KomentářeNovinky

Jak se proměnily kádry týmů Kooperativa NBL – 1. část

Základní část letošního ročníku nejvyšší mužské basketbalové soutěže je za polovinou a naše sonda tentokrát zamířila do změn ve složení jednotlivých týmů v průběhu ročníku.

BK Opava

Obhájce titulu a účastník Ligy mistrů odstartoval sezonu s ryze česko-slovenským kádrem, což se ovšem na konci listopadu změnilo. Tým doplnil – při zranění lídra Jakuba Šiřiny, které nakonec není tak vážné, jak se původně zdálo – americký rozehrávač Marques Townes.

Tento osmadvacetiletý hbitý borec naposledy působil v nejvyšší německé soutěži v týmu Hakro Merlins Crailsheim. A již od startu svého angažmá v týmu Petra Czudka ukazuje, že může být jedním z X-faktorů při cestě za obhajobou titulu.

ERA Basketball Nymburk

V týmu dlouholetých tuzemských hegemonů došlo v průběhu ročníku ke dvěma změnám. Na zkoušce v klubu neuspěl reprezentant Velké Británie Amin Adamu. Ten v týmu dlouholetých tuzemských hegemonů neodehrál ani minutu a nakonec zamířil do kádru Olomoucka.

Na jeho pozici poté vedení klubu přivedlo pětadvacetiletého Davida Collinse, jenž působil v nizozemském Leidenu, jemuž pomohl i k zisku titulu.

David Collins z Nymburku zakončuje v utkání proti USK Praha
Foto: ERA Basketball Nymburk

USK Praha

Sovy letos slaví 70. výročí působení v nejvyšší tuzemské soutěži. Hned na jejím startu přišli Pražané o výraznou tvář v podobě reprezentačního křídelníka Davida Böhma, jenž zamířil do španělského Burgosu za svým reprezentačním šéfem Diegem Ocampem. Místo něj do kádru z metropole hlavního města zamířil 203 vysoký Američan Kevin Baker. V kádru vysokoškoláků ovšem Baker vydržel pouze do poloviny listopadu, kdy po vzájemné dohodě s vedením klub opustil.

Ve stejný den pak management oznámil příchod třiadvacetiletého Američana Trevona Faulknera.

SLUNETA Ústí nad Labem

Na severu Čech se v letošním ročníku netají medailovými ambicemi a tomu odpovídá i kvalita kádru Pand. Po nepovedeném startu soutěže se vedení klubu rozloučilo s rozehrávačem Kahronem Rossem a na jeho místo přivedlo tuzemskou soutěží ošlehaného Lamba Autreyho, jenž navíc prostředí ústeckého klubu velmi detailně zná.

Druhým borcem, jenž opustil výběr Jana Šotnara, je Maishe Dailey. Tohoto mrštného křídelníka zastavilo na dlouhou dobu zranění v loňské sezoně a letos při utkání v Ostravě si zlomil nohu. Místo něj nakonec klub přivedl snajpra Mavericka Rowana. Jak Autrey, tak Rowan mohou nastupovat na pozici jedna či dvě.

BC GEOSAN Kolín

Medvědi v závěru listopadu ohlásili nečekanou ztrátu, když klub opustil elitní centr Jakub Petráš. Ten se kvůli rodině vrátil na Slovensko, konkrétně do Handlové, kde již mezi 2018 a 2020 působil.

Na přelomu listopadu a prosince naopak klub ohlásil dvě nové akvizice. Na křídlo dorazil do polabského týmu Černohorec Zdravko Bosković a pod koš místo slovenského chasníka Petráše urostlý (217 cm) Srb Milenko Veljković.

Sršni Photomate Písek

Nováček soutěže a jedno z největších překvapení dosavadního průběhu ročníku skočilo po úspěšné baráži do Kooperativa NBL s ryze českým kádrem. I jediná změna, která se v týmu v průběhu ročníku zatím udála, se nese ve stejném duchu.

Je jí příchod talentovaného křídelníka Kevina Týmla na hostování do konce sezony z Ostravy, který se „upekl“ minulý týden. Bude zajímavé sledovat, zda tenhle dvaadvacetiletý perimetrový borec dostane v týmu Jana Čecha větší minutáž a prostor na hřišti…

Foto: Karel Dvořáček/Czech Sport Photo