Novinky

Zlín si vyšlápl na Nový Jičín, Novák zářil proti Liberci

Ze čtyřech týmů, jež okupují první dvě místa obou skupin 1. ligy, prohrál pouze Nový Jičín na palubovce Zlína. Písek, Svitavy i Jindřichův Hradec naproti tomu v pohodě triumfovaly. Z individuálních výkonů musíme vyzdvihnout výkony svitavského Tomáše Jansy a Dávida Nováka z Polabí. Oba borci atakovali užitečnost 40 a pomohli svým týmům zvítězit.

Podobně jako před týdnem v Plzni, měl i v uplynulém kole Písek pomalejší rozjezd. Na palubovce Litoměřic se svěřenci trenéra Čecha v úvodní periodě trefovali pouze s 33% úspěšností, ale pak se stroj naplno rozjel. Hosté nakonec potopili 15 trojek (z 37 pokusů), z toho sedm ve druhé čtvrtině, což ostře kontrastovalo s pouhými čtyřmi litoměřickými. Jihočeši navíc zaznamenali i 22 útočných doskoků a proto zvítězili rozdílem dvou tříd 95-61. Hosty táhla dvojice Svoboda (19b+10d) – Fait (19b+8d), Jan Karlovský (20b+9d) v domácím dresu sám na lepší výsledek nestačil.

Betano dorazilo do Česka! 3000 Kč vstupní bonus plus 350 Kč po dokončení registrace

Jindřichův Hradec doma rovněž nezaváhal, ačkoli se s Plzní možná natrápil víc, než by jeho fandové čekali. Ještě na začátku 30. minuty totiž Honomichl trojkou snižoval na 57-61 z pohledu Plzně. Jihočechy uklidnila až šňůra 8-0 na přelomu třetí a čtvrté části, která nabourala plzeňské sebevědomí. Jindřichův Hradec si pak došel pro triumf 90-69, ovšem Lokomotiva se nemá za co stydět. Rozdíl 21 bodů vytvořilo skvělých 17 trojek (ze 40 pokusů) domácích, přičemž o pět z nich se postaral Jocys (15b) a o čtyři Novotný (17b). 18 bodů pak nastřílel kapitán Linhart, plzeňští spoléhali na Honomichla s Davidem (oba 15b).

Tabulka skupiny západ
Zdroj: CZ.Basketball

Novákův výkon kola

Nejvyšší užitečnost v 10. kole 1. ligy zaznamenal Dávid Novák z Polabí. Slovenský křídelník vedl svůj celek pro výhru 86-79 nad Libercem 23 body, 8 doskoky, 7 asistencemi, 4 bloky a 3 zisky. Statistici mu ”na oplátku” vypočítali užitečnost 39! Novák se navíc blýskl třemi smečemi, z nichž tu nejpovedenější si můžete prohlédnout na videu níže. Utkání vedle X-Faktoru Nováka rozhodl také ztráty: Zatímco Polabí jich ”napáchalo” jen šest, Liberec plných 14. Za Severočechy odehrál znovu velmi slušné utkání Vladimír Kořínek (18b+6d+6a).

Dávid Novák zakončil první poločas proti Liberci stylově

Černou sérii sedmi porážek v řadě v pátek přeťali basketbalisté SP Basket. Před domácím publikem totiž díky skvělé obraně v posledních třech minutách zdolali Chomutov 86-79. Ještě tři minuty před koncem přitom Pražané prohrávali 76-78. Veledůležitých pět bodů pak ale vstřelil Matouš Jurman a SP Basket díky vynikající obraně už další zvrat nepovolil. Levharti prohráli zápas, v němž doskočili 53 balonů a dva jeho hráči zaznamenali double-double (Žikla 18b+14d, Macháč 15b+14d). SP Basket tlačil za protrhnutím negativní šňůry Staniszewski (23b+8d). Utkání Pelhřimova s béčkem USK bylo odloženo.

Jansa vedl Tury k další demolici

Svitavy zničily dalšího soupeře – tentokrát si příděl 110-52 odvezla Opava B. Za 24 minut se v dresu Turů zaskvěl rozehrávač Tomáš Jansa, jenž zaknihoval 19 bodů, 10 asistencí, 6 zisků a 5 doskoků (užitečnost 37). Východočeši vedou tabulku skupiny východ stále bez porážky a v průměru porážejí své soupeře o 37 bodů!

Jediným týmem, který ještě v letošní sezoně 1. ligy nevyhrál, je Vysočina. V Pardubicích s tamním béčkem prohrála 56-78 a znovu prokázala impotentní ofenzívu. Ráz zápasu už určila první perioda, v níž si pardubičtí borci vytvořili pohodlný náskok (24-7). Adam Lukeš pomohl Východočechům ke třetí výhře v sezoně 18 body a 9 doskoky. Vysočina zahodila 17 šestek a střílela z pole s 26% úspěšností. Obě tyto statistiky se neslučují s možností vyhrát a nic na tom nezměnil ani Jan Sedmík (18b+7d).

Nečekaně jednoznačný byl i duel Prostějova se Snakes Ostrava. Pod výsledkem 87-56 se podepsala impotence Ostravy (25% z pole) i daleko lepší obrana Orlů, kteří už v poločase třímali náskok o 29 bodů. Adam Klepač nastřílel za domácí 25 bodů, Snakes se s jedinou výhrou krčí na předposlední příčce tabulky. Světlým momentem pro kouče Smažáka byl výkon Davida Jakela (17b+4a).

Tabulka skupiny východ

Nový Jičín bez rozehrávačů neuspěl

Bez Zdeňka Jakubu a Kevina Týmla, jakož i Lukáše Pindrocha cestoval Nový Jičín do Zlína ke šlágru skupiny východ. Domácí ”ševci” utkání rozhodli ve třetí periodě, kterou opanovali 29-17. Zlínu k výhře 87-75 pomohlo i zranění lýtkového svalu dalšího novojičínského guarda Bukovjana ze závěru třetí desetiminutovky. Hosté sice i bez rozehrávačů “zlobili” a snížili na 75-79 necelé tři minuty před koncem, jenže pak už nedali ani bod a připsali si druhou porážku v této sezoně. Zlín si pomáhal vydatnou měrou trestnými hody, jichž proměnil 24 s 80% úspěšností. David Nehoda pak zaznamenal rovnou polovinu šestek a 27 bodů. Daniel Szarowski přidal proti svému bývalému mužstvu 25 bodů. V dresu hostů se nejvíce dařilo Snopkovi (18b).

Poslední duel tohoto kola shlédli diváci na brněnské Morendě, kde tamní Brno U23 zdolalo ”šest statečných” Basketbalu Olomouc 77-68. Hanáci bez Tkadlece, Klepače a Skaličky, kteří byli tou dobou s Olomouckem na Slunetě, srdnatě bojovali a Jihomoravany v kompletní sestavě trápili. Utkání rozhodla širší rotace a útočný doskok domácích (15-7). Dvojice Houzar (23b) – Svoboda (17b) se složila na 40 bodů a Brno na třetí příčce už ztrácí pouhou jednu výhru na Nový Jičín. Nejlepším střelcem hostů byl Nosek s 16 body (a curryovským nástřelem trojek 4/15).