla nebývalá dominance USK Praha, který rozdrtil 88:58 Opavu. Druhý duel byl už o poznání vyrovnanější, Pardubice i díky 26 bodům Vyorala uspěly na palubovce ústecké Slunety.

Opavský stroj, někdejší štika podzimu v Kooperativa NBL, se zadrhává. Ještě 20. prosince měli svěřenci reprezentačního asistenta Czudka na kontě jedinou porážku a vedle ní 13 triumfů, po necelých třech týdnech je situace v metropoli českého Slezska zcela odlišná. Opavský tým prohrál třikrát po sobě a přestože to jednou bylo s Nymburkem, výkony to byly neuspokojivé.

Po 27-bodovém debaklu v Ústí nad Labem totiž včera přišel rovnou 30-bodový nářez na Folimance. Hosté dokázali s nažhaveným USK Praha držet krok pouze poločas (46:37), jenže k lídrovi Šiřinovi, jenž 14 ze svých 19 bodů zaznamenal právě v první půli, se trestuhodně nikdo nepřidal a třetí perioda 22:7 znamenala punc na soví vysokou výhru. Méně než 60 bodů navíc ofenzivní parta kolem kapitána Šiřiny navíc v lize nastřílela téměř přesně před rokem (10.1.) v Brně. Tou dobou se však potýkala s náročným programem NBL a hlavně Ligy mistrů, stejně tak jako s početnou marodkou.

Buď jak buď. Sovy skvěle bránily a daly zapomenout na porážky od Slunety a Královských sokolů. Pouze šest proměněných trojek Slezanů a jediný dvouciferný střelec Šiřina je skvělých, stejně jako nebývalá převaha na doskoku (42-23). Pražany vedl za devátým zářezem v sezoně Appleby (21b), následovaný Stevanovičem (16b+7d) a Sehnalem (13b+9a). USK nemuselo vadit ani obřích 21 ztrát a kouč Repeša mohl dát v poslední čtvrtině větší příležitost mladým hráčům. Opava zůstává v tabulce druhá (13-4) – ale už jen s hubeným „jednovýherním“ náskokem před Svitavami.

Tisková konference po utkání USK Praha – BK Opava

Vyoral králem na Slunetě

Pardubicím se do sestavy vrátil klíčový muž Vyoral a hned z toho byla výhra na horké ústecké palubovce. Reprezentační playmaker zaznamenal 26 bodů a 5 doskoků a svou přesnou mušku ukazoval zejména ve druhé půli (v níž nastřílel 17 bodů) a rovněž z trestných hodů (11/14). Vyoralova show začala lehce po polovině druhé čtvrtiny: Beksa se do té doby trápila na útočné polovině, manko z první periody (18:11) se hostům povedlo smazat právě díky Vyoralovi s Půlpánem a o přestávce svítilo na tabuli skóre 33:36.

Náskok Východočechů se zvyšoval a postupně narostl až na 49:63 na začátku poslední periody. Sluneta se ale dobrým pohybem a útočným doskokem vrátila do hry a Američané Svejcar s Brownem, stejně jako body z šestek předznamenaly drama (67:70). K nelibosti domácích fandů to však byly poslední ústecké body v utkání a Vyoral jistil jedenáctý úspěch Pardubic v této sezoně. Sluneta i přes double-double Pavla Houšky (16b+11d) zůstává pátá s bilancí 10-7, zatímco Beksa obývá čtvrtou příčku.