KomentářeNovinky

Ženská reprezentace se chystá na boj o ME

Zatěžkávací zkouška čeká na lavičce národního týmu trenérku Romanu Ptáčkovou, která svoje svěřenkyně poprvé povede do ostrého zápasu ve čtvrtek proti Nizozemsku (od 19.00 vysílá živě stanice ČT Sport).

Českému týmu může tohle utkání výrazně přiblížit postup na mistrovství Evropy. Na šampionát se probojuje pouze vítěz skupiny I, jelikož Bělorusko bylo vyloučeno administrativním rozhodnutím FIBA. Skupina tím přišla o hlavního aspiranta na postup a nyní je tak pouze tříčlenná.

Betano dorazilo do Česka! 3000 Kč vstupní bonus plus 350 Kč po dokončení registrace

Romana Ptáčková převzala ženskou reprezentaci v červnu letošního roku po Štefanu Svitkovi a před utkáním v Holandsku připustila, že bude náročné tým narychlo seskupit a sehrát. „Když jsem trénovala družstvo do dvaceti let, měla jsem až osm soustředění, osm přípravných utkání. Dát teď tým za čtyři, pět dní dohromady je pro mě něco nového,“ prohlásila včera po tréninku, který se konal v pražské hale Královka.

A záhy dodala: „O to víc nasazení musejí hráčky odvést a nahradit tím nedokonalosti v souhře.“

Z doposud odehraných kvalifikačních utkání mají české hráčky na kontě výhru v Irsku 70:54 z loňského listopadu. Porážka 60:66 s Běloruskem se jim díky rozhodnutí o vyloučení soupeřek z kvalifikace automaticky smazala.

Talentovaná rozehrávačka Kateřina Zeithammerová
Foto: FIBA

Forma opor českého národního týmu a absence

Pro čtvrteční zápas nemůže trenérka Ptáčková počítat se zraněnou křídelnicí pražského USK Veronikou Šípovou, naopak blízko je návrat její perimetrové spoluhráčky Veroniky Voráčkové, která již trénuje naplno, a to včetně hry pět proti pěti.

Ve výborném světle se v letošní sezoně ukazuje Petra Holešínská, která po přestupu z maďarské ligy září ve Španělsku v dresu Gran Canarie. S průměrem dvaceti bodů na zápas je dokonce nejlepší střelkyně celé soutěže! „Hrozně moc se mi tam líbí. Myslím, že španělská liga je letos nejlepší v Evropě, nejvíc vyrovnaná,“ prohlásila na mediálním dni nadšeně o startu svého nového angažmá.

Na rozehrávce by prim měla hrát Euroligou ostřílená Tereza Vyoralová spolu s talentovanou Eliškou Hamzovou. Podkošový prostor pak bude opanovat především Julia Reisingerová, která i v Salamance, kam přestoupila z Girony, patří mezi hlavní tahounky.

„Od ní si slibujeme nejvíc v podkošovém prostoru. Je to ostřílená hráčka z Euroligy a má veškeré parametry pro hru pod košem,“ prohlásila o ní kormidelnice české družiny.

Hecování českého národního týmu před utkáním
Foto: FIBA

Silné stránky a ztráty nizozemského týmu

Nizozemsky mají hned několik hráček působících v elitních evropských soutěžích. Chybět jim ovšem bude předsezonní posila ZVVZ USK Praha Emese Hof, která se hned v úvodu sezony zranila.

Trenérka Ptáčková prohlásila, že společně s realizačním týmem mají nizozemskou ekipu velmi dobře naskautovanou, což je základ k případnému úspěchu. „Sledovali jsme i hráčky Nizozemska, které hrají v pohárech. V tomhle máme podle mě maximální přehled,“ řekla trenérka a její svěřenkyně Petra Holešínská ji doplnila.

„Nizozemky jsou bez Hof nebezpečné zejména na rozehrávce, takže se hodně spoléhají na rozehrávačku Lauru Cornelius, která hraje španělskou ligu a Euroligu za Gironu. Navíc mají i několik vysokých křídel, takže budeme muset zejména dobře bránit,“ vypíchla snajperka české ekipy.

Širší nominace před utkáním s Nizozemskem:

Rozehrávačky:
Eliška Hamzová (Žabiny Brno), Kateřina Zeithammerová (Sokol Hradec Králové), Gabriela Andělová (Piešťanské Čajky/Slovensko), Tereza Vyoralová (ZVVZ USK Praha).

Křídelnice:
Emma Čechová (Žabiny Brno), Valentýna Kadlecová (Levhartice Chomutov), Petra Holešínská (Gran Canaria/Španělsko), Pamela Effangová (Sokol Hradec Králové), Veronika Voráčková, Simona Sklenářová (obě ZVVZ USK Praha), Anežka Kopecká, Petra Malíková (obě KP Brno).

Pivotky:
Renáta Březinová (Wroclaw/Polsko), Klára Vojtíková (Sokol Hradec Králové), Juĺia Reisingerová (Salamanca/Španělsko), Natálie Stoupalová (Žabiny Brno).

Foto: ČTK