KomentářeNovinky

Top snajpr Nichols, obojživelník Sýkora a faktorový lídr Bailey

Kooperativa NBL je v plném proudu a již nyní se začínají zajímavě tříbit lídři individuálních statistik, potažmo borci, kteří vévodí jednotlivým žebříčkům nejlepších sezonních výkonů. Některá jména možná překvapí, ale řada borců si drží konstantní výkonnost a okupuje přední statistické příčky dlouhodobě.

Kteří borci jsou nejlepšími a nejpřesnějšími střelci?

Pozici aktuálně nejlepšího střelce tuzemské nejvyšší basketbalové soutěže drží loni celkově druhý top ligový skórer Ty Nichols z Ústí nad Labem, jenž doručuje 24,7 bodu na zápas. V závěsu za ním jsou Lesley Varner ze Slavie (24) a kolínský Jamari Smith (22,6).

Mezi nejúspěšnějšími snajpry zpoza trojkového oblouku se na bedně drží hráči tuzemské elity. První příčku okupuje reprezentant z USK Praha Patrick Samoura (57,1%) následovaný pardubickým „energizerem“ Petrem Šafarčíkem (57,1) a brněnským talentem Matějem Dáňou (56,3).

Dvoubodovým střelcům vévodí dvě Pandy. Nejlepší procento střelby drží obrovitý centr Delvon Johnson (76,7%) před klubovým spoluhráčem Davidem Žiklou (76,5). Ze třetí příčky na ně s malým odstupem hledí Petr Šlechta z Písku (75).

Kdo rozdává nejvíc finálních přihrávek a nejlépe doskakuje?

Nejvíc asistencí na utkání zaknihuje rozehrávač či menší křídlo Vojtěch Sýkora hájící barvy nováčka ligy, píseckých Sršňů (9,8 asistence na utkání). Za ním se drží úřadující MVP Kooperativa NBL Anthony Walton z Děčína (8,3) a opavský lídr Jakub Šiřina (7,9).

Stejně jako v kolonce asistencí, paradoxně i na doskoku zatím kraluje mrštný písecký bombarďák Vojtěch Sýkora s průměrem 12,3 doskoku na zápas (mimochodem, už dvakrát letos tenhle 190 vysoký plejer bral ceněný triple-double!). Druhý a třetí hráč v pořadí jsou již pivoti – druhý kolínský centr Jakub Petráš (9,7) a třetí ústecká stálice Ladislav Pecka (9,4).

Ovládne znovu Kooperativa Faktor ústecký hitman Delvon Johnson?

Fanouškovsky lákavé „disciplíně“ v podobě Kooperativa Faktoru, který měří atraktivitu hry borců brázdících palubovky Kooperativa NBL, letos zatím udává tempo Adrio Bailey z Olomoucka (průměr 9,1) přes píseckým Martinem Svobodou (8,8) a fantomem posledních ročníků faktoru Delvonem Johnsonem (7,4).

Tenhle tuzemskou ligou otřískaný obr loni Kooperativa Faktor ovládl, předloni byl bronzový a sezonu předtím také stanul na samém vrcholu. Vítěz Kooperativa Faktoru letos obdrží prémii 100 tisíc korun, druhý v pořadí 60 tisíc a třetí pak 40 tisíc.

Kdo drží žebříčkově úchvatné sezonní výkony?

Nejvíc bodů v jednom mači se letos povedlo nastřílet Ty Nicholsovi (41) a tenhle mrštný křídelník s číslem 0 na zádech drží prvenství i v kolonce užitečnosti (48). Nejvíc doskoků (16) zapsala svorně trojice Ladislav Pecka, opavský centr Šimon Puršl a pivot Nymburka Sukmail Mathon.

Mezi distributory finálních přihrávek drží zlatou pozici Jakub Šiřina (16) před Viktorem Půlpánem z Brna (14) a Anthonym Waltonem (13). Nejlépe blokujícím borcem je prozatím brněnský Terell Brown-Soares (6; odehrál však zatím pouze jedno utkání) před Adrio Baileym (4), jeho spoluhráčem z Olomoucka Davidem Škrancem a pardubickým Josephem Brunkem (oba po 3).

Nejvíc bodů do Kooperativa Faktoru v jednom špílu zapsal jeho celkový prozatímní lídr Adrio Bailey (16) před tandemem Chase Jeter (Ostrava) – Delvon Johnson, kteří mají svorně po 15 bodech.

Hned šest přesných tříbodových pokusů v jediném klání dokázali prohnat síťkou ústecký Martin Nábělek, David Škranc, Filip Novotný z Kolína, děčínský Filip Kroutil a Michal Mareš ze Slavie.

Mezi dvoubodovými střelci si první příčku drží osamocený Martin Svoboda s dvanácti zářezy. Za ním jsou vyskládáni Šimon Puršl (11) a trojlístek Ty Nichols – Šimon Puršl – Jamari Smith (všichni po 10).

Hned sedmnáctkrát zamířil přesně z čáry trestného hodu v jediném utkání Jakub Šiřina. Za ním jsou žebříčkově nejvýš Lesley Varner a Dupree McBrayer z Olomoucka (oba po 14) a Martin Svoboda s třinácti úspěšnými šestkami.

Foto: Kryštof Hanzl