Novinky

Machač skolil Děčín a svitavské KO v závěru

Český pohár zná sedm z osmi čtvrtfinalistů. David Machač a jeho Kolín je překvapivě jedním z nich. Děčín bez několika opor padl v Polabí 104:99. Bez potíží postupovaly Opava, Olomoucko, Ústí, ale i USK Praha. Nejdramatičtější duel v Brně ovládly Svitavy díky závěrečné šňůře 1:15.

24 trojkami a nebývale vysokým triumfem dala částečně zapomenout na ligové porážky Opava, která si dojela pro výhru 52:140 na brněnskou Morendu. Tamní SA Komfort Brno bez lídra Zachrly nekladl žádný odpor a Klečka (33b) s Jurečkou (28b) si s chutí zastříleli a 13 trojek jde v součtu na jejich konto.

Rovněž v pohodě zvítězilo Olomoucko (bez Josipoviče) na půdě opavského béčka. Hanáci přeskákali domácí mladíky 5-15 na útočném doskoku, zaznamenali 13 trojek a při vedení v poločase o 33 bodů mohl dát trenér Benáček prostor mladým hráčům. Váňa se Štěpánem jej nezklamali a shodně s 21 body se stali nejlepšími střelci hostů. Rovněž 21 pak nastřílel domácí Jiří Štěpánek.

Nečekaně vysoký triumf slaví USK Praha nad Královskými sokoly (100:46). Hosté bez Stamenkoviče s Pekárkem neměli svůj den, naopak Sovám se i bez Applebyho dařilo na obou půlkách palubovky. Hosté při obřích 25 ztrátách vystřelili z pole jen mizivých 48 střel. V domácím dresu se objevilo pět dvouciferných střelců (nejvíce Štěrba – 14b), jediným dvouciferným sokolem se stal Lošonský (15b).

Jen 15 minut dokázali držet krok se Slunetou nažhavení Levharti z Chomutova. Ještě do přestávky stačili hosté odskočit na 37:51 a po změně stran pouze navyšovali své vedení až na konečných 64:101. Domácí podle očekávání vedl Jakub Houška s 22 body, hostující trenér Pištěcký rozložil síly mezi celý tým, takže mezi nejlepší střelce patřili Čampara (19b), Karlovský (14b) a Brown (14b).

Pozápasové foto Levhartů Chomutov po utkání s Ústím nad Labem

Perfektní Machač králem

Válečníci přijeli do Kolína bez dlouhodobě zraněných Landy s Gruntem a nastoupit nemohli také Pomikálek s Carlsonem, takže diváky čekal zápas dvou týmů s úzkou rotací. Za Medvědy se naopak představil nový americký shooting guard Anthony Durham. Kolín zaskočil favorita hned od počátku a vedl 13:0, první koš hostů zaznamenal až po téměř čtyřech minutách Šiška. Domácí lépe doskakovali i trefovali a vedení narůstalo. K poločasovému úspěchu 67:43 jim pomáhal i velezkušený David Machač, jenž za dvě čtvrtiny kraloval s 18 body.

Ještě na začátku 33. minuty to vypadalo na poklidný postup Kolína (89:64), jenže Válečníci nemají svou přezdívku jen tak pro nic za nic. Vše na sebe vzal Autrey podporován Kroutilem a Feštrem a dvě minuty před koncem to bylo naráz 94:89. Kolín, jenž se začal strachovat o postup, vysvobodil až trojkující Durham. Ten při premiéře stihl 14 bodů a 3 asistence, ale vládcem kolínské haly byl již zmíněný David Machač. 39letý veterán neminul ani jednu z 11 střel z pole a zaznamenal 28 bodů a 5 doskoků. Medvědi se radují z výsledku 104:99. Děčínu v oslabené sestavě nepomohl ani skvělý výkon Lamba Autreyho (23b+8d) a 70% úspěšnost střelby za dva body.

Brno bez Smithsona a Stegbauera kousalo

Kdo se podíval na sestavu mmcité1 Basket Brno před pohárovým osmifinále se Svitavami, řekl by si, že vzhledem k absenci Bryana Smithsona a Lukáše Stegbauera, je favorit zápasu jasný. Brno se však do téměř kompletních Turů zakouslo a přestože kromě úvodu po většinu utkání prohrávalo, drželo se stále na dostřel. Jihomoravany táhli zejména pivoti: Jakub Jokl, jenž zaznamenal double-double za 19 bodů a 11 doskoků při střelbě z pole 8/9 a také Jakub Krakovič (20b+6d). Svůj den naopak příliš neměl Davell Roby, který sice rovněž dosáhl na double-double (13b+10d), ale z pole proměnil jen 2 ze 13 střel.

Brněnský mladík Jakub Nečas bojuje pod košem Turů se zkušeným Jiřím Jelínkem

Brnu rozhodčí dopřávali záplavu trestných hodů (23/34), díky nimž bylo na dostřel ještě 3,5 minuty před koncem. Od stavu 73:77 však domácí zcela vyhořeli v útoku a Svitavy nemilosrdně trestaly trojkami. Šňůrou 1:15 opanovaly zápas poměrem 74:92, který je pro svěřence trenéra Růžičky až krutý. Tuři spoléhali v útoku na Crandalla (23b) a Marka (15b), hned 3 bloky vedle 12 bodů a 7 doskoků rozdal pivot Puršl.