Novinky

Eudy rozhodl v Levicích, Prievidza uspěla ve Svitu

Lučenec letos zapsal pátou výhru v SBL a lví podíl má na tom Andrew Eudy a jeho buzzer-beater v Levicích. Druhou příčku drží po očekávaném triumfu Žilina (6-2), zatímco na pět výher se dotáhla i Prievidza, která těsně vyhrála ve Svitu. Na výhru v letošním ročníku stále čeká Spišská Nová Ves, která o dva body podlehla Handlové.

Zápas jako řemen viděli diváci v levické aréně. Domácí favorit horko těžko otáčel vývoj ve svůj prospěch, aby 16 sekund před koncem po oddechovém čase hostů bránil hubené vedení 79-78. Už už to vypadalo, že Levice domácí palubovku uhájí, když s notnou dávkou štěstí rozhodl s klaksonem o triumfu Lučence ze step-backu a o desku Andrew Eudy. Hrdina Eudy jinak zaznamenal pouze 8 bodů, obranu Patriotů více trápil Caffey s 26 body. Za Levice kontroval s 8 body Amin Hot.

V dalším utkání si podle očekávání poradila Žilina (i bez Wigginse) nad oslabeným Komárnem 105-93. Domácí vedli dokonce už o 30 bodů, ale výpadkem v posledních 12 minutách povolili hostům z jihu Slovenska zkorigovat na přijatelný výsledek. Žilinčané vysázeli soupeři hned 17 trojek, z nichž pět zaznamenal T.J. Sapp, jenž byl spolu s Jeftičem nejlepším střelcem duelu.

T.J. Sapp právě střílí jednu ze svých trojek

Navrátilec Durmo spasitelem

Ibrahim Durmo se vrátil po zranění a hned své Prievidzi pomohl 25 body a 13 doskoky uspět ve Svitu, tedy v hale, kde se nikomu nehraje lehce. Hosté od stavu 57-57 v polovině třetí periody přidali a šňůrou 6-21 opanovali zápas. Svitu nešla střelba z dálky, když minuli hned 14 ze 17 trojek. Domácím nebyla nic platná ani intence křádelníka Jalena Nesbitta s 27 body.

Finalista loňského ročníku tak nejspíš zažehnal rozpačitý začátek soutěže a kouč Tihomir Bujan po utkání poznamenal: „Bol to pre nás veľmi dôležitý zápas a ťažký v tom, že sa hral na palubovke Svitu. Podarilo sa nám šikovne využiť niekoľko situácií, aj keď sme aj my mali niektoré zlé výmeny. Emotívny zápas s dobrým výsledkom pre nás. Som spokojný.“

Trenér Bujan udílí pokyny Ibrahimu Durmovi

V posledním utkání sobotního programu se nepodařilo Spišské Nové Vsi zvítězit ani na poosmé. Spišáci doma špatně začali a po první čtvrtině prohrávali 17-32. Zlepšenou obranou postupně stáhli náskok soupeře a po poločase zejména zásluhou Alleyna (29b v zápase) i otočili, avšak závěr znovu patřil Baníku. V handlovském dresu se probudil Filip Halada, jenž spolu s trojkujícím Mrvišem měl hlavní zásluhu na obratu. Závěr byl z obou stran nervózní. V posledním útoku mohl vynutit prodloužení domácí Nottage, jenže minul a 85:87 zvítězila Handlová.

„Bol to veľmi ťažký zápas, je to pre nás veľká výhra. Myslím si, že vonku hráme lepšie, pretože doma asi cítime väčší tlak. Začali sme dobre a potom sme začali robiť stupídne veci, ktoré sme nikdy na tréningoch nepraktizovali. Následne sme sa v druhom polčase pokúsili zmeniť veci v obrane, potom, ako bol vylúčený Mitrovič, sme museli preorganizovať hru. Nakoniec sme si našli cestu k víťazstvu aj vďaka tomu, že Baltus odohral veľmi dobrý druhý polčas,“ řekl Branko Maksimovič, trenér Handlové.