Novinky

Slezané slaví třetí pozici, Nový Jičín se čtyřmi rekordy

Opava B to i bez zraněného Kavana dokázala. Slezané zdolali Brno U23 a zahrají si o první až šesté místo a mají jisté play off. Na západě vyhrál hit proti Lions litoměřický Slavoj, zejména díky skvělému Karlovskému. Ve formě jsou nyní i SP Basket a Radotín, oba budou v nadstavbě těžkými protivníky. Nevídanou výhru 130-75 v bezstarostném duelu proti Olomouci oslavil Nový Jičín a nabídl svým fandům hned čtyři sezónní rekordy.

Radotín hraje ve velké pohodě. Pražané v posledním ligovém kole zdolali v derby Sokol Pražský (bez Zacha) 86-80 a zarovnali počet triumfů na rovných deset. Byla to pro ně čtvrtá výhra z posledních pěti zápasů a z domácí haly v Černošicích si vytvořili nedobytnou pevnost: Z devíti utkání tam uspěli pouze Lions a Plzeň. Nyní se svěřenci trenéra Slowiaka před nadstavbou D celkem vehementně hlásí i o postup do play off. Do něj sice vede ještě poměrně dlouhá cesta, vklad ale ze základní části rozhodně nemají špatný. Vyrovnaný duel se Sokolem opanovali Wolves v poslední čtvrtině, kterou vyhráli 28-20 a byla to týmová práce. O ní svědčí i 25 asistencí mužstva. Výborně zahrál navrátilec na prvoligové palubovky Vilém Svoboda s 20 body a 7 doskoky, za hosty kontroval Hartig (16b).

Hit kola pro Slavoj

Litoměřice se na závěr soutěže posunuly nejen do nadstavby C, ale o skóre i přímo na druhou pozici (před Sokol Pražský) po základní části. Pomohla jim k tomu velká výhra nad posilněným (o Kheila a Novotného) Jindřichovým Hradcem 95-87. Výkonem kola na sebe (znovu) upozornil v dresu Slavoje Jan Karlovský, jenž nastřádal 30 bodů, 12 doskoků a 4 zisky a vysloužil si užitečnost 41! Pozadu nezůstali ani jeho spoluhráči Slowiak (23b), Haiblík (20b+9d) a Maděra (17b+6d). Jihočechům nebyl nakonec nic platný ani skvělý střelecký večer Filipa Novotného (29b a 12/15 z pole), ani jejich 14 trojek. Slavoj ovládl doskok 47-38 a lepší byl i na šestkách (17/19 – 7/13), což stačilo.

Krásná otočka ala Pavel Pumprla v podání Jana Maděry

Čtvrtou příčku a vklad jedenácti výher do nadstavby bere Plzeň, která i bez čtyřech hráčů základní rotace uspěla v Polabí 92-75. Domácím obrana nejde celou sezonu a když se k tomu přidal i rozdíl 22 procentních bodů v úspěšnosti střelby z pole, nemohlo být o majiteli dvou bodů pochyb. Polabí musí před play out hodně zpytovat svědomí. Se třemi výhrami je v něm nečeká nic jednoduchého. V dresu poražených opět kraloval Dávid Novák (22b), Západočeši spoléhali ponejvíce na Kličku (17b) s Kojzarem (16b+8d).

Formu SP Basketu odnesl i Liberec

SP Basket je v lednu ve formě. Tým jakoby nakopla jen 18-bodová porážka od Nymburku v Českém poháru před Vánocemi a v lednu svěřenci trenéra Tomáše Reimera zvítězili třikrát ze čtyř mačů. V posledním kole si na ně nepřišel Liberec, který naopak prohrál (83-88) potřetí v krátkém sledu a klesl až na šestou pozici (10-8). SP Basket odskočil poslednímu Polabí na rozdíl dvou výher, který jej dělí v rámci play out i od Prostějova. Pražané rozhodli poslední duel základní části šňůrou 8-1 v rozmezí 37. až 39. minuty a v zápase potopili 13 trojek. V tomto ohledu nejpilnějším střelcem byl Tomáš Zronek (14b, trojky 4/8), efektivnější už byl pouze Dominik Medek s 20 body za 18 minut. Rysům chyběl Josef Příhonský a dvojice Bím (23b) – Olejník (20b+15d) tentokrát odcházela ze hřiště smutná.

V posledním utkání skupiny západ rozcupoval USK Praha B chomutovské Levharty (bez Macháče) 105-67 (Ježek 23 – Kovář 15). Oba týmy uvidíme v play out a zatímco mladé Sovy do něj vstupují s komfortními sedmi výhrami, Levharti budou o udržení ještě tvrdě bojovat.

Konečná tabulky skupiny západ po zákl. části
Zdroj: CZ.Basketball

Rekordní Nový Jičín

Nový Jičín se dobře naladil před nadstavbou D, protože rozdrtil Olomouc 130-75. Severomoravané v tomto utkání převedli fanouškům hned několik rekordů sezony: Zaprvé nastříleli nejvíce bodů v sezoně (130), zadruhé vyhráli i nejvyšším rozdílem (o 55 bodů, dosud prvenství drželi Královští Sokoli výhrou ve Zlíně o 53 bodů). Zatřetí pak Nový Jičín získal i sezónní nejvyšší týmovou užitečnost (187). Novému Jičínu se mohl povést i jeden absolutně nevídaný “majstrštyk”, kdyby pivot Jakub Mikulec nastřílel aspoň o čtyři body více (šance na to měl, ale střelba z pole 3/11 jej zradila). Totiž, že všichni hráči souboru kouče Hájka by zapsali dvojciferný počet bodů. Takto jich bylo “jen” devět (z desetičlenné sestavy), což je, jak jistě tušíte, i tak jasný rekord sezony v počtu dvojciferných střelců mužstva v jednom utkání. Vítěze vedl s 20 body Čank, oslabené (a unavené) Hanáky pak Zdravkovič s 22 body.

