Novinky

Písek dobyl první místo, čtvrté je Brno U23

V 1. lize skončila nadstavbová část. V jejím závěrečném kole ovládl šlágr Písek, který doma předčil Svitavy díky útočnému doskoku. Brno U23 si pro pojistku čtvrté pozice dojelo do Litoměřic, kde uspělo stylem start – cíl. V play out si polepšil SP Basket, jenž drtivě vyloupil halu Prostějova. “Spodní” skupina má na programu ještě dvě kola.

Sršni přivítali Svitavy s vědomím, že pokud vyhrají o pět a více bodů, půjdou do play off z první pozice. A před vyprodanou arénou hnáni skvělými fanoušky diktovali tempo hry. Svitavy (bez rozehrávače Jansy) se ještě nestačily rozkoukat a po 150 sekundách prohrávaly 3-8. Písek se tlačil do vymezeného území, sbíral útočné doskoky (24-10 v zápas) a také soupeřovy fauly. Svěřenci Jana Čecha stříleli nevídaných 40 trestných hodů, ke své škodě jich proměnili pouze 18 a ukázali, kde je v této fázi sezony tlačí bota. Domácí přesto navyšovali svůj náskok a v osmé minutě to bylo už 25-11. Tuři se poté probrali a přidali v obraně, což jim vyneslo příraz na 30-34 v polovině čtvrtiny druhé.

Poločas zněl 50-37, poté, co se se prosazovali zejména Šlechta s Borovkou. Kdyby se Jihočeši (kromě šestek) lépe trefovali z dálky, dokráčeli později k bezpečnější výhře. Jenže jen 27% úspěšnost byla voda na mlýn Svitav, které koncem třetí periody naposledy přitáhly na 63-69. Utkání pro Písek pak definitivně rozhodla šňůra 7-0 v úvodních minutách poslední čtvrtiny. Domácí oslavili se svými fanoušky triumf 89-75 i první místo po nadstavbě. Šest píseckých hráčů nastřílelo dvouciferný počet bodů, nejpilnější z nich byli Šlechta (16b) a Martin Svoboda (16b+11d+8a), jenž byl pouhé dvě asistence od triple-doublu. Tuři poléhali na Martina Nováka (20b), tentokrát pouze 4 body přispěl dlouhán Jakub Jokl.

Martin Svoboda znovu zářil

Brno bez problémů

Mladí Brňané neměli žádné velké problémy skolit venku Litoměřice. A to jim kvůli účasti na Louda Auto Final4 Českého poháru chyběli Dáňa, Křivánek a Nečas. Severočeši (i s Haiblíkem a Karlovským) zůstali v první čtvrtině nejspíš ještě v šatně a po čtyřech minutách prohrávali 2-16. V domácí hře nefungovalo vůbec nic a s tímto polštářem naopak Brnu narostla křídla. Když Rychtecký ve 14. minutě trojkoval na 33-16 pro Brno, bylo prakticky rozhodnuto. Slavoj se sice postupně zlepšil a dvakrát v dalšímu průběhu přitáhl na minus čtyři, ale na přímý dostřel se nedostal. Hosté díky výborným trojkám (10/22) a 42 bodům zpod koše zvítězili 87-81 a v play off vyzvou Nový Jičín. Vítěze sytili Kubín (18b) a Rychtecký (14b), za poražené odehrál opět výborný part pivot Karlovský (29b+9d).

Roli favorita splnil doma Jindřichův Hradec proti Novému Jičínu. Utkání bylo střeleckým soubojem křídel Jocyse (30b) s Týmlem (31b). Přestože hostující borec nastřílel šest trojek a domácího v minisouboji o bod porazil, radovali se nakonec po zásluze Lions. Ti si vybudovali dvouciferný náskok na začátku druhé čtvrtiny a díky lepšímu doskakování (46-32) i střelbě za dva body nakonec zvítězili 86-72. Jocysovi sekundoval i kapitán Linhart (19b+8d), zatímco k Týmlovi na druhé straně se nikdo bodově nepřiblížil. Lions si ve čtvrtfinále zahrají s Litoměřicemi.

