Zaostřeno na: Nebývale vyrovnaná Euroliga

Základní část Euroligy se přiblížila ke své polovině. A to je okamžik dobrý k ohlédnutí, co se zatím v nejprestižnější pohárové soutěži událo. Mnoho fanoušků i expertů překvapuje letošní vyrovnanost. Mezi nejpříjemnější překvapení patří Fenerbahce, Monako a Baskonia, zatímco Milánu se nedaří. A co Barcelona se dvěma lvy v sestavě? O tom všem se dočtete v našem příspěvku.

Pokud letos někdo z vás sleduje Euroligu pouze ”jedním okem”, musí při pohledu na tabulku povytáhnout obě obočí. Na prvním až pátém místě se totiž po 15. kolech seřadilo hned pět klubů s identickou bilancí 10-5. Jsou jimi Fenerbahce, Real Madrid, Baskonia, Barcelona a Monako. To však není všechno: O nesmírné vyrovnanosti letošního ročníku krásně vypovídá fakt, že desátá Crvena Zvezda s bilancí 8-7 ztrácí na uvedenou pětici pouhé dvě výhry!

Například Fenerbahce si třemi prosincovými porážkami v řadě pošramotilo bilanci z 10-2 na 10-5, i tak ale vynikající první třetinu sezony v podání Turků tipoval málokdo. Kouči Itoudis ukazuje, že umí pracovat i s nižším rozpočtem, než býval zvyklý v CSKA Moskva. Kariéru u Bosporu oživil v Barce nechtěný veterán Nick Calathes, jenž spolu s Motleym, Goduričem a Wilbekinem tým táhne. Poslední jmenovaný – Scottie Wilbekin rovněž ukazuje, že mu změna prostředí pomohla. Oproti loňské sezoně v Maccabi například vylepšil trojkovou střelbu o 3.6 procentního bodu. Fenerbahce potřebuje po třech prohrách nutně zabrat, ovšem v pátek v Boloni jej jako favorita nečeká nic jednoduchého.

Tabulka Euroligy po 15. kole
Zdroj: Livesport.cz

Perfektní prosinec Basků

Baskonia v prosinci kosí jednoho soupeře za druhým. V Eurolize si svěřenci trenéra Penarroyai připsali pět výher z pěti zápasů a spolu s ACB ligou jejich šňůra čítá už devět triumfů. A to Baskové neměli vůbec lehké soupeře – obzvlášť venku. Porazili tam totiž oba turecké giganty: Efes 83-78 a Fenerbahce 76-70. Výhra nad lídrem Euroligy Fenerbahce zaujala fanoušky i proto, že Baskonia za ní vykročila perfektním prvním poločasem (52-33). Proti Efesu zase Howard a spol. udeřili ve třetí čtvrtině, jíž vyhráli 28-12 a obrátili nepříznivý vývoj. Velmi důležitým se ukázal i návrat Pierria Henryho do sestavy koncem října. S americkým guardem v sestavě dokázali Baskové zvítězit v šesti z deseti euroligových utkání. V posledním duelu s Virtusem Boloňa (90-79) navíc Henry zaznamenal 15 bodů a 13 asistencí (oproti dvěma ztrátám).

Pierria Henry proti Boloni

Baskonia se v sezoně spoléhá na druhý nejproduktivnější útok Euroligy (85.6 bodů na zápas, lepší už je jen Olympiakos s 86.4), ovšem pět prosincových výher jí získala zlepšená obrana. V prosinci Baskové inkasovali pouhých 69 bodů na zápas, přičemž oba turecké giganty ubránili pod 80 body. Při náročném programu Euroligy i ACB ligy je důležité, že trenér Penarroya dokáže rotovat prakticky všech 12 hráčů a pouze Darius Thompson hrává lehce přes 25 minut. Euroligový prosinec zakončí Baskonia ve čtvrtek doma s Realem Madrid. Vedle řeckého derby Pantathinaikosu s Olympiakosem bude zápas Basků s Realem jednoznačným magnetem 16. kola.

Nevyrovnané výkony Barcelony pokračují

Už už to vypadalo, že Barcelona najíždí na vítěznou vlnu. Katalánci v ACB lize a Eurolize (po porážce s Lyonem) zvítězili čtyřikrát za sebou a zlepšili obranu. Jenže poté přišel předvánoční duel ve Valencii. I před ním byli Mirotič a spol. favority, jenže po většinu utkání se nedokázali vyrovnat s vynikající obranou oranžových. V útoku je navíc deptala kolektivní hra Valencie: Šestice hráčů nastřílela 9 a více bodů a oranžoví ve čtvrté části odskočili i na děvět bodů náskoku. Hosté se sice v samotné koncovce dvakrát vrátili na dostřel jediného bodu, na obrat jim ale nezbyl čas.

Kouč Jasikevičius už poněkolikáté v sezoně nedokázal reagovat na nedobrý průběh utkání a jen se rozčiloval u postranní čáry. Čeští krajánci neodehráli špatný zápas (Veselý 14 bodů a 2 doskoky za 25 minut, Satoranský 6 bodů, 6 doskoků a 4 asistence za 23 minut), ale kromě Laprovittoly (28b) a Veselého se v ofenzivě nikomu příliš nedařilo. Například Nikola Mirotič trefil jedinou trojku z osmi pokusů.

Barcelona v tomto ročníku střídá lepší výkony se špatnými a ukazuje se jako tým bez identity. Přitom na papíře mají Katalánci ze všech euroligových rosterů právě ten svůj nejvíc napěchovaný hvězdami. Ovšem jak víme, jen papírové předpoklady tituly nevyhrávají. Bude zajímavé sledovat, zda se Šarasovi povede najít stabilní – řekněme devítičlennou opěrnou rotaci, resp. zda se povede vyladit formu Barcelony na vrchol sezony. Nároční fanoušci by měli rádi výhru v každém utkání, ovšem pragmaticky řečeno – Barca potřebuje skončit v základní části EL do čtvrtého místa, aby měla ve čtvrtfinále domácí výhodu. Suma sumárum – netřeba zatím bít na poplach, ale…

Tomáš Satoranský a jeho úžasná smeč proti Panathinaikosu

Zvedne se Milán?

V euroligovém podpalubí se zatím trochu nečekaně nachází Milán, který se odlepil od poslední ALBY až po dvou výhrách těsně před Vánoci. Od konce října se týmu Ettoreho Messiny ”povedlo” prohrát devětkrát po sobě a z bilance 3-1 to rázem bylo za měsíc a půl 3-10. V průběhu této nelichotivé série však vedení klubu vydalo prohlášení, že za velezkušeným koučem stojí. “Návrhářům” se poté povedlo zvítězit v bělěhradském pekle nad Crvenou Zvezdou 71-67 (jak jinak, než obranou), ovšem na hlavní husarský kousek Milána si museli fandové počkat až do 23. prosince.

Milánští totiž prohrávali 4,5 minuty před koncem zápasu s Monakem doma 58-70, ale poté nevídanou šňůrou 21-1 otočili na konečných 79-71. Italský tým si pomohl pěti trojkami (dvě potopil nejlepší střelec Milána Billy Baron – 24b) a celé Eurolize ukázal, že obrana je prostě základ. K velké radosti defenzivního specialisty Messiny. Průměrně inkasovaných 69 bodů je pro Milán také signálem, že tým je z nejhoršího venku. Fanoušci i trenéři však vyhlížejí návrat zraněných Datomeho s Pangosem. V každém případě, potvrdí Milán vzestup ve čtvrtek s Valencií?