Ondřej Šiška prožil hořký návrat do Maroldovky

Šlágrem 15. kola Kooperativa NBL byl souboj třetího se čtvrtým týmem ligové tabulky. Do děčínského ARMEX Sportcentra dorazili kolínští Medvědi, kteří jako první v letošním ročníku získali právě skalp Válečníků.

Jejich motivaci vyhrát na severu Čech ještě násobil návrat rozehrávače Ondřeje Šišky do starého známého prostředí. Tenhle 190 vysoký produktivní borec a jeden z nejlepších tuzemských hráčů basketu 3×3 odehrál v děčínském dresu celkem sedm sezon a vybojoval s ním tři stříbrné medaile.

A jak se mu proti jeho ještě loňským spoluhráčům dařilo řečí čísel? Na kurtu strávil přerovský rodák více než 32 minut, během nichž zapsal 10 bodů (síťkou prohnal 3 z pěti dvojkových pokusů, jednu z pěti trojek a stejnou bilanci měl i z čáry trestného hodu). Svým spoluhráčům distribuoval hned 8 asistencí, k nimž přihodil 5 získaných faulů. Zároveň spáchal hned 5 ztrát a jeho validita se zastavila na čísle 11.

Úvodní půle v kolínské režii

Od začátku utkání tahali za delší konec provazu hráči v modrých dresech (chyběl jim pivot Lošonský), kteří si trpělivě budovali svůj náskok. Ten se zlehka bod po bodu navyšoval. Naopak Děčínu to v prvním poločase na útočné polovině haprovalo a domácí jako by se po téměř třítýdenní zápasové pauze nedokázali dostat do správného rytmu.

Nejvyššího rozdílu ve skóre dosáhli Polabané v polovině 19. minuty, kdy se zpoza trojkového oblouku prosadil Jiří Jelínek a zvyšoval již na 26:42. Děčínští v tu chvíli byli jako opaření a s jejich akciemi na vítězství v zápase to nevypadalo nijak růžově, ovšem…

Děčínský Matěj Svoboda pálí přes kolínského Ondřeje Šišku

Válečnická tsunami ve druhé půli

Po změně stran nastala doslova válečnická tsunami. Svěřenci Tomáše Grepla výrazně přitáhli šrouby v obraně, zlepšili zároveň svou ofenzivní produkci a rázem jich bylo plné hřiště. Naopak Adam Číž a spol. postupem času uvadali a nenavázali na svůj energický a zkušený výkon z první dvacetiminutovky.

Domácí borce hnala také bouřící aréna, která byla vyprodána téměř do posledního místa. Elektrizující atmosféra byla jednoznačně třešničkou na dortu tohoto třaskvého špílu.

Severočeskou ekipu za obratem táhl především perimetrový snajpr Matěj Svoboda, jenž úspěšně zakončoval téměř ze všech pozic. Do vedení se domácí dostali na konci 32. minuty po úspěšné dvojce Tomáše Jansy na 65:64. Kolínu se do konce utkání povedlo již pouze jednou skóre dorovnat, ale na víc se nezmohli a nakonec z Děčína odjeli s prázdnou… Válečníci se díky této výhře a zároveň porážce Nymburka s Pardubicemi posunuli na 2. místo v ligové tabulce (bilance 11-4), Kolín klesl na pátou příčku (8-6).

Kouč Válečníků Tomáš Grepl uděluje svým svěřencům pokyny během time-outu

BK ARMEX Děčín – BC GEOSAN Kolín 79:74 (19:20, 31:42, 60:64)

Body: Svoboda 27, Walton 19, Nichols 11, Pomikálek 7, Jansa 5, Josipovič 4, Macháč, Mach a Žikla po 2 – Slavinskas 19, Číž 14, Petráš 13, Šiška 10, Novotný 7, Dlugoš 5, Křivánek a Jelínek po 3.

Týmové statistiky

Střelba 2 body 34/18 – 37/20; Střelba 3 body 24/8 – 30/8; TH 24/19 – 15/10; Doskoky 35:40 (útočné 7:14); Asistence 21:19; Ztráty 15:17; Fauly 23:18; Body z brejků 26:7; Body laviček 22:11.

Názory trenérů po utkání

Tomáš Grepl, kouč BK ARMEX Děčín: „Zápas jsme začali tak, jak jsme očekávali po naší devatenáctidenní pauze, která nás na Vánoce potkala. Na naše poměry opět velmi špatná střelecká produktivita, a to hlavně v prvním poločase. Ale obrovskou bojovností ve druhé půlce a tím, že hráči chtěli vyhrát, jsme zápas zvládli. V utkání jsme vedli asi jen devět minut, takže z tohoto pohledu to nevypadá moc zaslouženě, ale za to, jak jsme se ve druhé půlce rvali, máme dobrou a velmi cennou výhru. Nichols se vrátil z Ameriky nemocný a dnes se teprve zvedl z postele. Veliký dík mu patří za to, že vůbec nastoupil. Máme v této sezoně bojovné srdce, díky čemuž jsme byli schopni dnes velmi dobře hrající Kolín porazit.“

Adam Konvalinka, lodivod BC GEOSAN Kolín: „Skvěle jsme začali, přesně jsme se drželi plánu, který chceme předvádět, a dobře jsme se připravili na agresivní obranu domácích. Z toho jsme dávali hodně jednoduchých košů. Pak jsme z toho ale vypadli, a to po dvaceti osmi, třiceti minutách, kdy jsme Děčín pustili do jeho jednoduché a rychlé hry. Bohužel, jakmile se Děčín dostane do rytmu a hraje rychle a jednoduše, těžko se zastavuje. Domácím hodně pomohl Matěj Svoboda, který ve druhém poločase trefoval skoro vše, na co sáhl. Vyhráli jsme sice na doskoku, ale žádnou výhodu jsme z toho neměli. Dalším klíčem bylo našich sedmnáct ztrát. S tím žádný vyrovnaný zápas nevyhrajeme. Gratuluji Děčínu za výkon ve druhém poločase, my si můžeme drbat hlavy, že jsme prohospodařili tak nadějné vedení.“