KomentářeNovinky

Základní část Chance ŽBL skončila. Kdo koho vyzve v play-off a kdo se porve o záchranu?

Včerejší dohrávka mezi Trutnovem a Chomutovem udělala definitivní tečku za základní částí ženské nejvyšší basketbalové soutěže. Ty úspěšnější týmy se mohou těšit na líté boje ve vyřazovacích bojích. Naplní se papírové předpoklady, nebo některý z mančaftů zaskočí favorita? Čtvrtfinále play-off startuje v sobotu 18. března 2023 a boj o 9. místo pak o den dříve.

Za favoritem se vyskládaly obě brněnské ekipy

Jednoznačným aspirantem na 17. tuzemský titul v samostatné lize letos útočí družina trénerky Natálie Hejkové. V základní části Pražanky jasně kralovaly a všech 18 utkání opanovaly; k tomu si navíc velmi dobře vedou i v Eurolize, kde po základní části obsadily druhou příčku a v play-off se utkají se španělskou Salamancou, jejíž barvy hájí i reprezentační pivotka Julia Reisingerová. V ligovém play-off Teja Oblak a spol. vyzvou Slovanku.

Po ne úplně přesvědčivém úvodu sezony se na vítěznou vlnu naladily brněnské Žabiny, které navíc před necelými dvěma týdny jasně kralovaly na Final 4 Českého poháru v Chomutově, kde v semifinále zdolaly Ostravu a ve finále i domácí Levhartice Chomutov. Souboje s moravskoslezským týmem si Natálie Stoupalová a spol. zopakují i ve vyřazovacích bojích.

Po příchodu Marcely Krämer na lavičku KP Brno a zajímavém posílení kádru o Kateřinu Galíčkovou či Karolínu Šotolovou se i druhý brněnský tým nadechl čerstvého vzduchu a drží se na špičce ligy. V poháru sice týmu zpod Špilberku cestu mezi nejlepší čtveřici zavřela Ostrava, ale v ligovém play-off si může spravit chuť proti Hradci Králové.

Vzestup Chomutova, posílená Slavia a nevyrovnaný Hradec

Strmě vzhůru letos šturmují chomutovské Levhartice. Pod taktovkou ostříleného barda Josefa Rešetára postoupily do zmiňovaného finále Českého poháru, kde se uklonily brněnským Žabinám. V poháru EWBL ekipa okolo reprezentační křídelnice Michaely Krejzové také prošla až do finále – a tentokrát se radovala z triumfu, když ve finále setnula litevskou Klajpedu 77:73. V tuzemském play-off ovšem Severočešky nečeká snadná úloha, když vyzvou Slavii v čele s ex-reprezentační snajperkou Kateřinou Suchanovou.

Pražská Slavia letos v průběhu ročníku prošla celou řadou změn, které měly vliv na postupné sehrávání týmu a ideální volbu rotace. Do té se postupně zařadila i zmíněná bývalá opora národního týmu a ZVVZ USK Praha Kateřina Suchanová, která má s vyřazovacími boji bohaté zkušenosti a ve finále může být pomyslným jazýčkem na vahách.

Po bohatých medailových letech a bitvách o přední místa letos přišel mírný hradecký ústup ze slávy. Výběr reprezentační kormidelnice Romany Ptáčkové postihla celá řada zranění i nutná generační výměna, která měla vliv na nevyrovnané výsledky týmu. Ovšem série s KP Brno rozhodně nemusí být předem ztracená…

Kateřina Bartoňová z Chomutova zakončuje v utkání proti KP Brno
Foto: Marek Gaier/Levhartice Chomutov

Ostrava i Slovanka do play-off, Trutnov a Strakonice o udržení

Z boje o třetí místo v poháru odcházely s hlavami v dlaních a smutkem ve tvářích, teď se pokusí družina Ivety Raškové v play-off zaskočit favorizované Žabiny. Do výtečné formy se rozehrála křídelnice Adéla Smutná – dokážou se k ní její spoluhráčky včetně legionářek přidat a potrápit Brňanky v boji o semifinále?

Poslední postupové místo do vyřazovacích bojů připadlo Slovance, kterou ovšem čeká tuze náročná šichta proti obhájkyním titulu. Partě okolo Gabriely Mervínské půjde o to sehrát s multišampionkami důstojné partie a demonstrovat, že nechtějí svou kůži prodat lacino. Jeden sukces už navíc tým vedený Dušanem Vildou vybojoval, a to když v pohárovém boji o bronz přehrál Ostravu.

O devátou příčku zajišťující jistotu záchrany nejvyšší soutěže se střetnou hráčky Trutnova a Strakonic. Vzájemné zápasy v probíhajícím ročníku Chance ŽBL jsou zatím 1-1, obě družiny si dokázaly udržet výhodu domácího prostředí. Trutnov zvítězil jedenáctibodovým rozdílem (79:68) a Strakonice ještě těsněji (78:73). Dá se tedy očekávat, že tato série nabídne velmi líté a těsné zápasy…

Adéla Smutný z týmu SBŠ Ostrava v utkání proti Strakonicím
Foto: Lukáš Ston/SBŠ Ostrava

Kompletní výsledky 18. kola Chance ŽBL

BK Strakonice – SBŠ Ostrava 44:57
Žabiny Brno – Slovanka 132:49
KP Brno – Sokol Hradec Králové 85:73
BLK Slavia Praha – ZVVZ USK Praha 51:104
KARA Trutnov – Levhartice Chomutov 75:80

Tabulka po základní části Chance ŽBL

1. ZVVZ USK Praha (bilance 18 výher/0 porážek; skóre 1966:858)
2. Žabiny Brno (15/3; 1521:1160)
3. KP Brno (14/4; 1348:1282)
4. Levhartice Chomutov (11/7; 1344:1364)
5. BLK Slavia Praha (9/9; 1194:1238)
6. Sokol Hradec Králové (9/9; 1248:1295)
7. SBŠ Ostrava (8/10; 1172:1304)
8. Slovanka (3/15; 1217:1597)
9. KARA Trutnov (2/16; 1197:1578)
10. BK Strakonice (1/17; 1004:1535)

Foto: Žabiny Brno