Nymburské povstání ve třetí čtvrtině nakonec ke kýžené výhře nevedlo

Čtvrté kolo basketbalové Ligy mistrů zaválo basketbalisty Nymburku k odvetě do Turecka, kde toužili navázat na domácí úspěch proti Bahcesehiru. To se jim bohužel nepovedlo a po porážce 80:88 si výrazně zkomplikovali cestu za postupem ze skupiny D.

Nevydařený první poločas

Turecký celek, jemuž scházel ostrostřelec Jamar Smith, ale již naskočila nová podkošová akvizice James Gist (nahradil Slováka Vladimira Brodzianského) byl na začátku utkání aktivnější, důraznější a bojovnější. I proto si brzy vytvořil dvouciferný náskok, který se sice Nymburku dařilo průběžně o pár bodíků snížit, ale vedení na svou stranu překlopit nedokázal. Naopak domácí za první půli trefili hned devět trojek (po změně stran již pouze dvě) a trestali chyby v nymburské defenzivě. Nymburk nejvíc zlobil rozehrávač Muhammed Baygül, autor 19 bodů. Do šaten se nakonec šlo za stavu 53:40.

Nymburský kouč Ladislav Sokolovský

Čtvrtina z říše snů a smrtící šňůra domácích

Ve třetí periodě došlo k obrovskému vzepětí obhájců českého titulu. Turci jako by chvílemi nevěřili svým očím, co že se to na kurtu istanbulské Ülker Areny odehrává, a než se stačili rozkoukat, byli Nymburští ve vedení. Třetí periodu ovládli poměrem 29:11, a to díky výrazně zlepšené produktivitě i aktivitě na obranné polovině.

Svěřenci Ladislava Sokolovského, pod jehož vedením zaznamenali vůbec první soutěžní porážku, ztratili zápas v posledním kvartálu, jejž prohráli 11:24. Zápas se lámal v samém závěru, kdy domácí od stavu 74:75 šňůrou 10:0 definitivně zvrátili vývoj utkání ve svůj prospěch.

Středočeši tak nyní v boji o postup nemají trumfy ve svých rukou a se svým dnešním soupeřem mají bohužel také horší vzájemné skóre, když v domácím prostředí zvítězili „pouze“ tříbodovým rozdílem. V dalším kole tak Petra Benda a spol. musí bezpodmínečně zvítězit nad Igokeou, která má ještě na programu dohrávku s Bilbaem.

Ülker Arena, kde se zápas konal, má pro basketbalová utkání kapacitu více než 13 tisíc fanoušků

Ohlasy po utkání

Ladislav Sokolovský (kouč Nymburka): „Zápas se dá rozdělit na dvě části. V té první jsme nebyli v obraně tolik pozorní a soupeř dal ze 13 pokusů devět trojek. Musím se podívat, jestli jsme jim dávali moc prostoru, nebo jestli oni prostě měli svůj střelecký den. Ve třetí čtvrtině jsem ale ukázali srdce a to, na co tým má. Když jsme hráli rychle a pohybovali míčem, tak jsme volné pozice našli. Bohužel v poslední čtvrtině jsme pak nějaké otevřené střely netrefili a asi jsme také neudrželi koncentraci v obraně.

Neodehráli jsem ale špatné utkání. Soupeř byl dobrý, měl velkou sílu pod košem. Hráči zápas odmakali a bojovali jsme až do konce. V poločase jsme kladli hráčům na srdce, aby více najížděli. Také jsme posunuli Erica Locketta na rozehrávku, protože na Marka Klassena byli nalepení a nemohl se rozjet do rychlých protiútoků. Naopak na Erica nebyl tak dobrý obránce. K obratu pak pomohlo i to, že jsme trefili pár střel, zatímco domácím to padat přestalo. Průběh utkání byl podobný jako u nás doma, ale byl to kvalitnější výkon od obou týmů.

My jsme odehráli lepší zápas než doma, ale tentokráte to na výhru bohužel nestačilo, protože i soupeř byl lepší. Teď musíme vyhrát nad Igokeou. Pokud se to povede, tak při našem utkání v Bilbau budeme muset doufat, že Igokea nevyhraje nad Bahcesehirem. Ale Bahcesehir si tam nebude moci dovolit prohrát, aby nebyla minitabulka, takže naše šance stále žijí. Ale musíme doma vyhrát nad Igokeou.“

Gerel Simmons (hráč Nymburka): „Povedlo se nám vrátit do hry, ale pak nám to zase uteklo. Dali jsme do toho všechno, proto nás to hodně štve, že se to nepovedlo. Spoluhráči mi dobře připravovali pozice a dařilo se mi, ale mrzí mě, že v poslední čtvrtině, kdy jsme to potřebovali, jsem minul nějaké otevřené střely.“

Eric Lockett zakončuje jeden z nymburských útoků

Statistiky utkání

Bahcesehir Koleji Istanbul –ERA Basketball Nymburk 88:80 (25:19, 53:40, 64:69)

Střelci Bahcesehiru: Arslan 22 (7 doskoků; trojky 6/4), Baygül 21 (6 doskoků a 5 asistencí; trojky 7/4), Boutsiele 16 (8 doskoků), Gist 9 (6 doskoků), Ozmizrak 7, Candan 6, Shepherd 4, Savas 3.

Střelci Nymburka: Simmons 27 (trojky 11/6), Klassen 18 (4 asistence), Lockett 10 (7 doskoků), Ivanauskas 8, Kříž 7 (6 doskoků), Benda 6, Watson 4.

Trojky – 11:14, Trestné hody – 24/15 : 11/10, Doskoky – 44:39 (útočné 13:16), Fauly – 16:22, Asistence – 19:12, Ztráty – 15:10, Zisky – 9:6.