KomentářeNovinky

ZVVZ USK Praha vstupuje do vyřazovací fáze Euroligy

Tým Natálie Hejkové dnes vstupuje do rozhodující etapy euroligové sezony, která rozhodne o úspěchu či neúspěchu. Ve čtvrtfinále se Pražanky střetnou se španělskou Salamancou v čele s reprezentační pivotkou Julií Reisingerovou. Série se hraje na dva vítězné duely a první klání startuje na Královce dnes v 19 hodin (vysílá jej přímým přenos stanice ČT sport Plus). Mírným papírovým favoritem jsou hráčky USK Praha. Potvrdí tyto predikce a postoupí mezi nejlepší čtveřici?

Boj o Final 4 slibuje zajímavou podívanou

Vzájemných duelů mají aktuální soupeřky historicky na svém kontě již 15 a bilance zatím vyznívá jednoznačně 10-5 pro Španělky. Ty naposledy českou ekipu zdolaly loni ve Final Four v rozhodujícím klání o bronz (71:59). Brionna Jones a spol. tak mají obrovskou motivaci svému soupeři tuto porážku vrátit a na jeho úkor se znovu probojovat do vysněného Final 4.

Rozehrávačka ZVVZ USK Praha Teja Oblak v utkání proti Salamance v loňském zápase o bronz
Foto: FIBA

Cesta obou soupeřů do Final 4

Španělský tým v základní části zapsal ve skupině B devět výher ku pěti porážkám a skončil v tabulce na třetí příčce. Cennou výhru zaznamenala družina z Pyrenejského poloostrova již na startu základních skupin, kdy skolila pozdějšího lídra skupiny Mercin. Obhájkyně tuzemského titulu obsadily ve své skupině A druhou příčku zásluhou bilance deseti výher a čtyř porážek.

Brionna Jones a Alyssa Thomas se rvou pod košem Salamancy v loňském utkání o euroligový bronz
Foto: FIBA

Komentář trenérky Natálie Hejkové před dnešním startem série

„Přichází vrcholná část sezony, podle níž budeme hodnotit celou sezonu. Play-off je vždy psychicky náročné. Těžký bude i první zápas v systému na dvě vítězství. Musíme být perfektně připravené, aby ten tlak byl minimální. Salamanca je velmi houževnatý tým. Přijede s velmi tvrdou obranou a bude se snažit eliminovat naše silné stránky a chtít zpomalovat naši hru. Hrají velmi kolektivně. Nedá se říct, že by mezi sebou měly nějakou ústřední hvězdu, ale je to tým, který tvrdě pracuje a nedává koše zadarmo.

Julia Reisingerová je jediná česká hráčka, se kterou se můžeme nyní v zahraničních týmech potkat. Navíc vyšla z naší mládeže, o to je to zajímavější. Uvidíme, jak se jí proti nám bude dařit. Naše Alyssa Thomas v minulých dnech netrénovala, ale hrát bude. Je z Ameriky naučená, že play-off je play-off, a hrála by i se zlomenou rukou. Je velmi důležité, abychom tento první duel zvládly. Jsme připravené, ale roli bude hrát také psychika.“

Další rozpis čtvrtfinálové série

Druhé utkání série se ve Španělsku uskuteční v pátek 17. března 2023. Případný třetí rozhodující zápas je pak na programu ve středu 22. března 2023 v české metropoli.

Foto: FIBA