KomentářeNovinky

Skvělý Auda, pálící Kyzlink a Barca jedoucí na vítězné vlně

První dubnový týden přinesl mnoho interesantních podívaných i výsledků a individuálních střeleckých výkonů v zahraničních soutěžích. Kteří čeští a slovenští legionáři táhli svoje týmy za výhrami, postupem a kdo naopak nenastoupil či zůstal pouze na lavičce? Odpovědi na tyto otázky i mnohé další najdete v našem tradičním přehledu.

Skvělý Palyza a Peterkova drtivá porážka na Bayernu

V britské lize zvítězil v napínavém špílu tým Caledonia Gladiators nad Cheshire Phoenix 116:110 po prodloužení a svého soka tak dorovnal na druhém místě tabulky. Český křídelník Lukáš Palyza k výhře přispěl deseti body a čtyřmi doskoky za téméř 26 odehraných minut; síťkou prohnal dvě ze tří vystřelených trojek.

Slovenský borec Tomáš Pavelka obléká v litevské lize barvy týmu Šauliai. V minulém týdnu nejprve jeho ekipa těsně prohrála na kurtu Jonavy 80:81 a Pavelka v tomto klání zapsal 6 punktů za necelých deset odehraných minut. O víkendu si však Šauliai spravila chuť a před zraky svých fans setnula Pieno Zvaigzdes 98:89. Třiadvacetiletý 217 vysoký Slovák k vítězství přispěl osmi body a sedmi doskoky za více než dvacet minut strávených na hřišti.

Ulm vedený slovenským kormidelníkem Antonem Gavelem v německé lize potvrdil na domácím kolbišti roli favorita a porazil Bamberg 106:90. Braunschweig podlehl jednoznačně na hřišti lídra tabulky Bayernu Mnichov 61:91 a reprezentační power forward Martin Peterka v dresu poražených za 17 minut zapsal 3 body.

Ve druhé německé lize měl Giessen v uplynulém týdnu padesátiprocentní úspěšnost. Nejprve doma v důležitém mači tabulkových sousedů porazil Kirchheim 72:70 a slovenský point guard Šimon Krajčovič k tomu přispěl šestnácti pointy. O víkendu ovšem Giessen nezvládl venkovní utkání a prohrál na půdě Trieru 71:89. Krajčovič v tomto klání zaknihoval 14 bodů.

Chmurný Jelínkův týden a Barca jde do čela ligy

Vydařený týden má za sebou španělská Murcia, jejíž barvy hájí reprezentační křídelník David Jelínek. Nejprve doma v play-off Ligy mistrů porazila německý Ludwigsburg 98:72 a následně ve španělské lize zvítězila na hřišti Badalony 82:75. V obou utkáních ovšem vousatý sympaťák bohužel zůstal pouze na lavičce. Za Badalonu ve druhém zmíněném utkání naskočil do hry Slovák Vladimír Brodziansky, jenž zaznamenal 5 bodů a 4 doskoky za dvaadvacet minut.

Úspěšný týden ve svém hájemství má za sebou i Barcelona s českým tandemem Tomáš Satoranský – Jan Veselý v čele. Nejprve ve čtvrtek zdolali Katalánci v Eurolize izraelského soka Maccabi Tel Aviv 92:89. Veselý byl spolu s Abrinesem nejlepší střelec svého týmu, když dokázal nasázet 17 bodů za 25 minut, k nimž přidal ještě 7 doskoků. Jeho parťák Satoranský sice střelecky nezářil a vsítil dva body za 27 minut, ovšem k nim přidal ještě úctyhodných 11 doskoků a 6 asistencí.

V prestižním El Clásicu Barca zvítězila nad Realem Madrid 85:79 a sesadila jej z čela ACB ligy. Ostravský odchovanec byl znovu při chuti a za necelých 24 minut nastřílel 11 bodů, k nimž ještě přihodil 8 doskoků. Kluk z Folimanky pak na kurtu strávil dvacet minut, během kterých na konto svého týmu přispěl třemi body a pěti doskoky i asistencemi.

Lukáš Palyza se řítí na koš v utkání proti Cheshire Phoenix

Střelecky výživný Audův víkend a Kyzlink ve skvělé formě

Ve druhé španělské lize zvítězila Tizona Burgos v zajímavém a důležitém střetu nad Estudiantes 90:83. Lavičce Tizony šéfuje reprezentační kormidelník Diego Ocampo, který opět nemohl využít služeb křídelníka Davida Böhma.

Nepříjemnou porážku muselo o víkendu skousnout Alicante, které prohrálo na palubovce Fuenlabrady 71:77. Ex-brněnské křídlo Richard Bálint odehrálo 11 minut, ovšem do střelecké listiny se tentokrát nezapsalo.

Jedno vítězství i porážku o víkendu zaznamenalo Aomori, jehož barvy hájí pivot Patrik Auda. Nejprve jeho ekipa prohrála na kurtu Shizuoky 93:108. Brněnský odchovanec byl nejlepším střelcem svého týmu, když za necelých 30 minut nasázel 22 punktů.

O den později si již jeho výběr vedl o poznání lépe a na stejném místě nad totožným sokem již zvítězil 96:79. Potetovaný usměvavý borec byl tentokrát druhým top skórerem své družiny, když za necelých devětadvacet odehraných minut nasázel 21 punktů a přihodil ještě šest doskoků.

Důležitým dílkem do vítězné mozaiky Anwilu Wloclawek byl o víkendu perimetrový ostrostřelec Tomáš Kyzlink. Sedmnácti body za dvaadvacet odehraných minut pomohl své družině k důležité výhře 70:64 na hřišti týmu Spojnia Stargard.

Nezdar Hrubanova Choletu a postup Prometeje do semifinále ligy

Hořkou pilulku v podobě nečekané porážky musel o víkendu vstřebat Cholet, v jehož dresu letos válí kapitán národního týmu Vojtěch Hruban. Ani on však nedokázal odvrátit nezdar 72:84 s Gravelines-Dunkerque. V tomto utkání ex-nymburský křídelník na hřišti strávil více než 25 minut a nastřílel sedm bodů.

V Lotyšsko-estonské lize dokázal Prometej vedený ex-reprezentačním koučem Ronenem Ginzburgem postoupit 2-0 nad zápasy do semifinále ligy přes Ogre. Na úvodní domácí výhru 97:82 navázali jeho svěřenci venkovním vítězstvím 90:82.

I v klání No.2 byl hodně vidět centr národního týmu Ondřej Balvín. S šestnácti body za necelých 26 minut byl nejlepším střelcem svého výběru; ke svému bodovému příspěvku navíc přidal ještě osm doskoků.