KomentářeNovinky

Mistrovství světa: Představujeme skupinu E

V japonské Okinawa aréně pro 10 tisíc diváků se odehrají všechna utkání skupiny E, která je právem označována jako „skupina smrti“. O dvě místa zaručující postup do další fáze šampionátu totiž budou bojovat reprezentace Německa, Austrálie, Finska a Japonska.

Německo

Německé basketbalisty považujeme za favority této skupiny i za „černého koně“ celého turnaje. Tato označení si vysloužili nejen díky výsledkům z posledních let, ale také podávaným výkonům v nedávných přípravných utkáních. Na loňském Mistrovství Evropy získali bronzové medaile, když v Berlíně porazili Polsko. V náročné přípravě, v níž absolvovali šest utkání, čtyřikrát zvítězili a dvakrát prohráli. Jendou podlehli až v prodloužení Kanadě, druhou porážku jim uštědřil výběr USA i přesto, že Němci vedli v průběhu třetí periody již o 16 bodů.

Němci se mohou pyšnit soupiskou nabitou zvučnými jmény. Najdeme mezi nimi řadu hráčů s mnohaletými zkušenostmi z NBA i Euroligy. Rozehrávačskou hvězdou je bezpochyby Dennis Schröder (Toronto Raptors), kterému na této pozici bude krýt záda Maodo Lo. Na křídlech bude mít Gordon Herbert, trenér s kanadskými a finskými kořeny, k dispozici stále se zlepšujícího se Franze Wagnera (Orlando Magic). Spoléhat se bude také na dalšího nekompromisního střelce zpoza tříbodového oblouku Andrease Obsta. V podkošovém prostoru by měl úřadovat Daniel Theis s Moritzem Wagnerem. Největší devízou Němců, kteří se pokusí získat další cenný kov, bude jejich sehranost a týmovost, neboť jejich kádr neprošel nějakou zásadní generační obměnou.

Austrálie

Druhým adeptem na postup z této skupiny je mužstvo Austrálie. Boomers budou své soupeře trápit z perimetru. Navázat na úspěch z LOH v Tokiu, kde získali bronzové medaile budou chtít veteráni Patrick Mills, Joe Ingles nebo obranný specialista Matthew Dellavedova, pro něž to může být jejich poslední reprezentační akce a zároveň poslední šance na další úspěch v národním dresu v jejich kariéře. 

Nejlepší akce z přátelského utkání Austrálie – Francie

Jejich největším pomocníkem by měl být teprve jednadvacetiletý Josh Giddey, jenž je zároveň největší hvězdou týmu. Giddey má za sebou (co se týče individuálních statistik) skvělou sezonu v dresu Oklahoma City Thunder. V průměru doručoval 17 bodů, 9 doskoků a 6,5 asistence za utkání. Pro Giddeyho se však bude jednat premiéru na takto významné mezinárodní akci. Bude velmi zajímavé sledovat, jak si poradí s tlakem, který je na něj vytvářen ze strany médií i všech australských fanoušků očekávající další úspěch. Dalšími hráči, jež by měli tvořit základní osu Boomers, jsou Matisse Thybulle a Dante Exum, Druhý jmenovaný v minulé sezoně táhl euroligový Partizan Bělehrad. Pomyslnou Achillovou patou Australanů by mohl být podkošový prostor.

Austrálie v přípravě odehrála pět utkání, v nichž pouze jednou odešla poražena (Brazílie). Vyšlápla si naopak na Francouze (78-74). Uvidíme tedy, jak si ve skupině smrti Boomers povedou.

Sestava: Xavier Cooks, Dyson Daniels, Dante Exum, Josh Giddey, Chris Goulding, Josh Green, Joe Ingles, Nick Kay, Patty Mills, Duop Reath, Matisse Thybulle, Jack White

Finsko

Ztížit postup výše zmiňovaným týmům by mohl celek Finska. Susijengi se prezentují velmi sympatickým stylem hry, čehož jsme mohli být svědky i na uplynulém evropském šampionátu. Jejich překvapivou spanilou jízdu tam zastavili až Španělé, kteří se později stali mistry Evropy. Největší hvězdou Finů je šestadvacetiletý Lauri Markkanen, jenž prožil nejlepší sezonu v NBA v dresu Utahu Jazz. Díky svým výkonům získal ocenění pro hráče s největším zlepšením. Zajímavostí je, že tento hvězdný finský basketbalista obsolvoval po skončení sezony NBA ve své vlasti povinný vojenský výcvik. Nyní je však plně připraven vést svůj tým a „poprat se“ o postup z nejobtížnější skupiny tohoto šampionátu. 

Nejlepší akce finské hvězdy Markkanena v uplynulé sezoně NBA

Finskou hru bude řídit Miro Little, z dálky bude ohrožovat soupeře Sasu Salin a vzdušný prostor bude střežit Elias Valtonen společně s Alexanderem Madsenem, který si zahrál nejvyšší českou basketbalovou soutěž v dresu USK Praha. V přípravě Finové odehráli čtyři duelu, z nichž tři byly velice vyrovnané. Doma porazili Litvu a Estonsko, venku podlehli těsně Litvě a v generálce (ale bez Markkanena) inkasovali debakl v Lotyšsku (57-94). Poslední utkání budiž pro Finy ponaučením, zároveň by je však mohlo nakopnout.

Japonsko

V přípravě na Mistrovství světa odehráli Japonci sedm utkání (bilance 3-4). Pomyslným vztyčeným prstem a varováním pro domácí celek může být debakl, který vyfasovali od Slovinska (68:103). I díky tomu jsou Japonci považováni za outsidera skupiny E a porážka s nimi by byla pro Německo, Austrálii i Finsko, jak se říká čárou přes rozpočet a citelnou ztrátou. Japonský výběr však může překvapit, neboť bude hnán domácím publikem.

Obrany soupeřů by si měli dát pozor především na osmadvacetiletého Yuta Watanabeho, který měl pár světlých momentů v uplynulé sezoně NBA v barvách Brooklynu Nets. Watanabe je skvělým pozičním střelcem. Nepatří však mezi ty hráče, kteří jsou schopni si vytvořit otevřené pozice sami, což může představovat pro Watanabeho i celý tým problém. Japonci tak budou muset najít hráče, kteří dokáží svého elitního střelce uvolnit.

Sestava: Yuki Togashi, Yuki Kawamura, Makoto Hiejima, Yuta Watanabe, Yudai Baba, Yudai Nishida, Josh Hawkinson, Keisei Tominaga, Shuta Hara, Soichiro Inoue, Hirotaka Yoshii, Koya Kawamata

Tip na konečné pořadí: 1. Austrálie, 2. Německo, 3. Finsko, 4. Japonsko