České reprezentantky vydolovaly důležitou výhru v Nizozemsku

Parádní entrée na lavičce ženského reprezentačního výběru má za sebou trenérka Romana Ptáčková. Ta své svěřenkyně dovedla k velmi cennému skalpu na horké nizozemské půdě, díky němuž Češky drží v kvalifikační skupině I trumfy k postupu na ME 2023.

Skvělý první poločas

Julia Reisingerová a spol. položily základ výhry již v první půli. V ní dominovaly na útočné polovině, naopak svým soupeřkám dovolily za úvodní dvacetiminutovku pouze 28 punktů. Nejvyšší rozdíl ve skóre byl v prvním poločase 18 bodů, který se domácím v jeho závěru povedlo mírně zredukovat.

Co český tým v úvodní půli zdobilo? Byl to především rychlý protiútok a také vyztužený a nepropustný obranný val, jež soupeřky doslova deptal. „V prvním poločase se nám dařilo střelecky a Nizozemkám příliš ne. Ale tušila jsem, že se to může otočit,“ hodnotila pro Českou televizi kormidelnice Ptáčková.

Mimochodem, kromě avizované pivotky ZVVZ USK Praha Emese Hof chyběla domácím i hvězdná rozehrávačka Laura Cornelius z Girony.

Český reprezentační výběr před startem kvalifikačního zápasu v Nizozemsku

Zlepšení domácích ve druhé půli

Ve druhém poločase se obraz hry proměnil a tým ze země tulipánů začal postupně manko stahovat. V závěrečném kvartálu se hráčky v bílých dresech přitáhly až na pětibodový odstup, naštěstí bodový přísun z rukou Elišky Hamzové a Petry Holešínské český výběr do závěru utkání uklidnil.

„Domácímu týmu padly střely a byl tam úsek, kdy jsme se trochu zalekly,“ hodnotila po utkání Romana Ptáčková. Malou kaňkou na konečném výsledku je závěrečná trojka z rukou Laury Westerik z polovině hřiště, kterou korigovala na konečných 66:71.

„Největší spokojenost je s vítězstvím. Mohly jsme být ještě rychlejší směrem dopředu i kompaktnější v obraně,“ chválila, ale také našla pihy na kráse českého výkonu lodivodka Ptáčková.

„Závěrečná trojka mě mrzí, to byla hodně šťastná střela,“ řekla Ptáčková. V konečném tabulkovém zúčtování totiž může rozhodovat každý bod…

Jaký další program český tým čeká? Únorové kvalifikační okno nabídne domácí špíl s Irskem (9. února) a kvalifikaci uzavře odveta proti Nizozemsku o tři dny později.

Nejlepší střelkyně utkání Julia Reisingerová se bije pod nizozemským košem

Statistiky utkání

Nizozemsko – Česko 66:71 (15:24, 28:43, 51:59)

Střelkyně Česka: Reisingerová 19, G. Andělová 15, Hamzová 11, Březinová 7, Zeithammerová 6, Holešínská 5, Vyoralová 4, Stoupalová a Voráčková po 2.

Střelkyně Nizozemska: Fokke a Westerik po 11, Bettonvil a Treffers po 10, Fleuren 6, de Kleijn a Driessen po 5, Kuijt a Van den Adel po 4.

Trojky – 7:6, Trestné hody – 19/13 : 14/13, Doskoky – 21:28 (útočné 12:7), Fauly – 20:25, Asistence – 16:23, Ztráty – 24:26.