Novinky

Kolín si doskákal pro pohárový bronz

Kolín sice větší část zápasu o třetí místo s Ústím prohrával, ale díky převaze na doskoku a dvojici Číž – Odomes v koncovce oslavil po závěrečném obratu velký triumf.

Kolínský trenér Konvalinka udělal oproti semifinále v základní sestavě dvě změny, překvapivě se do ní nevešel Číž a také Slavinskas. Od prvních minut byl Kolín (s Odomesem a Křivánkem v základu) aktivnější, ovšem kvůli nepřesné střelbě se to nijak nepromítlo na skóre. Fanoušky zvedl ze sedadel po necelých čtyřech minutách Rashard Odomes, jenž předvedl skvělou smeč po průniku zleva (8-6 pro Kolín). Ústí (bez Daileyho) v polovině zápasu dostaly na koně dvě technické chyby Kolína a po minišňůře 7-0 Severočeši vedli na začátku sedmé minuty 15-10. V závěru první periody se na place objevil Adam Číž, jehož dvě trojky stanovily stav po deseti minutách 22-20 pro Slunetu.

Svejcar vs. Odomes

Utkání se nehrálo v tak vysokém tempu, jak bychom byli zejména u Slunety zvyklí. Přece jen bylo vidět, že oba týmy mají za sebou včerejší semifinále. Druhý zápas ve dvou dnech však rozhodně nevadil kolínskému Odomesovi, jenž měl na svém kontě za 12 minut už 13 bodů. Na druhé straně řádil pro změnu Spencer Svejcar, po jehož čtyřbodové akci vedly Pandy už 32-25. Na hřišti se začalo přiostřovat, fauly a následné šestky se množily. Druhá polovina druhé periody odšpuntovala bodové dostihy, na ústecké straně se začalo dařit Martinovi a Peckovi, za Kolín stříleli Číž s Odomesem. Za 16,5 minuty diváci shlédli celkem 82 bodů a při vedení 44-38 si kouč Ústí Šotnar vyžádal time-out. Rashard Odomes si hrál svůj vlastní zápas a zejména díky jeho 22 bodům a také třinácti Číže snížil Kolín na přestávkový minus bod (49-50).

Martin Nábělek rozehrává akci Slunety

Začátek třetí čtvrtiny patřil Slunetě, kterou “nakopl” dvěma ztrátami Číž. Svejcar po 4,5 minutách poslal svůj celek košem na 64-54 poprvé v tomto zápase do dvouciferného vedení. Adam Číž se však záhy vykoupil za ony ztráty a dvěma trojkami v rozmezí půl minuty přirazil na 62-66 z pohledu svého týmu. O minutu později kolínskou část haly rozbouřil Mareš, protože trojkou z rohu po dlouhé době poslal Medvědy do vedení 67-66. Tříapůlminutovou pasáž Slunety bez koše ze hry ukončil až trojkou Martin, jenž vrátil svým barvám vedení (71-69).

Drama do posledních sekund

Do poslední desetiminutovky vstupovalo Ústí ve vedení 72-69, ovšem dva jeho hráči měli čtyři fauly a dva po třech. Z týmu Kolína měl problémy s fauly pouze Mareš (4). Po delší době se připomněl i ústecký letec Johnson – akcí alley-oop po nabídce Hickse (75-71). Ústí si udržovalo po většinu čtvrtiny (až na malou chvíli) malý náskok, ovšem 3:10 před koncem srovnal zpod koše Mareš (83-83). Po celý zápas naprosto neviditelný Džiugas Slavinskas rozjásal kolínské šiky sedmdesát sekund před koncem veledůležitou trojkou na 88-85 pro Kolín a Pandy si vzaly oddechový čas. Po něm se proti trojkbloku mužů v modrém pod košem neprosadil z nájezdu Martin a zkušenější Medvědi si už výhru vzít nenechali. Výhru 92-89 získali díky doskoku (41-29) a také díky supervýkonům Odomese s Čížem, kteří se složili na 52 bodů Polabanů.

Zlomový moment? Útočný doskok Petráše

Michal Mareš (křídlo BC Geosan Kolín) “I když jsme prohrávali, pořád jsme věřili, že se s tímto turnajem rozloučíme vítězně. My jsme tým, který dokáže dát tři čtyři trojky za krátký čas, takže těch minus deset v půlce třetí čtvrtiny bylo hratelných. My jsme si dnes pohlídali doskok. Měli jsme to 41-29 a ukázalo se, když máme přes 40 doskoků, nemůžeme prohrát (smích). Vypíchl bych ze závěrečných momentů důležitý útočný doskok Kuby Petráše, po kterém byl faulovaný a proměnil i šestky. To byl možná zlomový moment. Co se týká Rasharda Odomese a Adama Číže, tak Rashard konečně předvedl naplno ten instinkt střelce. Jeho výkon je o to cennější, že kvůli výronu z Ostravy teď týden pořádně netrénoval. A Adam dneska zahrál tak, jak jsme jej znali v minulých letech z jeho top formy. Já hlavně doufám, že nás bronz v poháru nakopne i k lepším výkonům v lize.”

Sluneta Ústí nad Labem – BC Geosan Kolín 89:92 (22:20, 28:29, 22:20, 17:23)

Body: Hicks 23, Martin 21, Svejcar 19 (5a), Pecka 12, Johnson 6 (6d), Heinzl 4, Haiblík 4 – Odomes 28, Číž 24, Petráš 13 (12d), Mareš 11, Slavinskas 10, Šiška 4 (9a), Křivánek 2

Doskoky: 29 – 41

Dvojky: 22/42 – 18/35

Trojky: 9/20 – 11/30

TH: 18/21 – 23/34

Asistence: 14 – 22

Ztráty: 9 – 10