Aušprunkův výkon kola

O postupujících do play off ve skupině o 7. až 12. místo bylo jasno už od předposledního kola, takže týmy odehrály závěrečné mače pouze o čest. V duelu Polabí se Zlínem shlédli diváci v Poděbradech slušnou přestřelku s lepším koncem pro domácí (106-88). Zlínští drželi s běhavým soupeřem krok zhruba 28 minut, kdy prohrávali 68-76. O výhře definitivně rozhodla šňůra Polabí 8-0 v posledních dvou minutách třetího dějství. Hvězdou zápasu byl se 30 body, 9 doskoky a 7 asistencemi domácí křídelník František Rylich, který byl navíc s užitečností 39 druhým nejlepším hráčem uplynulého kola 1. ligy. Hosty v sedmičlenné rotaci poháněli Nehoda (21b) se Szarowskim (16b+6a).

Plzeň si po seřízení mířidel po přestávce (37-35) poradila s Opavou B 90-71. Měrou vrchovatou k tomu pomohl pivot Karel Aušprunk – a to 23 body, 13 doskoky a 10 získanými fauly. Osmadvacetiletý basketbalista zaznamenal užitečnost 45 a s jeho obranou měli mladí Slezané obrovské problémy. V jejich dresu se nejvíce dařilo Šimonu Kurečkovi (22b+6d). Opava B končí sezonu na desáté příčce, Plzeň naproti tomu v play off vyzve lídra z Písku.

V posledním duelu této skupiny zvítězila Olomouc na půdě USK Praha B 75-69 a to po obratu v poslední desetiminutovce. Do ni domácí Sovy (bez Vlka či Fuxy) vstupovaly ve vedení 56-52, ale Hanáci (bez Klepače s Tkadlecem) pod vedením veterána Scripcarua (všech osm bodů nasázel v poslední čtvrtině) otočili. Double-doublem se blýskl olomoucký pivot Jakub Skalička (18b+12d), Srník přidal 17 bodů. V domácím dresu nastřílel kariérní maximum mezi dospělými Vojtěch Klein se 17 body (trojky 5/8).

Tabulka skupiny o 7. až 12. místo

Prostějov si zahrává s ohněm

Prostějov prohrál v play out pošesté v řadě, tentokrát doma s SP Basket 65-84. Orli už jsou tak přímo “namočeni” do barážových starostí. Na Pelhřimov mají sice náskok jedné výhry, ale se Sojkami také horší vzájemné zápasy. Navíc se na ně se šesti výhrami dotáhl právě SP Basket, který na Hané prožil skvělý první poločas (56-39). Pražané ukázali Orlům lekci z produktivity, trefili totiž 9 z 15 trojek (6/10 v poločase) a dařilo se jim i za dva body (53%). Jejich vítězství je o to cennější, že se zrodilo bez nejlepšího střelce Staniszewskiho. K šestému triumfu sezony dovedl SP Basket Hřebík (22b) s Růžičkou (18b+6d). Prostějov padl na doskoku (25-33) a nebyly mu nic platné ani slušné výkony Klepače (16b) a Rytíře (15b).

Levharti rozdrtili doma Vysočinu 100-74 a potěšili fanoušky nastřílenou stovkou. Severočeši slaví definitivu záchrany a v jejich dresu se objevilo hned pět dvouciferných střelců. S 19 body byl z nich nejpilnější Boyko. Levharti vysázeli 14 přesných trojek z 27 pokusů, na což Vysočina nenašla odpověď. U jistě sestupujícího týmu střelecky explodoval Maňák se 30 body.

Dvě výhry ve dvou dnech přivály záchranu také pardubickému béčku. Ve čtvrtek Východočeši porazili v dohrávce Chomutov 82-73, v pátek si bez potíží poradili s Pehřimovem 89-64. Pardubice výborně bránily a diametrální rozdíl mezi oběma celky byl také v úspěšnosti střelby z pole (59% vs. 30%). Nejlepšími střelci domácích byli Mikuláš (16b) s Novotným (15b), v hostující ofenzivní nepohodě nastříleli po 11 bodech Grunt s Plášilem.

Liberec vítězí dál. Proti sedmičce Ostravanů udeřili Severočeši po přestávce, do níž vstupovali v pětibodovém vedení. Po třetí čtvrtině 28-10 si Liberec mohl užívat zbytek zápasu a bavit diváky. Výhra 96-66 je osmou v řadě, rodila se pod křídly 15-bodového guarda Příhonského a také 13 trojek týmu. Veterán Jan Stehlík s 29 body vysokou ostravskou prohru nezmírnil. Snakes ještě jistotu záchrany nemají, v příštím kole k ní potřebují porazit doma Pelhřimov.