KomentářeNovinky

Chance ŽBL je na prahu 32. ročníku

Již zítra odstartuje úvodními třemi zápasy nový ročník nejvyšší ženské basketbalové soutěže. Povede se USK Praha udržet tuzemský monopol na tituly, nebo jej proženou posílené Žabiny Brno? Kdo další se bude prát o medaile a bude hrát nováček z Brandýsa důstojnou roli a obstojí mezi elitou? Všechny tyto otázky budou postupně zodpovězeny.

Návrat nadstavby a pohárové účastnice

Po pěti letech uvidí Chance ŽBL znovu boje v nadstavbě, kdy se týmy rozdělí na top pět a „spodní“ pětici, jež se utká o tři místenky v play-off. Nadstavba se bude hrát obdobně jako ve fotbalové lize, kdy každý tým sehraje čtyři zápasy (s každým sokem se tedy ve skupině potká jednou) a vždy sehraje dva zápasy doma a dva venku.

Nadcházející sezona bude specifická i vysokým počtem účastníků v pohárových soutěžích, kde se představí hned pětice týmů. USK Praha bude hrát tradičně Euroligu, v níž úspěch či neúspěch je alfou a omegou při hodnocení celého ročníku. V EuroCupu se poté představí KP TANY Brno, SBŠ Ostrava, Levhartice Chomutov a Žabiny Brno.

Rekordní vítězná série USK a česko-slovenský pohár jako koření sezony

Svěřenkyně slovenské kormidelnice Natálie Hejkové zvítězily již v 272 utkáních v řadě a postupně tak prodlužují historický rekord. I pro letošní ročník jsou Pražanky vyzbrojeny v plné polní, kvalitně posílily a bude tedy velmi složité je z trůnu sesadit (letos zabojují již o 14. primát za sebou) a jejich šňůru přerušit.

Český a slovenský basketbal letos slaví 100. výročí a celoroční oslavy se dotknou i formátu poháru, jehož společný vrchol přijde v rámci Final 8. V rámci něj se fanoušci mohou těšit na čtyři nejlepší české a slovenské mančafty, které se spolu na startu roku 2024 utkají v Bratislavě při závěrečném turnaji.

Mladé naděje na scéně

Je to poměrně časté téma diskuzí mezi basketbalovými fanoušky – dává se dostatek prostoru talentovaným a perspektivním českým hráčkám, nebo kluby raději sáhnou po hráčkách ze zahraničí? Nový předseda ligy Jakub Večerka vidí velký potenciál v zapojování vysokého počtu mladých reprezentantek ověnčených úspěchy z nedávné doby a nebrání se ani diskuzi o omezení cizinek v lize. Podle něj se ovšem sluší, aby se k tomu každý klub mohl vyjádřit.

„ V lize je množství hráček, které mají na kontě šesté a sedmé místo z posledních dvou světových šampionátů U19, druhé místo z ME U20 před rokem nebo také úspěšný ženský EuroBasket z letošního června. Tyto hráčky mají čím dál tím větší roli,“ říká s optimismem Večerka.

A právě takové zapojování může mít přesah i na blížící se EuroBasket 2025, jehož základní skupina se bude hrát v České republice. „Je to velká příležitost zpropagovat ženský basketbal směrem k potenciálním partnerům a chceme toho využít,“ dodává Večerka.

Chystané superfinále

Vyvrcholení ligy na zimním stadionu? To už si třikrát vyzkoušeli v Kooperativa NBL v Děčíně při ligových finále proti Nymburku a šlo o obrovské fanouškové taháky. V ženské soutěži podle slov jejího šéfa je na příští rok v plánu dokonce uspořádání superfinále.

Místo série na tři vítězná utkání by se tak na vybraném „zimáku“ odehrál jediný mač, kde by se rozhodlo o vítězkách sezony. „Superfinále by se hrálo zhruba dva měsíce před startem domácího mistrovství Evropy. Je to věc, kterou bych chtěl projednat, a doufám, že na ní bude panovat shoda. Myslím, že by to bylo zasloužené vyvrcholení ligy,“ říká k nápadu Večerka.

Úvodní kolo nabídne zajímavé střety

Hned první kolo Chance ŽBL nabídne tři interesantní souboje. Nováček soutěže z Brandýsa hostí obhájkyně bronzu z Chomutova, KP Brno se představí na kurtu Slavie a Hradec Králové přivítá brněnské Žabiny.

Foto: KP TANY Brno