Novinky

1. liga: Brno U23 míří za čtvrtým místem

Brno U23 porazilo v předposledním kole nadstavby Jindřichův Hradec a je velmi blízko čtvrté příčce. O tuto výhodu před play off svede v posledním kole na dálku boj s Novým Jičínem. Ve skupině o 7. až 12. místo je naproti tomu o dvou místenkách pro play off jasno. Jistým sestupujícím do druhé ligy je po další porážce Vysočina.

Mladí Brňané zvládli “malé prodloužení” ve druhé polovině poslední čtvrtiny proti Jindřichovu Hradci. Od stavu 68-68 dokázali za dvě minuty odskočit šňůrou 7-0 a v závěru si díky šestkám výhru uhájili (82-74). Za Jihočechy opět dělal co mohl Rokas Jocys, ale ani jeho 27 bodů a 5 asistencí porážku neodvrátilo. Lions půjdou do play off už najisto ze třetího místa a vyhlížejí soupeře. Bude jím buď Nový Jičín, nebo Litoměřice.

Brno si v zápase s Lions pomohlo 28 proměněnými trestnými hody, jimiž kompenzovalo prachbídnou úspěšnost trojek (10,5%). Lídrem Jihomoravanů se stal rozehrávač Křivánek s 19 body, 7 asistencemi a 5 zisky. Brňané jsou jen krůček od domácí výhody ve čtvrtfinále play off. Pokud zvítězí v posledním kole v Litoměřicích, mají jistotu. Ovšem svěřenci trenéra Vaňka budou čtvrtí i v případě své porážky – zároveň však musí zaváhat i Nový Jičín v Jindřichově Hradci.

Tabulky nadstavby o 1. až 6. místo
Zdroj: CZ.Basketball

Divočina v Novém Jičíně

Milovníci taktiky a defenzivy si museli zejména v prvním poločase duelu Nového Jičína s Pískem rvát vlasy, protože se hrálo bez obran a po dvaceti minutách svítil na severu Moravy stav 53-61. Domácí se po vlažném začátku (20-30) dokonce prostříleli do vedení, to když v polovině druhé části úřadovali Janů se Snopkem (48-46). Písek však postupně zapojil obranu a po chybách domácích vedl v poločase o osm. Rozhodnutí ofenzivního zápasu padlo hned zkraje třetí periody: Nový Jičín pět minut neskóroval a celkově tuto čtvrtinu hosté vyhráli 18-4. Když zápas začal zavánět debaklem, trefili se domácí v závěrečném dějství třikrát z dálky a upravili na konečných 84-104. Nový Jičín spoléhal v útoku na zmíněné Janů (20b) a Snopka (19b), zatímco Sršni měli Sýkoru (23b+13d+7a) a Martina Svobodu (17b+12d). Jihočeši si díky totální dominanci na doskoku (55-30) a výborným dvojkám (67%) mohli dovolit i luxus v podobě šestek 8/19.

Skvělý alley-oop Pavla Englického

Poslední klání této skupiny ovládly Svitavy, jež přehrály oslabené Litoměřice (bez Landy, Karlovského a Haiblíka) jasně 100-66. V dresu Turů řádili pivot Jakub Jokl se 30 body a 12 doskoky a ostrostřelec Pavel Slezák s 31 body. Hosté vyšší porážku odvrátili zásluhou 11 trojek a v tomto směru byl nejpilnější Michal Šotnar s 15 body a trojkami 5/10. Svitavy čeká v neděli hit v Písku a i těsná prohra o maximálně tři body jim zaručí první místo před play off.

Novákův supervýkon

Dávid Novák z Polabí je nejužitečnějším mužem pátého kola nadstavby. Slovenský křídelník zaznamenal užitečnost 46, jíž si vysloužil 34 body, 9 doskoky a 4 zisky. Výraznou měrou tak přispěl k vítězství Středočechů v Olomouci 77-67. Novák domácí zostudil třemi razantními smečemi v rozmezí 40 sekund na začátku druhé půle (viz video). Polabí si patnáctou výhrou v sezoně došlo pro postup do čtvrtfinále play off. Po bodově dietní první periodě (11-9) se oba týmy rozjely, ale mírně vpředu byli po celý zápas hosté. Ti si pomáhali šestkami (22-11) i lepší střelbou za dva body. Na začátku poslední periody Středočeši vedli už 62-47, ale Hanáci se nevzdali a předvedli stíhací jízdu, po níž Nosek trojkou vyrovnával na 66-66 tři a půl minuty před koncem. Polabí v závěru ale zapnulo v obraně, nedovolilo Olomouci skórovat ze hry a šňůrou 11-1 dovedlo mač k vítězství.

