Novinky

1. liga: Tři postupy a spasitel Karlovský

V 1. lize známe tři ze čtyř semifinalistů. Postup oslavily Slavia, Písek i Svitavy, naproti tomu ani čtyři duely nerozhodly sérii mezi Novým Jičínem a Litoměřicemi. Pivot Jan Karlovský totiž v neděli prakticky sám porazil Nový Jičín a vynutil Slavoji středeční rozhodující zápas na severu Moravy.

Podle očekávání stačily tři zápasy na postup pražské Slavii, která ve třetím čtvrtfinále i bez Pavla Pumprly, Karla Aušprunka a Filipa Novotného rozdrtila Basket Brno U23 poměrem 111-65. Mladým Brňanům pro změnu citelně chyběla trojice Nečas – Svoboda – Olbort a tentokrát s favoritem nedokázali držet aspoň rámcově krok. Slávisté trefili 14 trojek a stříleli z pole s 61% úspěšností, takže se téměr padesátibodovému triumfu nelze divit. Po 25 bodech zaznamenali Nehyba s Bradleym, druhý jmenovaný přidal i 11 asistencí. Za hosty nejvíce ”větral” slávistický koš Rychtecký (18b).

Kuriózní výsledek mělo třetí čtvrtfinále mezi Pískem a Snakes Ostrava. Výhra Jihočechů 111-65 totiž byla zcela stejná, jako v zápase Slavie! Sršni byli v úspěšnosti střelby ještě o něco efektivnější (68%), takže zaplněná písecké hala sledovala místy až exhibiční duel. Kraloval mu pivot Martin Svoboda s 26 body a 9 doskoky, za což si vysloužil nejvyšší užitečnost tohoto víkendu (41). Své nejlepší utkání v této sérii zahrál rozehrávač Snakes David Jakel, jenže ani jeho 18 bodů debaklu nezabránilo. Písek se v semifinálové sérii utká se Svitavami.

Písecký brejk zakončený smečí Martina Svobody

Jak už jsme zmínili výše, do semifinále si proklestili cestu také Tuři ze Svitav. O jejich postupu nad Chomutovem by se slušelo říci, že byl i přes na první pohled jednoznačný výsledek série (3-0) vydřený. Zkušení Levharti kladli tuhý odpor i ve třetím utkání na Střelnici, jejž ale posléze vyhrály Svitavy 90-76. Levharti ovšem nenechali nijak zvlášť odpočinout hlavní opory Turů a ještě tři a půl minuty před koncem za stavu 82-73 zanechávali domácí ve stavu naprosté ostražitosti. Definitivně si mohli svitavští příznivci oddechnout až po smeči Martina Nováka, která znamenala dvanáctibodové vedení 106 sekund před koncem. Vedle nejlepšího střelce Turů Pavla Slezáka (19b) kraloval pod oběma koši i pivot Jakub Jokl (14b+9d), jenž přidal i slušný ”windmill dunk”. Skvělou sérii odehrál i křídelník Levhartů Luboš Stria, který tentokrát ozdobil zápas 25 body.

Král Karlovský

V pátek na domácím kolbišti před třemi sty diváků uspěl Nový Jičín nad Litoměřicemi 79-63. Svěřenci trenéra Hájka začali od začátku druhé čtvrtiny (a stavu 17-23) výtečně bránit a umně využívali oslabeného litoměřického podkoše (chyběl Šteffel). Ve druhé periodě Severomoravané de facto rozhodli třetí duel série, protože jí vyhráli 29-14. Fandové v této desetiminutovce jásali nad pěti trojkami svých miláčků, přičemž o tři z nich se postaral Tomáš Havlík. A jelikož Slavoj ve třetí části zapomněl útočné fígle v šatně (14-8), série se za stavu 2-1 stěhovala na sever Čech.

Do novojičínské haly si našla cestu slušná návštěva

Jan Karlovský patří mezi opory Slavoje po celou sezonu a to i když v klubu vypomáhá z Ústí nad Labem. Společně s kolegou Haiblíkem tvoří slušné duo na pozici 4 a 5. Jenže Johan Haiblík byl ve čtvrtém čtvrtfinále limitován osobními chybami, tak to na sebe musel vzít Karlovský. V poločase si Litoměřice držely čtyřbodový náskok (46-42) a oba celky střílely s úspěšností nad 55%. Po pauze ale Novému Jičínu (bez Svobody) zvlhnul střelecký prach a domácí především díky Kralovskému postupně zvyšovali náskok. Na konečném triumfu 81-68 (jakož i srovnání série na 2-2) se Jan Karlovský podílel 29 body a 11 doskoky za 31,5 minuty. Dvaadvacetiletý hráč trefil navíc 12 z 18 střel z pole a jeho užitečnost se vyšplhala na 38. Ve středu od 19h tak budou mít v rozhodujícím zápase novojičínští těžkou práci jej zastavit.