Novinky

Děčín slaví první trofej v historii klubu

Basketbalisté BK ARMEX Děčín vyhráli Louda Auto Final4 Českého poháru. Ve finále na pražské Královce díky 21 útočným doskokům a 27 bodům Matěje Svobody porazili Basket Brno 87-74.

Finále se od prvních minut hrálo ve velkém tempu. V děčínském dresu si rychlé dva fauly připsal kapitán Pomikálek, přesto jej kouč Grepl nechal i nadále na hřišti. Válečníci po čtyřech minutách nasbírali čtyři týmové fauly, nicméně v polovině úvodního dějství po trojce Svobody vedl právě Děčín 14-12. Tuto čtvrtinu vyhráli Severočeši 23-18, zejména proto, že přeskákali svého soupeře 14-5.

Ještě lépe bylo pro Válečníky zkraje části druhé, kdy po šňůře 4-0 donutili brněnského lodivoda Růžičku k oddechovému času (27-18). Obranný koncert Děčína pokračoval, Nichols pěti body v řadě zvýšil po čtrnácti minutách už na 34-20. Fandové Válečníku byli ve varu a trenér Růžička při dalším time-outu také. trápení Brna v útoku ale pokračovalo a Děčín věrný své rychlé hře skóroval zhusta po rychlých kontrech a útočných doskocích. V brněnském dresu planuly vášně a těsně před přestávkou museli rozhodčí technickými chybami uklidňovat Krakoviče s Culpepperem, kteří vystartovali na Waltona. Do šaten šly oba týmy v naprosto odlišném rozpoložení za drtivého náskoku Válečníků 45-27 (Nichols 15b – Chatman 11b). Brno za poločas minulo 15 ze 17 trojek a prohrálo i na doskoku 17-24.

Ze zápasu Brno - Děčín
Ze zápasu Brno – Děčín

Děčín drama nepřipustil

Útočné trápení Brna nebralo konce, zato Děčín se i po změně stran prosazoval ze všech možných pozic. Když už se Brno po dvou tříbodových akcích přiblížilo na 38-50, zchladil jej trojkou Matěj Svoboda. Krátce po polovině třetí části rozparádil brněnské barvy alley-oopem Danilo Djuričič po náhozu Křivánka. A o dvacet sekund později to pro Brno bylo znovu veselejší – Nečas proměnil koš s faulem na 43-53. Brno se Děčínu začalo vyrovnávat v tvrdosti v obraně, prosazovalo se z vymezeného území a vedení Válečníků až do konce třetí desetiminutovky oscilovalo mezi deseti až třinácti body. Po třiceti minutách svítilo na tabuli skóre 62-50.

Děčín si i ve čtvrté čtvrtině drželo před 1365 diváky na Královce dvojciferné vedení. Pomáhaly mu k tomu útočné doskoky, jichž měli Válečníci po 34 minutách na svém kontě už sedmnáct! Čtyři minuty před koncem pohřbil brněnské naděje na trofej trojkující Pomikálek a děčínské publikum začalo pomalu slavit. Jeho miláčci dokráčeli k prvnímu klubovému zlatu po výsledku 87-74. Vítěze táhli Svoboda (27b+6d) s Nicholsem (18b+8d). Brno doplatilo na slabou úspěšnost trojek (5/28), ztráty (18-13) a útočné doskoky (12-21). Lídry Jihomoravanů byli Chatman (17b) s Culpepperem (23b). MVP finále byl zvolen děčínský rozehrávač Ty Nichols.

Vítězný celek čeká na předání trofeje

Řekli po finále:

Tomáš Grepl: „Pocit, že můžu být jako trenér u získání vůbec první velké trofeje pro děčínský klub, je krásný. Za vším, co se kdykoli podaří vyhrát, stojí obrovské množství dřiny, potu, slz a odříkání. Oba zápasy tu byly nesmírně těžké, ale my si na tenhle víkend schovali ty nejlepší možné výkony. Obrovsky jsme se poučili z minulé sezony, letos jsme se chtěli skupině A2 rozhodně vyhnout a udělali pro to všechno. Povedla se nám dobrá volba zahraničních hráčů, když domácí nebyli k dispozici a týmová chemie si pomalu sedala a vyvrcholilo to dnes vůbec nejlepším výkonem letošní sezony. Sešlo se nám skoro všechno a vycházelo nám to, co Děčín vždy zdobilo a dál zdobí. Pro mě to je obrovský úspěch, ale vůbec nejvíc si ho zaslouží náš generální manažer Lukáš Houser, který je v klubu přes dvacet let a on bude dneska hrozně šťastný.”

Vítězný ceremoniál

Lubomír Růžička: „Nezvládli jsme první poločas v hlavách. Byli jsme příliš svázaní a nehráli jsme naší hru. Děčín perfektně útočně doskakoval, my jsme byli hrozně slabí na obranném doskoku. K tomu nám pak chybí naše rychlá přechodová fáze a jednoduché body. Děčín byl zaslouženě lepší a proto slaví. Děčín byl fyzičtější. My jsme měli spoustu otevřených střel, které jsme neproměňovali a začali jsme se myšlenkami propadat, že nám to nejde a nemáme svůj rytmus. Děčín to vycítil. Ve druhém poločase jsme se dokázali vrátit, ale už bylo pozdě. Oni dnes skvěle bránili vymezené území. My jsme se tam hrozně natrápili, nedali jsme tolik jednoduchých bodů jako třeba v Děčíně. V tom bych taky viděl klíč.“

Basket Brno – BK ARMEX Děčín 74:87 (23:18, 9:22, 17:23, 24:25)

Body: Culpepper 23, Chatman 17, Bálint 11, Krakovič 7, Nečas 6, Djuričič 4 (6d), Puršl 3, Půlpán 2, Dáňa 1 – Svoboda 27 (6d), Nichols 18 (8d), Pomikálek 12 (9d), Walton 11 (6a), Josipovič 10 (9d), Bruner 4, Kroutil 3, Macháč 2

Doskoky: 37 – 48

Dvojky: 19/31 – 25/50

Trojky: 5/28 – 6/20

TH: 21/29 – 19/29

Asistence: 15 – 21

Ztráty: 18 – 13