NovinkyRozhovory

Tomáš Pomikálek o kardinálním rozdílu oproti loňsku, povedené přípravě, setnutí nymburských multišampionů či výborné „defe“

Kapitán čtyřnásobných českých vicemistrů a současného lídra ligové tabulky BK ARMEX Děčín Tomáš Pomikálek v rámci reprezentační přestávky usedl do naší zpovědnice a zhodnotil (nejen) dosavadní průběh soutěže. Společně jsme nahlédli pod pokličku současné fazony Válečníků, která má hned několik důvodů.

Tomáši, musí to být fajn pocit být kapitánem aktuálního lídra Kooperativa NBL, že?
Je to naprosto skvělý pocit. Doufám a věřím, že nám vydrží co nejdéle.

Jak moc kardinální rozdíl je letošní start do soutěže oproti loňsku, kdy jste se krčili na konci ligového pelotonu a atmosféra nebyla dobrá? Vy jste navíc v tu dobu nemohl hrát kvůli zranění a zápasy sledoval pouze z lavičky.
Kardinální. (úsměv) Máme oproti loňsku téměř opačné skóre a zatím stále držíme první místo. Samozřejmě tím je dána i skvělá atmosféra v šatně. Co se týká loňska, tak pro mě osobně to bylo náročné období. Takže jsem rád, že letos už je všechno jinak.

Fanoušci jako hnací motor Válečníků

Kromě změny atmosféry v šatně cítíte i zvyšující se podporu a sepětí s fanoušky?
V kabině je určitě znatelná, ale snažím se to trošku i krotit, abychom si nemysleli, že ty výhry přijdou samy. Samozřejmě fanoušci vždy byli náš hnací motor a po náročném období covidu si myslím, že už si opět našli cestu zpět do Maroldovky. A je to znát. Jsou skvělí a my se jim to snažíme vracet.

Byla pomyslným odrazovým můstkem již kvalitní a povedená příprava, kdy se vám vyhýbala zranění? A jaká vůbec byla kondiční část, kterou prvně vedl Honza Murín?
Od loňského roku to byl obrovský rozdíl. Letos se nám vyhýbala jak zranění, tak nemoci, takže jsme všichni mohli konečně plnohodnotně naplno trénovat. Já osobně musím „Muríňovi“ strašně poděkovat, protože on je teď můj velký hnací motor. Náplň jeho tréninků je skvělá – náročná, motivující, ale občas i zábavná a hlavně pestrá, takže člověka neomrzí. Věřím, že i to je jeden z velkých důvodů našeho prozatímního úspěchu.

Tomáš Pomikálek spolu s rozehrávačem A. J. Waltonem
Foto: Luděk Černý/BK ARMEX Děčín

Hned první ligové utkání bylo velmi pikantní v podobě derby na hřišti Ústí nad Labem. I když výkon nebyl ještě úplně optimální, výhru se vám povedlo vydřít a vybojovat. Hodně vás tohle vítězství nakoplo?
Liga nemohla začít lépe než derby s Ústím a navíc naší výhrou. Myslím si, že na tohle utkání byl zvědavý každý fanoušek basketbalu – a i přes to, že to nebyl náš nejlepší zápas v letošní sezoně, tak jsme ho nakonec dotáhli k vítězství, což byl do začátku sezony rozhodně výborný „nakopávač“.

Výhra nad Nymburkem po deseti letech

Rozhodně nejpropíranější je ale vaše domácí vítězství nad hegemonem Nymburkem. Zkuste popsat svoje pocity a dojmy po utkání? A měl jste po zápase i nějaký proslov směrem k ostatním spoluhráčům?
Mám ve své basketbalové kariéře ještě spoustu snů. A tohle byl jeden z nich, takže jsem cítil pocit naprosté spokojenosti. A když mě objal Jakub Houška (bývalá děčínská ikona, v současnosti trenér mládeže a taky osoba věnující se marketingu, pozn.) a řekl, že moc děkuje, tak musím říct, že jsem byl trošku naměkko. Nestává se to často, ale tenhle zápas jsme si opravdu zasloužili vyhrát. Boj do poslední vteřiny a pak trocha víc štěstí na naší straně. Po utkání už nebylo co dodat, prostě jsme se všichni společně bavili a užívali si ty úžasné pocity.

Tomáš Pomikálek povzbuzuje svoje spoluhráče z lavičky
Foto: Luděk Černý/BK ARMEX Děčín

Ve kterém utkání jste z vašeho pohledu předvedli nejkomplexnější výkon na obou polovinách kurtu?
Bezchybný samozřejmě nebyl žádný, ale jeden z nejpovedenějších, kromě zápasu s Nymburkem, byl hned druhý zápas proti Pardubicím (Děčín zvítězil 85:62).

Nejsilnější stránky děčínské hry – obrana a rychlý protiútok

S 72 inkasovanými body na zápas máte nejpevnější obranu v lize. Je právě pevná a nepropustná „defe“ tím, co si přejete, aby vás zdobilo? A jak moc se na obranu zaměřujete i v tréninku?
Už dlouhodobě se snažíme obranu stále zlepšovat a asi každý tým se chce odrážet hlavně od ní, takže ano. Na tréninku na ni klademe velký důraz, protože je důležité, aby opravdu každý věděl, co má na hřišti dělat. Jak jeden článek v obraně vypadne, začne celá kolabovat a většinou jsou z toho jednoduché koše. Takže se na to snažíme zaměřit.

Jaké další atributy vaší hry byste rád vyzdvihnul?
Nechci samozřejmě radit soupeřům, ale pokud nás ostatní sledují, tak určitě musí mluvit o rychlém protiútoku, který nás letos zdobí.

Tomáš Pomikálek spolu s Martinem Machem (vlevo) a Matějem Svobodou
Foto: Luděk Černý/BK ARMEX Děčín

S průměrem 13,8 bodu na utkání jste po Tyovi Nicholsovi druhým nejlepším skórerem týmu. Vypadá to tedy, že i osobně vás start do ligy chytl ve výborné formě a máte fazonu.
Je to samozřejmě o celkové práci a nejen o bodech, i když ty každý nejvíc sleduje. Já jsem šťastný, že každý, kdo se dostane do rotace, něčím přispěje, protože naše momentální první místo je kolektivní práce. Já osobně se cítím jak fyzicky, tak psychicky naprosto skvěle. Fyzicky možná lépe než před pěti lety, takže uvidíme, co přinesou další zápasy.

Na sobotní šlágr 9. kola proti Brnu klub vyhlásil cíl v podobě vyprodání Maroldovky. Co byste fanouškům obou klubů i těm nestranným vzkázal, aby se přišli osobně podívat? Co je rozhodně čeká a nemine?
Víme, že i Brno má letos skvělé výsledky a naše zápasy s nimi měly vždy náboj. Navíc my rozhodně budeme chtít udržet domácí neporazitelnost a tím se udržet stále na vrcholu tabulky. Na druhou stranu si myslím, že pro všechny týmy ligy jsme teď veliký terč, takže o dobrém zápase nepochybuji. V sobotu večer všechny rád přivítám v Maroldovce. Přijďte a bavte se basketbalem. (usměje se)

Foto: Luděk Černý/BK ARMEX Děčín