Novinky

Slezák zlomil odpor Levhartů, Nový Jičín vyrovnal

Favorité 1. ligy zvládli vstup do čtvrtfinále a vedou ve svých sériích 2-0. Nebývale dramatický zápas v Chomutově rozhodl pro Svitavy 34 body Pavel Slezák. Páteční zaváhání na své palubovce napravil Nový Jičín, který pomocí dobré obrany zvítězil v Litoměřicích a sérii vyrovnal. V play out je kolo před koncem také jasno. Vyšehrad po porážce na Vysočině sestupuje, Basket Opava 2010 bude hrát baráž o udržení.

Zatím nejjednoznačnější sérií je ta mezi Pískem a Snakes Ostrava. Jihočeši vyhráli oba duely o 39, resp. o 40 bodů a ukázali, v čem je jejich síla. Pod výsledky 101-62 v pátek v Písku a 105-65 v Ostravě se podepsala skvělá střelba za dva body (v součtu 65% úspěšnost) a také výborná zónová obrana. Jestliže doma Písek přehrál soupeře i díky 28 asistencím týmu, v Ostravě se radoval i díky absenci ústředního forwarda Mičky. Tento pátek budou chtít Sršni sérii ukončit a nasbírat síly na semifinále, v němž se nejspíš střetnou se Svitavami.

Sympatická hra mladých Brňanů

Slavia začala čtvrtfinále netypicky venku a musela se obejít bez zraněného kapitána Pavla Pumprly a také Filipa Novotného. Sešívané zaskočili domácí mladíci bojovností a entuziasmem, díky nimž dokonce po první čtvrtině vedli 34-25. Pražanům ale v tomto zápase stačila jedna vysoce povedená perioda (35-11), díky níž urvali první bod. Díky zlepšené defenzivě a pestré paletě zakončení otočili ještě do poločasu na 60-45. Po přestávce se Brno i nadále drželo poměrně v blízkosti, ale Slavia nějaké drama nedopustila a vyhrála 100-84. Mladí Brňané skvěle stříleli za dva (62%) i za tři body (14/30), čímž vyrovnali slávistickou převahu na doskoku (26-40). Nejlepším domácím střelcem se stal s 16 body Adam Lukeš, Slavii velel Jalen Bradley (23b+7d). Nejlepší zápas po svém příchodu do Slavie odehrál pivot Karel Aušprunk, jenž zapsal 17 bodů a 5 doskoků.

První čtvrtfinále zakončil krásnou smečí Šimon Svoboda

V nedělní ”odvetě” v Edenu už domácí zapnuli v obraně na plné obrátky od počátku a vytvořili si rychlé vedení 21-11, jejž pomalu navyšovali. I v tomto utkání ale Brno U23 (bez Svobody, Křivánka a Olborta) hrálo velmi slušně, výsledek 101-76 pro Slavii je pro Jihomoravany slušný. V potaz je třeba vzít, že papírově daleko silnější týmy (Písek, Svitavy) odjížděly z Edenu s většími příděly. I tentokrát domácí spoléhali na guarda Bradleyho, jenž zaznamenal 24 bodů a 8 asistencí. Z pěti dvojciferných Brňanů vyčníval s 15 body Matěj Rychtecký. V pátek má Slavia možnost doma stvrdit postup.

Slezák s hardenovským nástřelem

Možná více, než je zdrávo, se na vedení dva nula natrápili basketbalisté Svitav. V prvním čtvrtfinále na Střelnici proti Chomutovu prohrával favorit v poločase 35-40. Zkušení Levharti hráli jednoduchý, ale účinný basketbal a Tuři byli zaskočeni. Po přestávce ale nakoply Východočechy dvě trojky Lukáše Jokla a po třiceti minutách už Tuři vedli 60-53. Zlepšená obrana podkošového prostoru měla za následek navyšování svitavského náskoku, takže Tuři před 216 příznivci zvítězili 86-70. Hvězdou prvního zápasu byl s 27 body, 9 doskoky a 3 bloky pivot Svitav Jakub Jokl, jenž si vysloužil užitečnost 36.

