KomentářeNovinky

Mistrovství světa: Představujeme skupinu F

Zápasy skupiny F uvidí fanoušci v japonské Okinawě. Bojovat o postup tam budou Slovinci, Venezuela a hned dva nováčci světových šampionátů: Gruzie a Kapverdy. Jednoznačným favoritem skupiny F je Slovinsko s epicentrem pozornosti Lukou Dončičem. Dále je situace ohledně postupu poměrně otevřená.

Slovinsko

Slovinsko v létě řešilo nečekané komplikace. Kvůli zranění kolena vypadl z nominace na mistrovství světa pivot Vlatko Čanča z Denveru. V kombinaci s koncem reprezentační kariéry Gorana Dragiče, jsou Slovinci oproti Tokiu 2021 či Eurobasketu 2022 poměrně oslabení. V čele se superstar Lukou Dončičem jsou ale jasným favoritem skupiny F. Jádro slovinské sestavy tvoří kromě Dončiče playmaker Valencie Klemen Prepelič, dále naturalizovaní Američané Mike Tobey (CZ Bělehrad) a Jordan Morgan (Konyaspor) a zkušení Jaka Blažič (Bahcesehir) a Zoran Dragič (Cedevita).

Hvězda Dallasu Dončič samozřejmě dokáže svou aktivitou na hřišti pozvednout výkony všech dalších hráčů. Avšak příprava týmu trenéra Sekuliče přinesla až příliš mnoho porážek. Slovinci vydřeli pouze domácí těsné výhry nad Čínou (bez Dončiče) a Černou Horou. Mezitím dvakrát padli s Řeckem, dále se Španělskem (o 20) a USA (bez Dončiče a o 30 bodů), aby si v generálce spravili chuť triumfem 103-68 nad spolupořadatelem z Japonska. Ze základní skupiny Slovinsko postoupí nejspíš bez ztráty kytičky, ale osmifinále s potenciální dvojicí Německo – Austrálie bude při současné formě Slovinska velká výzva.

Sestava: Luka Dončič, Klemen Prepelič, Aleksej Nikolič, Jaka Blažič, Žiga Samar, Jakob Čebašek, Zoran Dragič, Gregor Hrovat, Jordan Morgan, Bine Prepelič, Mike Tobey, Žiga Dimec

Luka Dončič a jeho střelecký rekord na loňském Eurobasketu

Gruzie

Nejblíže by ke druhému postupovému místu ze skupiny F měli mít Gruzínci. Už proto, že mají ve svém středu dva hráče z NBA: Mamukelašviliho (San Antonio) a Bitadzeho (Orlando). Když k nim připočteme ještě euroligového pivota Shengeliu (Boloňa) a zápasy v ACB lize protřelého Shemadiniho, dostáváme na pozicích čtyři a pět skvělou sestavu. Potíže však mají Gruzínci na perimetru, kde to už zdaleka není tak slavné. Rozehrávač Thad McFadden (36) nemládne a přestože letos zapsal přes 13 bodů za Murcii v ACB lize, kariéru jde dohrát do venezuelské ligy.

Další borci působí (s výjímkou Sanadzeho na Kypru a Andronikashviliho, jenž nakoukl do Murcie) v podprůměrné gruzínské lize, takže je otázkou, jak obstojí v mezinárodní konfrontaci. Losale byl pro Gruzii velmi příznivý a nováček mistrovství světa může myslet na osmifinále, které pro nej jistě bude úspěchem. Alfou a omegou Gruzie bude, kdo pomůže McFaddenovi zapojit kvalitní dlouhány do hry. Gruzínci odehráli sedm přípravných duelů. Čtyřikrát v nich prohráli (Egypt, Litva, Lotyšsko, Austrálie), třikrát zvítězili (Jordánsko, Černá Hora, Írán). Kouče Zourose určitě potěšila vyrovnaná generálka s Austrálií (81-86), na níž může jeho sestava stavět.

Impulzivní kouč Zouros bude hodně spoléhat na zkušenou dvojici McFadden - Shengelia

Foto: FIBA

Sestava: Rati Andronikashvili, Sandro Mamukelashvili, Kakhaber Jintcharadze, Luka Liklikadze, Giorgi Tsintsadze, Giorgi Shermadini, Duda Sanadze, Giorgi Turdziladze, Mikheil Berishvili, Tornike Shengelia, Thaddus McFadden, Goga Bitadze

Venezuela

Venezuela je jeden z týmů, který je pro evropské fandy celkem neznámý. Přesto jádro jihoamerického týmu (Nestor Colmenares, Windi Graterol, Heissler Guillent, Miguel Ruiz, Gregory Vargas and David Cubillan) je v mezinárodním kontextu poměrně zkušené. Většina hráčů zažila mundial 2019 a několik amerických mistrovství. Kouč Fernando Doro má k dispozici téměř výlučně tým hráčů z latinskoamerických lig, jenž se tradičně opírá o dobrou obranu. V přípravě však Venezuelci prohráli všech osm zápasů, byť pět soupeřů bylo z kategorie nějtěžších (Španělsko, Francie, Austrálie, Argentina, Brazílie). V generálce Venezuela podlehla Íránu 87-89, který byl papírově nesnadnějším soupeřem. V základní skupině se Jihoameričané určitě poperou o postup, ale my je spíš řadíme do pole poražených.

Sestava: Pedro Chourio, Nestor Colmenares, David Cubillan, Windi Graterol, Heissler Guillent, Jose Materan, Miguel Ruiz, Yohanner Sifontes, Garly Sojo, Gergory Vargas, Jhornan Zamora

Kapverdy

Nováče z Kapverd patří k papírově nejslabším týmům pelotonu mistrovství světa. Ostatně to dokumentuje i FIBA ranking, v němž ostrovní celek figuruje až na 64. příčce. Hlavní hvězdou týmu je bezpochyby MVP letošního Final4 Euroligy a pivot Realu Madrid Walter Tavares. Je otázkou, kolik minut na place zvládne obrovitý pivot po náročné sezoně v Realu. V každém případě bude Tavares kromě křídla Benfiky Ivana Almeidy hlavním tahounem Kapverd. Ostrovní stát může podle predikcí odborníků porazit Venezuelu, nicméně výhra nad Gruzií, neřkuli Slovinskem by se rovnala prvotřídní senzaci.

Tavaresovy letošní výkony dovedly Real Madrid k titulu euroligových šampionů

Sestava: Patrick Mendes, Anim Delgado, Shane Da Rosa, Ivan Almeida, Fidel Mendonca, Anderson Correia, Joel Almeida Kenneti Mendes, Amarilson Lopes, Will Tavares, Kevin Coronel, Patrick Spencer, Joao Gomes, Walter Tavares

Tip na konečné pořadí: 1. Slovinsko, 2. Gruzie, 3. Kapverdy, 4. Venezuela