Mikuláš Čank střílí jednu ze svých tří trojek

Svitavy splnily povinnost, i bez Pavla Slezáka vyhrály v derby na Dukle, kde své zápasy hrávají Vividbooks Pardubice. Turům stačila výborná druhá a třetí perioda, které v součtu drtivě vyhráli 55-20 a zápas nakonec 86-74. Dosáhli tak na patnáctou výhru v sezoně a díky lepším vzájemným zápasům s Královskými sokoly vyhráli skupinu východ. Tuří šiky táhla dvojice Hlobil (20b+13d) – Novák (16b+13d), mladé Pardubice (bez Lukeše a Mrázka) pak Svojanovský se Simonidesem (oba 17b).

Královští sokoli neměli venku mnoho práce s oslabenými (Jakel, Mička a Stehlík) Snakes Ostrava, debakl domácích 65-99 zmírnil nový muž – Jiří Dedek. Hostující guard Theodor Dlugoš nebyl daleko od triple-doublu za 23 bodů, 10 doskoků a 7 asistencí (užit. 37), Hradci tak nemusely vadit absence Welsche a Dvořáka.

Slezané doplnili první šestku

Nečekané vítězství a postup do nadstavby C i bez Kryštofa Kavana oslavila Opava B. Brno U23 v téměř nejsilnější sestavě doma porazila díky vynikající obraně 71-67. Ačkoli se ve třetí periodě zdálo, že Jihomoravané po krizi v první půli zabrali a po obratu na 55-45 si jdou pro postup do “céčka”, Opava zbraně v žádném případě nesložila. Před 158 hlasitými příznivci ze sebe svěřenci trenéra Vlčka vymáčkli to nejlepší a velešňůrou 16-2 otočili i oni na 61-57 ve 34. minutě. Každý chvilku tahá pilku, jako by si řekli Brňané, a pro změnu oni se šňůrou 10-6 dostali do nejtěsnějšího vedení 67-65 dvě minuty před koncem. Ale byly to poslední hostující body. Hrdinou koncovky byl nejlepší domácí střelec Jáchym Henzl, jenž v závěrečných 90 vteřinách proměnil šest ze svých zápasových 15 bodů a posléze spustil gejzír žlutomodrých oslav. Domácím 20 sekund před koncem rovněž pomohl i Kubínův stupidní útočný faul ve cloně, to vše za stavu 68-67 pro Opavu.

Napínavá koncovka duelu Opava B – Brno U23

Orli Prostějov “poletí” do play out přece jen se třemi výhrami. Do sestavy se jím vrátil Adam Klepač a s 32 body a 9 doskoky měl lví podíl na triumfu 105-98 po prodloužení ve Zlíně. Vítězství je to zasloužené, hosté vedli většinu zápasu. Do prodloužení však duel přece jen poslal trojkou domácí Plešingr (90-90), v nastavení se pak chvíli hrálo podle zlínských not (94-90). Orli první koš ze hry potopili až po třech minutách trojkujícím Varsíkem. Ale jelikož tentýž hráč a pak i jeho kolega Sabol přidali další dvě trojky během jedné minuty, naděje Zlína na šestý zářez v sezoně se rozplynula. David Nehoda se se 33 body a 11 získanými fauly o to velmi snažil, ale (ne)obrana jeho týmu (opět) rozhodla.

Konečná tabulka skupiny východ po základní části

Výsledky:

Basketbal Polabí – Loko Plzeň 75-92 (D. Novák 22, P. Novák 18 – Klička 17, Kojzar 16)

Wolves Radotín – Sokol Pražský 86-80 (Svoboda 20, Bělohradský 18 – Hartig 16, Palek 15)

Slavoj Litoměřice – GBA Lions J. Hradec 95-87 (Karlovský 30, Slowiak 23 – Novotný 29, Kábrt 15)

SP Basket – LYNX Liberec 88-83 (Medek 20, Zronek 14 – Bím 23, Olejník 20)

USK Praha B – Levharti Chomutov 105-67 (Ježek 23, Šafařík 13 – Kovář 15, Weig 12)

Snakes Ostrava – Královští sokoli 65-99 (Janisch 19, Voráč 11 – Dlugoš 23, J. Svojanovský 19)

Fastav Zlín – BCM Orli Prostějov 98-105pp (Nehoda 33, Vošlajer 13, Šmíd 13 – A. Klepač 32, Kaštil 25)

BC Nový Jičín – Basketbal Olomouc 130-75 (Čank 20, Svoboda 18 – Zdravkovič 22, L. Olbort 19)

BK Opava B – Basket Brno U23 71-67 (Henzl 15, Scholz 12 – Kubín 18, M. Půlpán 10)

Vividbooks Pardubice – Tuři Svitavy 74-86 (M. Svojanovský a Simonides po 17 – Hlobil 20, M. Novák 16)