Druhý duel v Chomutově musel diváky bavit. V utkání jako na houpačce začali lépe Levharti, kteří vedli i 16-11. Jakmile začali hosté lépe bránit a v útoku se k Pavlu Slezákovi se přidal Tomáš Jansa, vedly Svitavy v půli 37-33. Ještě lépe bylo se svěřenci trenéra Bálinta na začátku poslední čtvrtiny po Slezákově trojce 65-52. Jenže se začaly dít věci a Stria s Jiříčkem dostali Levharty na dohled nervydrásající koncovky. Necelé dvě minuty před koncem normální hrací doby svítil na tabuli stav 71-71. Hosté ale měli matadora Slezáka, jenž pěti body v řadě zdeptal chomutovské naděje. Výsledek 73-85 (po sérii svitavských šestek) je z pohledu Severočechů poněkud krutý. Tak či tak pojedou v pátek svěřenci trenéra Holuši na Střelnici odvracet konec sezony. Pavel Slezák zaznamenal v dresu vítězů 34 bodů při ”hardenovském” nástřelu 13/28, domácí táhl Luboš Stria s 22 body a 10 získanými fauly.

Svitavský Pavel Slezák byl v druhém semifinále nezastavitelný, věděl to i domácí veterán Robert Landa

Hosté zatím dominují

Jediná série je zatím v tomto play off vyrovnaná – a podle očekávání to je ta mezi Novým Jičínem a Litoměřicemi. Slavoj v pátek nečekaně vyloupil novojičínskou halu na bazéně 81-75, když utkání ovládl stylem start-cíl. Nový Jičín se nebyl schopen prosadit proti dobré obraně soupeře a Litoměřice vedly po osmi minutách už 19-4. Severomoravané (bez Štěpánka a Lecza) sice postupně ukrajovali ze své ztráty, ale v závěrečné minutě neproměnili několik šestek, proto odešli poraženi. Do utkání nastoupil i rozehrávač Bukovjan, jehož trápilo svalové zranění, nicméně ani on prohru neodvrátil. Litoměřice sytila dvojice pomocníků ze Slunety: Jan Karlovský zaznamenal při výkonu kola (užitečnost 40) 23 bodů a 13 doskoků, Johan Haiblík přidal 19 bodů a 11 doskoků. Nejaktivnějším domácím borcem byl s 16 body a 9 doskoky Kevin Týml.

Nový Jičín hodně spoléhá na Štěpána Svobodu

Kdo čekal, že ve druhém utkání budou Litoměřice na koni, zmýlil se. Slavoj se od prvních minut trápil z dálky (3/26) i z šestek (11/23) a Nový Jičín si v závěru druhé čtvrtiny vydobyl vedení 36-30. Litoměřice ještě zkraje třetí čtvrtiny obrátily na 42-40, jenže tři trojky hosty vrátily do sedla a domácí definitivně odstřihly od možnosti mečbolu. Labutí písní tak byly dvě trojky Michala Šotnara v polovině poslední části, na něž odpověděl pěti body v řadě Václav Bujnoch (11 bodů a 12 doskoků v utkání). Lídrem hostů se stal s 15 body Štěpán Svoboda, Slavoj se i tentokrát spoléhal a hru zpod koše (Karlovský 19b, Haiblík 14b). Po triumfu Nového Jičína 70-62 se série stěhuje zpět na Moravu.

V play out je jasno

Kolo před koncem skupiny o udržení známe sestupujícího i účastníka baráže. V pátek nabídla Opava 2010 vysokou porážkou v Plzni 67-116 šanci Vyšehradu, který pokud by v neděli zvítězil v Jihlavě, mohl i nadále živit naději na baráž. Vyšehrad ovšem svou šanci nevyužil. Bez nejlepšího střelce Daniela Zacha podlehl Vysočině 45-76 a příští rok si Pražané zahrají pouze druhou ligu. Basket Opava bude o udržení bojovat v baráži s nejlepšími týmy druhé ligy. Na svého soupeře si Slezané ještě budou muset počkat. V posledním duelu tohoto hracího víkendu uspělo Polabí v Prostějově 75-74 a obrat Středočechů přiživil i tímto skvělým ziskem a následnou smečí Pavel Novák!