KomentářeNovinky

Jak se proměnily kádry týmů Kooperativa NBL – 2. část

Ve druhé části našeho přehledu týkajícího se kádrových rošád jednotlivých týmů v průběhu letošní sezony KNBL se podíváme na zbývající šestici celků.

BK ARMEX Děčín

Kádr obhájců ligového stříbra a pohárového zlata již v polovině října opustil rozehrávač či menší křídlo Michael Cubbage, jenž v klubu skončil z vážných rodinných důvodů. Místo něj vedení klubu na pozici střílejícího rozehrávače přivedlo Mylese Cartera, jenž loňskou sezonu odehrál v Libanonu.

Druhou novou akvizicí je hráč na pozici vyššího křídla či menšího pivota Jan Štěrba. Bývalý člen širšího reprezentačního kádru nepřežil velkou čistku v Pardubicích a na konci listopadu se upsal Válečníkům.

Basket Brno

Kádr týmu zpod Špilberku doznal v letošním ročníku prozatím dvou změn. Na začátku října dorazil na try-out americký pivot Nick Fullard, jenž si ovšem stálé místo ve výběru Martina Vaňka nevybojoval.

Klubový management tak místo něj – a při dlouhodobé absenci kapitána Jakuba Krakoviče – přivedl jeho 208 vysokého krajana Terella Browna-Soarese, jenž zapadl mnohem lépe a jeví se jako velmi kvalitní posila.

BK KVIS Pardubice

Východočeši se v letošním ročníku trápí a při aktuálním tabulkovém postavení by padli do skupiny A2, navíc týmy před nimi začínají unikat do trháku… Od startu sezony v pardubickém klubu nezůstal kámen na kameni. Jako první jej na konci října opustil kormidelník Dino Repeša, jenž v klubu skončil na vlastní žádost.

Jako hlavní kouč převzal tým jeho dosavadní asistent Vanja Miljković a jeho asistentem byl v závěru listopadu jmenován Litevec Karolis Abramavičius. Ten v minulosti působil například u litevských mládežnických reprezentačních výběrů. Jako hlavní kouč vedl kategorii U18 a v U20 zastával pozici asistenta. V současnosti je také hlavním koučem žen Litvy U16.

Ještě před jeho jmenováním došlo k velkému třesku také na soupisce Beksy. Tu opustili křídlo či menší pivot Jan Štěrba (zamířil do Děčína), talentovaný perimetrový snajpr Martin Kheil (kvůli zranění v letošním ročníku nezasáhl ani do jednoho utkání), americký rozehrávač Bryce Alford a také jeho zámořský podkošový kolega Joey Brunk.

Novými tvářemi v kádru Pardubic jsou ex-brněnský plejer na pozici křídla či menšího pivota Kameron Chatman a také shooting guard Michal Svojanovský, jenž si místo na soupisce vysloužil kvalitními výkony v prvoligovém BK Vividbooks Pardubice.

Pardubická posila Kameron Chatman při utkání v Písku
Foto: Sršni Photomate Písek

BK REDSTONE Olomoucko

V kádru amerického kouče Andrewa Hipshera také od začátku ročníku nezůstal kámen na kameni. Hanáckou družinu postupně opustila hned čtveřice borců. V dresu Olomoucka již neuvidíme rozehrávače Davida Jenkinse, křídelníky Tomáše Tkadlce a Elberta Matthewse ani pivota Jaylena Butze.

Naopak krátce po startu sezony dorazil na try-out centr Roger Hemphill, jenž se osvědčil a klub s ním podepsal smlouvu. Druhým příchozím borcem v průběhu ročníku je reprezentant Velké Británie Amin Adamu. Tenhle perimetrový bombarďák zkoušel štěstí v Nymburku, ovšem ve středočeském klubu nezasáhl ani do jediného soutěžního utkání a nakonec zakotvil na jiném konci České republiky. Dlužno dodat, že na Hané se zařadil mezi jednoho z tahounů týmu…

NH Ostrava

Čtvrtfinalisté loňského ročníku Kooperativa NBL letos zatím hledají optimální formu, která by jim přinesla i kýžené výsledky. Klubový management na nepovedený vývoj sezony zareagoval příchodem elitního ex-brněnského křídelníka Rashada Maddena, jenž vystřídal svého amerického kolegu Elijaha Weavera.

V minulém týdnu také klub pustil do Písku na hostování do konce sezony českého reprezentanta v basketu 3×3 Kevina Týmla. Ten se v novém angažmá uvedl na výbornou, ovšem ve včerejším utkání na kurtu USK Praha utrpěl komplikovanou zlomeninu zápěstí a čeká jej operace.

Amin Adamu z Olomoucka při zakončení v utkání Alpe Adria Cupu
Foto: BK REDSTONE Olomoucko

SK Slavia Praha

Příjemné překvapení loňské sezony se letos zatím trápí a v tabulce patří do ligového podpalubí. Sešívaný kádr doznal v průběhu ročníku několika změn u zahraničních borců. V kádru portugalského lodivoda Huga Salgada již nefigurují rozehrávači Shavar Newkird, jeho „nástupce“ a účastník MS v dresu Kapverd Francis Tavares ani americký pivot Tamell Pearson.

Místo nich vedení klubu angažovalo zkušeného anglického reprezentanta Teddyho Okereafora, jenž si pod svá křídla vzal organizaci hry svého celku. Druhým nováčkem na soupisce je řecký křídelník Ioannis Agravanis.

Foto: BK ARMEX Děčín