KomentářeNovinky

Kdo vládl individuálním statistikám v základní části Chance ŽBL

Po týmovém shrnutí uplynulé základní části i vyhlídkách vyřazovacích a záchranářských bojů v tuzemské nejvyšší basketbalové soutěži žen se nyní v naší analýze zevruběji podíváme na to, které hráčky v úvodní části sezony vynikaly v různých individuálních statistikách a které zapsaly dechberoucí sezonní výkony.

Top střelkyně a snajperky s nejvyšší úspěšností

Nejlepší střelkyní základní části se stala Brionna Jones z týmu ZVVZ USK Praha (průměr 24,6 bodu na zápas), jíž nejvíc dýchala na záda týmová spoluhráčka Temitope Fagbenle (20,9) a lídryně chomutovských Levhartic Najai Wynn-Pollard (20,7).

Nejvyšší úspěšností při střelbě zpoza trojkového oblouku se může pochlubit opora brněnských Žabin Bria Holmes (úspěšnost 45,5%), za ní jsou vyskládány Kassidy Malcolm z Trutnova (44,4) a další „Žabina“ Petra Záplatová (43).

Prvních pět nejlepších ligových střelkyň, co se týká úspěšnosti dvoubodových pokusů, válí v dresu ZVVZ USK Praha. Z těchto ostrostřelkyň nejvíc vyčnívají Temitope Fagbenle (79,7%!) se Simonou Sklenářovou (70,3) a Brionnou Jones (69,5).

Opora Žabin Brno Bria Holmes se dere k zakončení v zápase proti Hradeckým Lvicím
Foto: Žabiny Brno

Nejlepší „rebounderky“ a asistentky

Pod oběma koši to v základní části nejlépe skákalo Whisper Fisher z Trutnova (průměr 10,9 doskoku na zápas), za níž se umístily Elissa Cunane z Žabin Brno (9,5) a Najai Wynn-Pollard (9,1).

A v Chomutově ještě chvíli zůstaneme. Ex-reprezentační rozehrávačka a účastnice OH Kateřina Bartoňová průměrně zaknihovala nejvíc asistencí na zápas v celé lize (5,7) před dvojicí z týmu ZVVZ USK Praha Teja Oblak (5,6) – María Conde (5,2).

Kateřina Bartoňová zakončuje svůj nájezd v utkání proti Trutnovu
Foto: Marek Gaier/Levhartice Chomutov

Famózní individuální výkony

Nejvíc bodů v jediném utkání se v letošní sezoně zatím povedlo nastřádat Brionně Jones (37). Největší počet asistencí posbírala její americká klubová podkošová souputnice Alyssa Thomas (11). Nejvíc balonů pod oběma koši si pak dokázala najít Whisper Fisher (23).

V žebříčku užitečnosti se na první příčce drží letos fenomenálně hrající Brionna Jones (47). Shodně po čtyřech blocích zaznamenaly hned čtyři hráčky najednou – Kateřina Rokošová (BLK Slavia Praha), Anacia Wilkinson a Soňa Světlíková (obě SBŠ Ostrava) a Whisper Fisher.

Nejvíc proměněných tříbodových pokusů mají na svém kontě Pamela Therese Effangová z Hradce Králové a Andrea Ondroušková ze Slovanky (obě trefily cíl shodně šestkrát). Nejvíc trestných hodů prohnala síťkou opora Ostravy Adéla Smutná (14) a v počtu dvoubodových pokusů nenajdeme na první příčce nikoho jiného než Brionnu Jones (15).

Opora Hradce Králové Pamela Therese Effangová v utkání proti Strakonicím
Foto: Sokol Hradec Králové

Cena Chance

Cena Chance (získá ji hráčka do 23 let s nejlepším poměrem asistencí/ztrát) – horké novince letošní sezony v současné chvíli vévodí Simona Sklenářová z týmu ZVVZ USK Praha (průměr 3,8) před Petrou Malíkovou z KP Brno (2,5) a svou klubovou spoluhráčkou Terezou Halátkovou (2,4).

Foto: Pavel Tajovský/ZVVZ USK Praha