Plzeň si zajistila play off rozhodným triumfem 88-63 ve Zlíně. Po vcelku vyrovnaném prvním poločase (42-37 pro Plzeň) se lámal chleba ve třetí periodě, kterou Západočeši vyhráli zlepšenou obranou 23-10. V dresu vítězů Karel Aušprunk málem nastřádal triple-double, chyběla mu jediná asistence. Osmadvacetiletý pivot předčil domácího Vošlajera, celkem mu statistici napočítali 17 bodů, 10 doskoků a 9 asistencí (užitečnost 36). Naproti tomu domácí dlouhán přispěl “jen” 10 body a 12 doskoky. Hosté vyprodukovali navíc jen čtyři (!) ztráty – oproti zlínským 18, což v kombinaci s útočným doskokem (20-4) rozhodlo. Zlínským nejlepším střelcem byl se 17 body Nehoda.

Duel mezi Opavou B a USK Praha B byl předehrán.

Tabulka nadstavby o 7. až 12. místo

Vysočina sestupuje

Vysočina padla doma s Libercem 71-80 a definitivně ztratila naději na udržení v 1. lize. Jihlavští sice zvládli v posledních šesti minutách čtvrté čtvrtiny zkorigovat vysoké vedeni Liberce, ale na přímý dostřel je Severočeši nepustili. Svou jedinou výhru tak Vysočina nerozmnožila navzdory 26 bodům Plešingra. Liberec vyhrál posedmé v řadě, tažen Stiborem (18b) a Bímem (15b).

Přímému sestupu unikl Pelhřimov, který zdolal těsně Prostějov 63-61. Svěřenci trenéra Kalabišky vyhráli druhý zápas s nízkým skóre po sobě a dotáhli se s pěti výhrami na osmnáctý SP Basket. Orli trefili pouhé dvě trojky z 26 pokusů a proto prohráli. Domácím lídrem byl s 15 body a 8 doskoky Ladislav Novák, za hosty se bodově nejvíce dařilo zkušenému Dokoupilovi (14b). Orli se záhy namočili do barážových starostí, před SP Basketem a Pelhřimovem mají Hanáci náskok pouhé jedné výhry.

Tabulka skupiny play out

Šest výher mají aktuálně i Snakes Ostrava, kteří své konto nerozšířili s Chomutovem. Kvůli děravé obraně doma padli 87-95. Do utkání přitom Snakes dobře vstoupili (29-17), pak ale začala úřadovat širší rotace Levhartů. Hostující lavička přehrála tu domácí 24-14 a druhou a třetí čtvrtinu hosté vyhráli v součtu o 22 bodů. V domácím dresu se hodně snažili Jakel (33b) se Stehlíkem (25b), avšak bodově naprázdno vyšel například dlouhán Štěpánek. To se se slabou obranou neslučovalo s možností výhry pro domácí. Chomutov spoléhal na dvojici děčínských “pendlů” – z nichž Žikla nasbíral 24 bodů a 10 doskoků a Macháč 19 bodů a 10 doskoků.

V posledním utkání tohoto kola podlehl SP Basket doma béčku Pardubic 81-90. Utkání bylo bohaté na trojky (12-11) a rozhodla jej právě jejich lepší úspěšnost pardubických hráčů (29% vs. 44%). Pardubice po přestávce zlepšily obranu a taženy Novotným (26b+11d), Tomášem Novákem (16b+13d) a Lukešem (15b) rozhodly důležitý zápas. Druhý poločas vyhráli Východočeši o 12 bodů a zaknihovali osmou výhru v sezoně. SP Basket (s nejlepším střelcem Staniszewskim s 20 body) má naopak starosti, poslední tři kola se v jeho případě ponesou v duchu vyhnutí se baráži.